Журнал «Деньги» підготували черговий зарплатний рейтинг українських вузів. В ньому шановані роботодавці оцінили за п’ятьма категоріями випускників: економістів, юристів, гуманітаріїв, «технарів» та будівельників. Всього було складено п’ять списків вузів, які випускають таких спеціалістів. Ці списки були розглянуті провідними роботодавцями, які наймають таких спеціалістів, і ставили їм оцінки від «0» до «10» для кожного вузу. При цьому «0» означало «Випускника цього вузу я не взяв би на роботу ніколи», а «10» – «Взяв би і, можливо, на більш високу зарплату, ніж середня по ринку для молодого спеціаліста». Компанії-працівники виставили ВУЗАм оцінки, за що ми їм дуже вдячні. В залежності від обраної суми балів ВУЗ отримав своє місце в рейтингу по тій чи іншій  спеціальності. Місце і бали, набрані вузи, можна побачити в таблицях.

Списки рейтингових ВУЗів є відкритими. Щоб роботодавець мав право самостійно вносити в таблицю рейтингу відсутній там ВУЗ і виставляти йому оцінку. Саме так роботодавці визначили рейтинг зарплат для випускників українських вузів. І саме в такому порядку – досвід, диплом і мова, – роботодавці ранжують кандидатів на цікаві позиції. Що б не говорили про важливість професійного досвіду, а саме диплом є ключем, який відкриває перші двері перед молодим спеціалістом. Вища освіта – одна з найбільш важливих інвестицій у житті будь-якої успішної людини.

«Безумовно, звертається увага на ВУЗ і на те, наскільки добре зарекомендував себе ВУЗ за рівнем кваліфікації випускників, але досягнення та старанність кандидата мають більший вплив, чим ВУЗ, де він навчався», – зазначив Стефано Мантовані, начальник департаменту персоналу Укрсоцбанку. По суті, для більшості роботодавців вирішальним фактором диплом не є, хоча компанії з великим ентузіазмом готові прийняти на роботу випускників, що мають дипломи іменних навчальних заведених – Могилянки, КПІ, університету Шевченка.

Причому ім’я вузу має більше значення для юристів, фінансистів та «технарів». «Для певних спеціальностей вуз, який закінчив випускник, має більш високе значення. Серед таких спеціальностей – юристи і фінансисти. Без профільної освіти кар’єрний розвиток в цих сферах неможливий, тим більше в брендових компаніях», – говорить консультант практики «Управління талантами» компанії Hudson Ульяна Мороховська.

У промисловому виробництві та IT-галузі роботодавці також прискіпливо оцінюють диплом випускника. «ВУЗ має значення для такої інтелектуальної та складної галузі, як машинобудування. Для успішної роботи на виробничих підприємствах важливо серйозне базове технічне навчання за напрямками «технологія машинобудування» і «горні машини і обладнання», – переконана Юлія Шавшина, менеджер з управління кадровим резервом та розвитку персоналу НПК «Горні машини».

І все ж головне – це досвід роботи. Ідеальний молодий співробітник повинен показати, що він уже успішно справлявся з рядом професійних завдань, стажуючись або працюючи в крупній компанії. «Запевняю вас, що диплом – не вирішуючий фактор. Само собою зрозуміло, що наявність диплома рейтингового вузу збільшує інтерес до потенційного кандидата. Але такий критерій, як досвід, грає більш важну роль. Навіть випускнику з «корочкою з ім’ям» є вимоги до наслідку, хоча б мінімальний досвід, пустий навіть стаж у великих корпораціях», – пояснює директор Nords Pillar PR Юлія Савостина. Що цікаво, для роботодавців часто не має значення, навчався чи спеціаліста в Україні чи за кордоном, практичний досвід виходить в оцінці кандидата на першому місці.

Професійний досвід, портфоліо – вони мають явний пріоритет над дипломом. Но в очах роботодавця диплом примножує вагу і того, і другого. Висновок: потрібно йти в іменитий ВУЗ і ще зі студентської лави отримувати досвід роботи в солідній компанії.

