У вересні 2021 року на факультеті Урбаністики та просторового планування КНУБА було набрано перший потік студентів нової магістерської програми. Про її відкриття колектив факультету мріяв досить давно. Вже багато десятиліть наш викладачі готують інженерів зі спеціалізації “Міське будівництво та господарство” (спеціальність 192 Будівництво та цивільна інженерія).
Втім, сучасні виклики і проблеми, пов’язані зі змінами клімату, трансформацією виробництва та форм зайнятості, зміною підходів до просторової мобільності, світовими міграційними процесами тощо, ставлять перед фахівцями, урбаністами і містопланувальниками нові завдання. Ми прагнемо справедливих і комфортних міст. В Україні вже давно назріла потреба у переосмисленні підходів до просторового планування та розвитку територій. Цьому сприяють і реформа децентралізації, спрямована в тому числі на передачу повноважень з планування і розвитку територій на місця.
Наш факультет вже багато років розвиває містобудівний та інженерний напрям підготовки спеціалістів, який включає в себе питання планування, забудови і благоустрою міст, реконструкції міських територій, транспортного планування, розвитку і управління системою житлово-комунального господарства. Але сучасні фахівці/чині не можуть обійтися без комплексу соціально-гуманітарних знань, які дозволили би їм враховувати соціальні, демографічні, етичні, культурні аспекти при плануванні розвитку територій, не тільки вміти зробити, а й вміти прокомунікувати про це.
Сучасне містопланування є складним процесом, до якого має бути залучена мультидисциплінарна команда фахівців: інженерів, соціологів, істориків, демографів, географів, філософів, культурологів, економістів, правників. Вдалі містобудівні рішення є не просто результатом фахових технічних рішень. Вони мають базуватися на сучасних трендах, розумінні контекстів територіального розвитку і цінностей громад. Все це передбачає необхідність залучення до навчального процесу фахівців з інших дисциплін. Власне, саме необхідність формування мультидисциплінарної команди викладачів для підготовки майбутніх урбаністів/ок-містопланувальників/ць стало причиною пошуку партнерів.
Однодумців/иць ми знайшли в особі дослідників та дослідниць Центру урбаністичних студій – громадської організації, створеної для дослідження просторових та соціальних процесів, які відбуваються у містах, з метою справедливих і комфортних міст у життя через які переконані: місто має бути справедливим та комфортним. Організаційну і матеріальну підтримку в організації нової магістерської програми надав Фонд імені Гайнріха Бьолля, Бюро Київ – Україна.
Ми приділили багато часу дослідженням, дискутували та міркували, якими мають бути компетенції майбутніх фахівців з містопланування. У ході багатьох обговорень викристалізувалось розуміння, що головною рисою майбутніх українських містопланувальників та містопланувальниць має бути не тільки обізнаність в контексті архітектури та будівництва, але також знання з соціології, історії, культурної географії та розуміння важливості комплексних міських досліджень.
Відповідно до цього, запущена магістерська програма надає освіту, що поєднує спеціалізацію в технічних та в гуманітарних науках. Вона стане відповіддю сучасним викликам міського розвитку та гарною можливістю для тих, хто наразі працює з містом у різних площинах і потребує ґрунтовних знань.
Програма розрахована на підготовку членів інтегрованої планувальної команди, які вмітимуть комунікувати з громадами, залучати їх до планування, замовляти соціологічні дослідження та користуватись їх результатами, розуміються на сучасних демографічних змінах та міграційних процесах, враховують при плануванні міст довгострокові тренди. Це робить програму відкритою для всіх, в тих, хто закінчив бакалаврат із гуманітарною спеціальністю, буде можливість заповнити прогалини в технічних знаннях і навпаки, інженери і архітектори зможуть опанувати соціогуманітарні аспекти містопланування.
Інноваційністю програми є те, що в її основу закладені принципи й цінності стійкого урбанізму. Майбутні планувальники/ці знайомляться із засадами і принципами інтегрованого планування сучасних міст, формального та неформального планування, способами залучення громад і мешканців до процесів просторового планування, отримають розуміння того, як працює і як влаштоване місто, як відбувається урядування в місті, навчаться основам стратегування, вивчатимуть питання, пов’язані з кліматичними змінами. Ключовою рисою програми є міждисциплінарність, базована на критичному мисленні та прагненні сформувати фахівця, здатного здобувати знання самостійно, бути в тренді та вміти шукати потрібні знання/фахівців.
В рамках навчання наші студенти вже опановують такі необхідні компетенції як вміння орієнтуватись у нормативній та законодавчій базі, навички роботи з фаховою літературою англійською мовою, медіаграмотність, комунікативна компетентність, навички управління проектами, геопросторового і містобудівного аналізу, моделювання містобудівних систем, містобудівного проектування, управління розвитком міст і містопланування, транспортного і ландшафтного планування, формування житлових політик тощо. Курс «Соціальні дослідження» та «Демографічні й міграційні процеси» дають уявлення про спільноти, громади та людей, що живуть в глобалізованих містах. Для формування глибокого розуміння тенденцій та контекстів розвитку міст в історичній ретроспективі, знань про історію планувальних структур ми пропонуємо предмети «Гео-історія міст», «Місто в спеціалізованому та загальнокультурному дискурсах», а також «Історико-культурна спадщина». «Вступ до критичної теорії» покликаний познайомити студентів із корпусом ключових текстів в царині Urban Studies. Для тих, хто прагне будувати академічну кар’єру (чи принаймні здобувати відповідні звання), корисним буде курс академічних досліджень.
Опанування теоретичного матеріалу відбувається із прив’язкою до практичних навичок – курсові завдання, лекції, семінари та проєкти взаємопов’язані. Передбачено студійний і командний метод роботи. Особливу увагу ми приділяємо дослідженням – адже без знання реальних контекстів неможливо пропонувати зміни, розробляти проєкт. Тож в рамках навчання на Магістерській програмі студенти працюють над Концепцією інтегрованого розвитку одного з історичних районів Києва, яка є їх курсовим проектом. Оскільки факультет активно розвиває міжнародне співробітництво, до теоретичних занять ми залучаємо міжнародних партнерів. Так, у 2021 році лекції з Інтегрованого просторового планування проходять в рамках міжуніверситетської програми від проєкту Інтегрований розвиток міст в Україні GIZ за участю німецьких фахівців. Крім того, студенти залучаються до воркшопів, літніх шкіл урбаністики та стажувань у співпраці із провідними організація в сфері містобудування та міського розвитку.
Ми впевнені, що після закінчення магістерської програми, яка триватиме два роки, перед нашими випускниками відкриються широкі перспективи працевлаштування в муніципальних та державних органах влади, планувальних, дослідницьких інституціях та аналітичних центрах, проектних організаціях, девелоперських компаніях, міжнародних фондах та громадських організаціях, які займаються міськими проектами і дослідженнями.