Якщо почитати інтернет, то відразу в очі кидається рейтинг найактуальніших професій. В 2020 році серед популярних названо: IT-спеціалістів, менеджерів вищої ланки, креативних дизайнерів, менеджерів з персоналу (HR-менеджер), викладачів та коучів. Інженерів, як бачимо, не має. На превеликий жаль на сьогодні ставлення до професії інженер, і зокрема, будівельник не сприймається. Навіть стирається. Зараз в західному зразку кваліфікацій освітні програми побудовані так, що інженеру не надають належних функцій. Але інженер це, ви розумієте, це творець, що акумулює в собі не тільки знання, а й уміння. Це теорія і практика. Розум і логіка. Я думаю, що таке ставлення до професії тимчасове і ця ситуація незабаром виправиться.
Сьогодні мода на айтішників, віртуальщиків. І це добре, це новітні професії, але й там не обійтися без інженерів. Той же комп’ютер не побудуєш, якщо не мати тих знань, що має інженер. Треба знати основи механіки, щоб зібрати прилад. Ми забуваємо, що локомотив економіки – це будівництво. А ми чомусь вперед виставляємо менеджерів, маркетологів, і забуваємо про тих, хто все робить. А робить все інженер. Тому я переконаний, що якийсь період пройде і ставлення до професії зміниться. Нинішня ситуація – це данина моді. А треба дивитися глибинно, щоб був фундамент. А фундамент будь якої справи – це інженери. І починаючи від пірамід і до сьогоднішніх хмарочосів – все зводили саме люди цієї професії. А ми готуємо інженерів-будівельників!
Сьогодні міняється світ. Міняється музика. Міняється композиція. А архітектура – це вершина композиції. То ж, на сьогодні, ви бачите, які будівлі фантастичні. І це роблять архітектори з інженерами. Тому я переконаний, що незабаром ставлення до професії відновиться.
Тим паче, що працювати інженер-будівельник може не тільки на будівництві. Це може бути інженер-механік, інженер в агрохолдингу. Він може працювати в будь-якій сфері. До речі, я вам скажу, три випускники КНУБА працювали дипломатами. Перший Надзвичайний і Повноважний посол незалежної України в Росії Крижанівський Володимир Петрович – випускник КНУБА. Дронь Анатолій Андрійович – посол в республіці Білорусь – випускник КНУБА. Цибух Валерій Іванович – Надзвичайний і Повноважний посол України в Греції та Албанії – випускник КНУБА. В нашому університеті дають глибокі знання, широкий діапазон освіти. Я теж закінчував Київський інженерно-будівельний інститут (КІБІ) і працював на будівництві. Пройшов шлях від майстра до начальника великого будівельного управління Київміськбуду. Тоді стали в нагоді знання з економіки. А на сьогодні я ректор – і кажуть не зовсім поганий ректор! Такі знанні дає наш Університет.
А ще додам, інженер не тільки людина, що зводить споруди. Експлуатувати збудоване – теж потрібен інженер, ремонтувати – знову інженер. Саме інженер будівельник має супроводжувати експлуатацію будівель і споруд, і наглядати за їхнім утриманням. Так що робота в інженера –будівельника гарантовано буде.
Головне, якщо ти вже прийшов сюди, то вчись. У нас університет не простий. Він технічний. І, звичайно, багато математики, фізики. Це вимагає логіки, концентрації думки, багато часу. Це не просто. Але коли ти вчися, а на третьому-четвертому курсі багато хто вже працює. Тож, коли прийшов вчитися, то отримуй знання. Бо який фундамент ти закладеш, ото й буде твоя кар’єра. А основи знань в Університеті отримаєш обов’язково. Перспектива хороша. І тут хочу навести вислів видатного інженера нашого часу Стіва Джобса. Він сказав: «Єдиний спосіб зробити видатну роботу – щиро любити те, що робиш». Тож, бажаю успіхів всім інженерам, особливо тим, які прийшли в наш Університет за покликом серця.
Ректор КНУБА П. М. Куліков