Історія кафедри
До 1948 року в Києві підготовку спеціалістів з водопостачання та водовідведення здійснювали одночасно 2 вищі навчальні заклади – Київський інженерно-будівельний інститут (КІБІ) та Київський інститут цивільних інженерів КІЦІ). Від вересня 1948 року у КІБІ було засновано санітарно-технічний факультет (СТФ) і на спеціальність ВК (повна назва «Гідравліка, водопостачання, каналізація, раціональне використання і охорона водних ресурсів») було вперше прийнято 25 студентів. Саме тоді із кафедри санітарної техніки КІБІ було виділено кафедру водопостачання і каналізації, яку очолив відомий вчений і організатор науки, спеціаліст з питань гідравліки каналізаційних мереж к.т.н., доцент С. К. Колобанов (тодішній декан СТФ).
У подальшому кафедру, яка неодноразово на протязі свого більш ніж 70-ти річного існування змінювала свою назву, очолювали: 1959 р. – академік АН України, всесвітньо відомий вчений, один із засновників нового напрямку науки про воду «Хімія і технологія води» д.т.н., професор Л. А. Кульський; 1960 – к.т.н., доцент М. Д. Даніленко; 1961 – видатний вчений-гідротехнік д.т.н., професор В. В. Аристовський.
У 1971 році кафедру водопостачання і каналізації було перейменовано на кафедру «Гідравліки, водопостачання і каналізації» (від 1981 року – кафедра «Гідравліки, водопостачання і водовідведення» ГВіВ), яку очолив к.т.н., професор Ю. М. Константинов, відомий вчений-гідравлік, видатний організатор вищої школи.
У 1989 році у зв’язку із розширенням і оновленням виконуваних завдань і суттєвим збільшенням учбових навантажень кафедра ГВіВ була розділена на дві окремі кафедри – «Водопостачання», яку очолив Анатолій Михайлович Тугай д.т.н, професор, член-кореспондент Академії педагогічних наук України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений працівник народної освіти УРСР, віце-президент Академії будівництва України, ректор КНУБА; і «Гідравліки і водовідведення» (ГіВ) на чолі з Ю. М. Константиновим.
У 1998 році цю кафедру очолив член-кореспондент НАН України, відомий вчений-гідромеханік д.т.н., професор О. Я. Олійник, який керував нею до 2012 року
У 2012 році кафедри «Водопостачання» та «Гідравлики і водовідведення» об’єднали у спільну кафедру «Водопостачання і водовідведення», яку тоді ж очолив д.т.н., професор А. М. Кравчук.
Від початку 2020 року кафедрою керує д.т.н., професор В. П. Хоружий.
Серед викладачів і випускників кафедри є багато широко відомих вчених, інженерів, організаторів науки і виробництва.
Крім вже названих Л. А. Кульського, В. В. Аристовського, О. Я. Олійника, А. М. Тугая (вип. СТФ 1964 р.), Ю. М. Константинова, А. М. Кравчука (вип. СТФ 1976 р.) варто згадати інших видатних вчених в галузі гідравліки, водопостачання, водовідведення, очистки природних і стічних вод: Віктора Вікторовича Смислова, доктора технічних наук, професора кафедри від 1963 р. (гідравліка відкритих русел); Віталія Омеляновича Терновцева (вип. СТФ 1959 р.), доктора технічних наук, професора кафедри від 1993 р. (розробка та впровадження споруд для очищення води і захисту від забруднення природних водних джерел); Івана Тимофійовича Прокопчука (вип. СТФ 1975 р.), доктора технічних наук, професора, декана СТФ 2002-2006 р.р. (ефективні методи експлуатації артезіанських свердловин); Іусуфа Мухамедовича Таварткіладзе, який пройшов шлях від асистента до професора кафедри за період з 1967 до 2019 р. (технологія та споруди для біологічного очищення стічних вод).
Чимало випускників кафедри відомі своєю видатною діяльністю в практичній і проектній сферах, пов’язаних з водопостачанням і водовідведенням.
Так, наприклад, у Київводоканалі успішно і творчо в різні роки працювали і працюють на різних керівних посадах наші випускники (подаємо роки випуску і посади):
- Бродський Г. А. (1951) – гол. Інж. Деснянської водопровідної станції і Бортницької станції аерації
- Еркес Л. О. (1955) – заст. ген. директора
- Царик М. О. (1959) – гол. інж. Київводоканалу
- Брацун А. Я. (1959) – нач. водопровідного відділу
- Петімко П. І. (1959) – нач. виробничого управління
- Гайдук Д. Д. (1961) – гол. Інж. артезіанського водопроводу
- Пашкевич В. П. (1966) – гол. інж. Дніпровської водопровідної станції
- Грубрін В. С. (1973) – гол. інж. Бортницької станції аерації
- Ткаченко В. І. (1974) – гол. інж. Деснянської водопровідної станції
- Кельвіч В. Г. (1979) – заст. нач. управління канал. мереж і нас. станцій
- Білик В. С. (1980) – директор технічного департаменту
- Кулічевський В. І. (1981) – гол. інж. Дніпровської водопровідної станції
- Оленченко В. М. (1985) – гол. інж. Деснянської водопровідної станції
- Герлянд М. А. (1993) – перший заст. дир. управління канал. госп.
- Тимчук М. М. (2001) – нач. упр. експлуатації водопр. мереж.
Серед найбільш відомих спеціалістів з проектування систем водопостачання і водовідведення слід згадати, наприклад, працівників інституту Київпроект – Ільвовського О. Б. (1954), гол. інж. проектів; Буланого В. Я. (1961), гол. фахівця відділу ВК та працівників УкрНДІводоканалпроект – Дражнера В. М. (1959), гол. інж. проектів; Шаповала О. Є. (1972), директора інституту.