В газеті АРХІТЕКТУРА І БУДІВНИЦТВО №10-12 (1546-1548) за грудень 2021 року у розділі “РОЗРОБКИ ВЧЕНИХ" вийшла стаття завідуючого нашою кафедрою Куцевича В.В. Пропонуємо вашій увазі весь текст статті.
Інноваційні напрямки діяльності кафедри АПЦБС
Педагогічна система кафедри архітектурного проєктування цивільних будівель та споруд формується на основі розвитку самостійності студентів, при цьому концептуальність архітектури залишається певним стимулюючим чинником навчального процесу, зберігаючи свої футуристичні та прогностичні властивості.
Для виховання студентів – архітекторів сформовано два напрями: інноваційні методи загального процесу навчання, які запроваджено відповідно до міжнародних програм та кодексу професійної етики, розробленого міжнародною спілкою архітекторів і затвердженого ЮНЕСКО.
В той же час викладачі кафедри АПЦБС вважають, що сучасний університет не може бути замкнутим на собі, а необхідно реалізувати розроблені перспективні ідеї та проєкти. Йдеться про вихід університету за межі «Кампусу» в міста. Проблема «town & gown» (люди міста та люди в мантіях) давня, як самі університети. Але минули часи сутичок між городянами та «академіками». Кафедра університету повинна стати двигунами міст, особливо це стосується малих міст.
У перспективі децентралізації та адміністративної-територіальної реформи співпраця між містом та університетом з реалізації спільних проєктів сприятимуть можливості модернізувати інфраструктуру міст, підняти економіку, показати потенціал спільнот, підвищити рівень культури і духовності. Кафедра АПЦБС підтверджує цей напрям розробленням у 2021 році низки проєктів.
Так, проєкт Emerland – державний експеримент зі створення унікального тетиторіального кластера на базі Лиманської та Святогірської громад Донецької області, реалізується за ініціативи народного депутата Володимира Воронова за підтримкою міжнародного фонду ICRD із залученням кафедри АПЦБС.
Планується створити на базі зазначених громад території пріоритетного розвитку, які складатимуться з інфраструктурного освітнього, туристичного та ІТ-кластерів. Це спиятиме розвитку Донбасу, не лише у його економічному зростанню, а й шляхом реінтеграції окупованих територій.
В цьому проєкті передбачається розбудова інфраструктури, в тому числі формування аеропорту для малої авіації; створення локації для ІТ – компаній; розвиток туристичного потенціалу національного парку «Святі гори» («Українська Швейцарія»), організація сучасного освітнього простору та ін.
Для розроблення концепції перспективного розвитку територіального кластеру Emerland в межах Лиманської та Святогорської ОТГ Донецької обл. та організації робіт територіального кластеру необхідна координація спеціального офісу. Для цього розроблена проєктна пропозиція архітектурно-планувального вирішення будівлі офісу доцентом кафедри АПЦБС Є.Л. Яновицький
Запропонований проєкт виконувався у складі авторського колективу: проф. В.В. Куцевич, доц. Є.Л. Яновицький, ст. викл. І.О. Селіванов, ст. 5 курсу О. Д. Мелешко.
У 2018 році на кафедрі АПЦБС був розроблений концептуальний проєкт на замовлення Полянської сільської Ради Свалянського р-ну Закарпатської обл. студентами 5 курсу А.П. Солохіною, К.О. Соколовою, Є.А. Барабаш, І.В. Кізіловою, Н.В. Бортник, А.М. Лотвин, О.В. Швець, А.С. Авакян, О.В. Рубан, В.Ю. Бончик, Є.К. Рєдькіною, під керівництвом проф. В.В. Куцевича та С.В. Єжова, доц. Т.О. Кащенко та Є.Л. Яновицького. Запропоновано обєднання науково-освітніх та інноваційно – технологічних можливостей організаційно- управлінських природних та матеріально-технічних ресурсів для спільної розробки і реалізації експериментальної моделі використання просторового ландшафтного, ресурсно-рекреаційного, культурно-історичного потенціалу Полянської об’єднаної територіальної громади.
В проєкті екобіотехнологічному парку, який об’єднує село Родникова Гута і полонину Вижень, передбачено застосування інноваційних технологій з використанням цінних гірських рослин для фармацевтичної галузі і відновлення культурно-креативної, фольклорно-етнографічної, туристичної діяльності.
Технопарк визначено, як багатофункціональний комплекс. До складу якого повинно увійти житло, об’єкти обслуговування (готель, підприємства торгівлі, харчування, побутового обслуговування; заклади освіти, культури, дозвілля, спорту і охорони здоров’я), а також наукові і виробничо-технічні установи.
У 2021 році даний проєкт був представлений на кількох міжнародних і національних наукових конференціях організованих під егідою Міносвіти України, НАН України, НАМН України, ДУ «Інституту громадського здоров’я ім. А. Марзєєва, НМУ ім. О. Богомольця, на яких розглядали перспективи формування всеохоплюючої системи громадського здоров’я, біологічної безпеки, біоекономіки, системного формування самодостатнього середовища життя У Європі. Цей проєкт був сприйнятий на конференціях з великою зацікавленістю українськими і зарубіжними інвесторами.
Одним з значних досягнень кафедри АПЦБС є участь у конкурсі на проєкт президентського дослідницького університету у м. Києві. У проєкті було запропоновано застосування новітньої структури закладу вищої освіти на основі формування перспективних типів корпусів і елементів, які обумовлені навчальним процесом і специфікою цього сучасного наукового – освітнього центру.
В проєкті враховані містобудівні і функціональні вимоги до розвиваючихся освітніх комплексів із корпусами із різних видів універсалізації, які сприятимуть функціональному довголіттю на основі із використанням принципів гнучкого динамічного планування приміщень університету і композиційної витонченості
Над цим проєктом, який отримав президенську відзнаку працювали студентка 5-го курсу О. Д. Мелешко, проф. В.В. Куцевич, доц. Є. Л. Яновицький.
Зараз кафедра працює над проєктом реконструкції архітектурної бібліотеки під медіатеку, яка дозволить студентам архітекторам отримувати інформацію на сучасному рівні і мати інтерактивний освітній громадський простір.
25 червня 2021року у столиці Молдови – Кишиневі відбувся публічний захист докторської дисертації Світлани Олійник на тему: «Композиційно – художні прийоми у архітектурі сучасних адміністративних будівель міста Кишинева» за спеціальністю 212.01 – Архітектура будівель і споруд. Робота розглядалася у Спеціалізованій вченій раді D 212.01-40 Технічного Університету Молдови, м. Кишинів.
Головою Спеціалізованої вченої ради були запрошені завідувач кафедри АПЦБС, Куцевич Вадим Володимирович, доктор архітектури, професор, а першим офіційним опонентом призначено Жовкву Ольгу Іванівну, доктора архітектури, доцента, професори кафедри.
Дисертаційна робота, яка розглядалась онлайн, викликала велику зацікавленість і підтримку членів Спеціалізованої ради Технічного Університету Молдови і була сприйнята, як створення нового наукового напрямку з формування перспективних типів офісних центрів.
Інноваційна діяльність кафедри АПЦБС направлена на виконання нових завдань державних програм, а також на міжнародне співробітництво з зарубіжними університетами.
В.В. Куцевич,
зав .каф. архітектурного
проектування цивільних
будівель і споруд,
доктор архітектури, професор
заслужений архітектор України