Інженер і дизайнер

Інженери врятують світ

Дуже часто нині йдуть дискусії щодо модних професій. Найпопулярніша тема: сьогодні модніше і вигідніше бути дизайнером, ніж інженером. Мало того, деякі реформатори від освіти навіть вирішили, що інженери нам не потрібні. І на сьогодні, на жаль, такий напрямок, як «інженерія» відсутній в освітянській класифікації. Недалекі люди, що керували освітою, виключили цю професію зі списку. Але думаю, що незабаром все виправиться. Адже міністерство освіти вже повернуло в школу математику, фізику, хімію. Як пам’ятаєте, згідно останньої реформи, нещодавно ці предмети об’єднали в один. Вважалося, що факультативного ознайомлення з фундаментальними знаннями українським школярам – майбутнім розбудовувачам України буде достатньо. Але ж це основа всієї освіти, світ на цьому побудований. Треба вчити ці дисципліни. Це безпрограшний варіант.
Я прихильник інженера, і незважаючи на те, що є нанотехнології, комп’ютеризація, інформаційний простір, інженер повинен бути присутній в усіх сучасних технологіях. Бо розробник – це основа. Інженер – це технічний мислитель. Без нього не буде наукового прогресу. Це на мою думку. Скажу відверто, для того, щоб бути успішним дизайнером насамперед треба бути гарним інженером. Ці дві професії доповнюють одна одну. Дизайнер задумав образ. Але технічно обґрунтувати проект може тільки інженер. До того ж, на ринку праці інженерів бракує найбільше. Тому 80-т відсотків людей, що отримали профільну освіту, працевлаштовуються. І мають змогу вибрати для себе найбільш цікаву пропозицію.
Можливо Ви не пам’ятаєте, але в радянські часи був напрямок освіти: фізики – лірики. В технічних вузах додатково почали викладати політологію, і філософію, і ряд інших гуманітарних дисциплін. Порівняємо, хто такий інженер, і хто такий філософ? Що той, що інший досліджує логікою. Це ідентично. Візьмемо на сьогоднішній день дизайнера-архітектора і інженера -будівельника. Ну не може бути архітекторів, які б не спиралися на розрахунки будь-якого об’єкта без інженера. І навпаки, інженер не може без дизайнера. Інженер – це технічний образ мислення. У дизайнера –художній образ мислення. Я не скажу, що інженер це не творча професія. Якщо про дизайнера можна сказати, що це фантаст. То інженер теж фантаст, але з логікою. Тому що все піддає розрахунку. Можна придумати будь-який дизайнерський проект, але це буде лише зовнішній вигляд. А для того, щоб його реалізувати, потрібно розрахувати все до дрібниць, підібрати потрібний матеріал. Тут вже без інженера не обійтись. Адже інженер – це завжди технічна частина будь-якої дизайнерської розробки. Так що майбутнє в цієї професії є. Як і є перспективи у студентів, які обрали для себе такий фах. А дизайнер, спитаєте ви? Це теж дуже потрібна нині професія. Сьогодні, наприклад, в будівництві нова тенденція – біоархітектура. Тобто, за основу проекту береться будова природи. І це не тільки матеріали, а самі біоконструкції. Молоді дизайнери КНУБА – студенти, аспірати і науковці теж беруть участь в цьому новітньому процесі. Зараз вони запроектували вишку 110 метрів у вигляді колоска пшениці і зробили всі потрібні розрахунки. Використали природній баланс, де на тонкому стеблі тримається важкий колосок. Ще один приклад – вантове покриття. Поштовх до цього винаходу колись дало звичайне листя. Тож, як бачимо,світ не стоїть на місці. І професії дизайнера і інженера, набуваючи нових рис, впевнено прямують в 21 століття. Але хочу нагадати вислів Джея Лено, американського письменника і телеведучого .“Я вірю, що інженери врятують світ”. Приєднуюся до цих слів. Гадаю ви теж.

Ректор П.Куліков