Кафедра металевих та дерев’яних конструкцій ― ровесниця КНУБА. Вона, як і виш, веде свою історію з далекого 1930 р.
Засновником кафедри, першим і незмінним упродовж 37 років завідувачем був кандидат технічних наук, професор Микола Дмитрович Жудін (1891–1968) ― видатний інженер і вчений, один з фундаторів київської школи зварних металевих конструкцій. Член-кореспондент Академії будівництва і архітектури УРСР.Уперше систематизовано виклав основні положення і теорію розрахунку сталевих конструкцій, що працюють у пружно-пластичному стані. Виконав експериментальні дослідження стійкості колон висотних будівель, відкрив явище підвищення межі текучості сталі при згині. Автор 38 наукових праць, серед яких вісім монографій та підручник, перекладений кількома іноземними мовами. Праця «Пластичні деформації в сталевих конструкціях і основи розрахунку» стала першою в СРСР фундаментальною роботою, присвяченою розрахунку металевих конструкцій за межами пружності. Висновки, сформульовані в ній, брали за основу для теорії розрахунку в умовах повторних навантажень.
Важливу роль у становленні й розвитку кафедри відіграв доктор технічних наук, професор Борис Миколайович Горбунов (1901–1944) ― відомий учений у сфері будівництва сталевих мостів, зокрема з упровадженням зварювання в мостових конструкціях. Член-кореспондент АН УРСР.
Б.М. Горбунов працював на кафедрі у 1932–1944 рр. і одночасно був співробітником Інституту електрозварювання АН УРСР та Інституту будівельної механіки УРСР. Серед основних праць ― книга «Сталеві мости» (у співавторстві з Є.О. Патон).
У 1945 р. свою долю з кафедрою пов’язав кандидат технічних наук, професор Веніамін Олександрович Іванов (1900–1983). На той час він був єдиним в Україні професором у галузі дерев’яних конструкцій. Фундатор Київської школи дерев’яних конструкцій, автор перших підручників і навчальних посібників у цій галузі. Завдяки В. О. Іванову в 1962 р. вийшов перший в Україні ґрунтовний підручник «Дерев’яні конструкції», а в 1983 р. ― його оновлене видання, підготовлене у співавторстві з професором В. З. Кліменком.
У 1967 р. керівником кафедри став доктор технічних наук, професор Михайло Михайлович Жербін (1911–2004) ― лауреат Державної премії СРСР, заслужений діяч науки України, лауреат премії ім. М.С. Буднікова. Дійсний член Академії будівництва України, почесний член Української академії архітектури і Міжнародної інженерної академії.
Учений розробив нові ефективні системи надшахтних і прохідницьких копрів. Упровадив у гірничу промисловість високоміцні сталі. Разом з доктор технічних наук С.І. Біликом став засновником нового класу сталевих рамних конструкцій з використанням зварних двотаврів змінного перерізу та надлегких сталевих конструкцій.
За керівництва М.М. Жербіна на кафедрі були створені три науково-дослідні лабораторії: проблемна лабораторія надлегких сталевих конструкцій (керівник С.І. Білик); науково-дослідна лабораторія калійний підприємств (С.П. Гвоздецький), науково-дослідна лабораторія при Житомирському заводі металевих конструкцій (Б.О. Маркович).
1980–1990 рр. на кафедрі працював доктор технічних наук, професор Віталій Миколайович Шимановський (1928–2000) ― лауреат Державної премії України. Член-кореспондент НАН України, член президії Академії будівництва України, директор інституту УкрНДІ Проектстальконструкція. У колі його наукових інтересів ― формоутворення стрижньових сталевих конструкцій, розвиток теорії висячих систем, зокрема, конструкцій з нитей скінченої жорсткості, розробка методів підсилення будівельних конструкцій і технічного переозброєння підприємств з урахуванням змін у часі схеми споруди, властивостей матеріалів і навантажень.
Серед ветеранів КНУБА ― доктор технічних наук, професор Віктор Володимирович Трофимович (1926–2004) ― відмінник освіти України. Дійсний член Академії будівництва України. Діяльності на кафедрі присвятив понад 20 років (1977–1999). Проводив теоретичні та експериментальні дослідження роботи багатопанельних шпренгельних систем, що працюють у пружно-пластичній стадії, розробляв оптимальне проектування попередньо-напружених металевих конструкцій.
У різні роки на кафедрі працювали такі талановиті педагоги і науковці: Я.А. Березенський, П.Г. Бугаєць, П.Н. Гудков, К.М. Гурін, Л.І. Кормаков, Л.П. Куницький, С.С. Онісін, В.Т. Попов, М.С. Примак, П.І. Сікало, Є.В. Шевченко.
І досі підтримують зв’язок з кафедрою колишні її працівники і техніки; доктор технічних наук А.В. Перельмутер; кандидати технічних наук, доценти І.Д. Бєлов, В.Л. Тарасенко, Б.В. Терентьєв.
У 1988 р. на чолі кафедри став доктор технічних наук, професор Boлодимир Олександрович Пермяков (1938–2007) ― відмінник освіти України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, лауреат премії ім. М.С. Буднікова. Дійсний член Академії будівництва України та Української Академії наук, віце-президент Української асоціації з металевих конструкцій, президент Асоціації кафедр металевих конструкцій вищих навчальних закладів СНД, голова Будівельного комітету і секції металевих конструкцій Творчої науково-технічної спілки будівельників України.