Звичайно, при прийомі на роботу випускників крупні компанії оцінюють особистісні якості потенційних співробітників, рівень їх ерудиції та психологічні дані. «Перше, що оцінює life:) при відборі кандидатів, це загальну підготовку, знання теоретичних основ за своєю спеціальності, уміння логічно мислити, навчатися та розставляти пріоритети», – наводить начальник департаменту управління персоналом компанії «Астеліт» Наталія Горбенко. За думкою провідного спеціаліста з персоналу Carlsberg Ukraine Інни Ціони, при підборі кандидатів важлива також мотивація та усвідомлення випускником того, чому йому потрібна робота в тій чи іншій компанії і чого він в підсумку хоче досягнути.

За цим рейтингом роботодавців саме КНУБА посів лідерське перше місце серед будівельних спеціальностей.

 

 

Місце Вуз Середній бал Всього
1 Київський національний університет будівництва та архітектури 9,2 46
2 Національний транспортний університет (Київ) 7,8 39
3 Харківський державний технічний університет будівництва та архітектури 7,8 38
4 Придніпровська державна академія будівництва та архітектури (Днепропетровськ) 7,2 36
5 Національний університет «Львовська політехніка 7 35
6  НТУ «Київський політехнічний інститут» (Київ) 6.6 33
7  Харківський національний автомобільно-дорожний університет 6 31
8  Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури 6.1 31
9  Українська державна академія залізничного транспорту (Харьків) 6 30
10  Криворіжський технічний університет 6 30
11  Національний авіаційний університет (Київ) 5,8 29
12  Дніпропетровский національный університет залізнодорожного транспорту ім. академика В. Лазаряна 6 29
13 Луганский національний аграрний університет 5 25

 

«В залежності від позицій, на яку претендує випускник, його рівень заробітної плати може відрізнятися від рівня вже працюючого співробітника на 20–60%», – зазначив старший консультант компанії World Staff Геннадій Писанко. Такий підхід пояснюється не тільки зарплатною вільною, існуючою для кожної посади в компанії (випускники зазвичай наймаються на найнижчі позиції). З однієї сторони, роботодавцям потрібні «свіжі мізки» за низькою ціною, а з іншої сторони, яким би ідеальним, не був молодий спеціаліст, компанії доведеться немало сил і часу вкладати в його навчання. «У 90% випадків професійні знання, які студенти отримують у вузах, не застосовуються в наших реаліях. Чого не скажеш про відмінні знання базових предметів. Однак спеціалізовані знання, на жаль, наші вузи не дають», – говорить генеральний директор компанії ABBYY Україна Віталій Тищенко.

«Українська вища освіта переживає глибоку кризу, і роботодавці часто не бачать зв’язку між тривалістю і місцем навчання і практичною користю від цього для компанії», – вважає Анна Пономаренко, керівник відділу рекрутингу компанії Staff Service. Частково такої ж думки притримуються і керівники будівельних компаній, наймаючи молодих спеців.

Молодим інженерам і архітекторам по спеціальності проявитися складно – часто їх кар’єра починається з позицій керівника будівельної бригади або прораба. Втім, якщо спеціаліст на четвертому та п’ятому курсі не сідає склавши руки, а напрацював собі портфоліо, він зможе перемогти у конкурсі на вакансію за своєю спеціальністю, де учасником є не менше 15 кандидатів.

Диплом дає випускнику-будівнику перевагу лише в тому випадку, якщо він відправляється працювати виключно в рамках своєї професійної компетенції. Роботодавці добре знають вузи, де готують талановитих архітекторів та інженерів. «Достатньо підготовлені спеціалісти, які можуть гідно працювати на ринку нерухомості, випускають Київський університет будівництва та архітектури, Харківський національний університет будівництва та архітектури, Придніпровська академія, Національна академія образотворчого мистецтва та архітектури. Ці навчальні заклади дають найбільш якісні знання майбутнім спеціалістам», – впевнений директор проектної групи «Архіматика» Олександр Попов.

Підводячи підсумок: розглядаючи кандидатуру минулого випускника, компанія віддасть перевагу такому спеціалісту, який отримав диплом знаменитого вузу, володіє теоретичними та практичними навиками, а в студентські роки отримав досвід роботи у крупній компанії. І звичайно, володіє на хорошому рівні хоча одним іноземним мовою. А тепер саме цікаве: навіть такий ідеальний кандидат «з ходу» буде заробляти набагато менше, ніж його колеги на аналогічних позиціях, але мають дво-трирічний досвід роботи.