Тенденції розвитку інтелектуальних відеотехнологій під час пандемії COVID-19

Пандемія коронавірусу, яка охопила світ у 2020 році, докорінно змінила життя всього населення планети. Невпевненими кроками людство повертається до звичного способу життя: подорожування, здобуття освіти в приміщеннях начальних закладів, робота в офісах. І тут гостро постало питання контролю дотримання робітниками та відвідувачами правил респіраторної гігієни. Інтелектуальні відеотехнології продемонстрували величезний потенціал, щоб допомогти компаніям подбати про безпеку своїх співробітників і клієнтів, повертаючись до роботи офлайн.

Під час пандемії, клієнти, відвідувачі та персонал повинні мати можливість покладатися на дотримання правил гігієни, щоб мінімізувати ризик зараження кожного. Для цього необхідні додаткові ресурси персоналу для перевірки того, що у людей належним чином надягнуто маску, та для виявлення потенційно інфікованих осіб, температура тіла яких перевищує нормальний рівень. Ефективним рішенням є використанням інтелектуальних систем відеонагляду та додаткових пристроїв, щоб гарантувати дотримання співробітниками життєво важливих запобіжних заходів, включаючи соціальне дистанціювання, носіння масок, а також забезпечувати початковий контроль температури.

На сьогоднішній день використовуються наступні рішення для запобігання розповсюдження вірусу Covid-19:

  1. Тепловізори.

Тепловізори, в тому числі і тепловізійні камери в умовах розгортання епідеміологічної загрози широко використовуються на великих територіях – вокзалах, аеропортах, торгових центрах, громадському транспорті, тобто там, де є найбільша загроза інфікування населення. Тепловізійні IP-камери з вбудованим тепловізором дозволяють протидіяти розповсюдженню вірусу. Така система тепловізійного контролю передбачає виведення інформації термоскринінга на відеореєстратор і використання бази даних. У разі, коли камера відеоспостереження зафіксує у людини температуру вище заданого еталона, інформація автоматично буде відображатися на екрані пульта та буде подане звукове сповіщення.

Рис.1 Циліндрична камера від Hikvision із вбудованим тепловізором

  1. Інтелектуальні системи розпізнання захисної маски на обличчі.

Відслідковувати дотримання вимоги правильно одягнутого засобу індивідуального захисту силами поліції чи охорони непросто. Але завдяки машинному зору, що використовується в системах інтелектуального відеоспостереження, дозволяє автоматично виявляти людей, на обличчі яких немає захисної медичної маски, і повідомляти про загрозу або запускати інші реакції. Завдання даної системи визначити наявність маски на обличчі, уникаючи хибні спрацювання сигналу сповіщення, наприклад на бороду, вуса. Від сучасних систем розпізнавання досить складно ухилитися, наприклад, пройшовши пункт контролю  без маски, з прикритим рукою обличчям. В таких випадках інформація про порушення або про невідповідність умов проходу буде відправлена ​​оператору в центр обробки даних.

Виявлення порушень проводиться шляхом аналізу відеопотоків, що отримуються з мережевих камер, встановлених в установі (видимий та інфрачервоний діапазони). Обробка відеоданих виконується на основі нейромережевих алгоритмів, а результатом обробки відеопотоку є інформація про наявність або відсутність в області аналізованої сцени об’єктів визначеного класу (обличчя без захисної маски). Система визначає наявність маски на обличчі та правильність її носіння. Також вона може вести статистику порушень та голосом сповіщати людину про порушення. Крім того, факт порушення повідомлять особам, які відповідають за дотримання епідеміологічного режиму в тій чи іншій установі.

Рис.2 Визначення осіб без засобів індивідуального захисту

Для дотримання безпеки в компаніях та доступу до приміщення офісу під час пандемії використовуються мультибіометричні термінали. Наприклад, мультибіометричний термінал ZKTeco SpeedFace-V5L[TD] з розпізнаванням облич, в тому числі у масках, і функцією виявлення підвищеної температури тіла, зі скануванням долоні і відбитку пальця, забезпечує швидке і точне вимірювання температури тіла і ідентифікацію особи у масці під час перевірки обличчя і долоні, що особливо актуально у період розповсюдження інфекційних захворювань.

Рис.3  Мультибіометричний термінал ZKTeco SpeedFace-V5L[TD]

Виробники сучасних смартфонів теж не відстають від новітніх технологій. Наприклад, система FaceID від Apple нещодавно отримала оновлення, яке дозволяє їй визначити, чи людина в масці. Face ID – це технологія, розроблена Apple у 2017 році що дозволяє розблокувати iPhone X та пізніші моделі, а також здійснювати платежі та інші функції за допомогою розпізнавання обличчя. Звичайно, факт носіння половини обличчя, покритого маскою, ускладнює нормальну роботу Face ID. І це проблема, з якою доводиться стикатися всім користувачам iPhone, починаючи з iPhone X далі. Apple отримав шквал скарг ще в травні 2020 року, коли використання маски стало обов’язковим у багатьох частинах світу. Його реакція була швидкою: в Бета-версія iOS 13.5, система виявила, що користувач був у масці, і автоматично вивела на екран повідомлення про введення пароля. Певним чином, це давало на крок назад, але ця ідея принаймні уникнула розчарувань користувачів iPhone, які раптом виявили, що Face ID більше не працює. Насправді, розкриття обличчя, щоб користуватися мобільним телефоном у приміщенні, де це заборонено, може спричинити проблеми.

На щастя, існують інші способи вирішення проблеми. Це досягається порівнянням обличчя користувача із зображенням користувача, яке раніше зберігалося в пам’яті пристрою. Система швидко визначає, що рот і ніс прикриті. Тож iPhone одразу ж пропонує користувачу розблокувати екран за допомогою введення пароля вручну, а не знімати маску.

Також компанія Apple випустила бета-версії своїх операційних систем iOS 14.5 та iPad OS 14.5. Основне нововведення – можливість розблокування iPhone за допомогою Apple Watch при одягненій медичній масці. Таким чином, користувачі смартфона, які носять медичну маску, можуть швидко розблокувати свій пристрій із Face ID завдяки Apple Watch. Для цього необхідно, щоб Apple Watch знаходився на руці та був розблокований.

Оскільки пандемія коронавірусу продовжує змінювати життя людей в усьому світі, інтелектуальні технології відеоспостереження вдосконалюються, додаються нові модулі та функції для допомоги в боротьбі проти Covid-19, що дозволяє підтримати рекомендацїї Всесвітньої організації охорони здоров’я та автоматизувати контроль дотримання дистанції, температурний скринінг та використання засобів індивідуального захисту.

 

к.т.н., доцент Шабала Є.Є.