Ірландія посідає перше місце у світі за кількістю навчальних закладів на душу населення. У країні з населенням майже вдвічі меншим, ніж число жителів Лондона, діє сім університетів, 14 технологічних інститутів, десятки приватних коледжів, близько трьох тисяч початкових і понад 800 середніх шкіл (з яких 80 – школи-пансіони). Приблизно 65% ірландців починають учитися у віці чотирьох років, а 55% одержують вищу освіту.
Давні традиції та висока якість освіти, а також можливість легально працювати під час навчання приваблюють в Ірландію велику кількість іноземців. Частка студентів з-за кордону в ірландських вищих навчальних закладах у середньому становить 10%, але може сягати й 60% – все залежить від політики конкретного вишу.
Більшість із семи ірландських університетів побудовано за класичною моделлю. Тобто вони пропонують навчання для здобуття ступенів бакалавра, магістра та доктора наук з широкого спектру дисциплін. Навчальний процес складає комбінацію лекцій, семінарів, практичних занять, лабораторних робіт і консультацій з куратором або науковим керівником.
Вища освіта дає можливість отримання таких ступенів і кваліфікацій:
– сертифікат про вищу освіту (2-річний стаціонарний курс навчання);
– простий бакалаврський ступінь (3-річний стаціонарний курс навчання);
– почесний бакалаврський ступінь. Курс навчання – 3 або 4 роки. Диплом про закінчення видається випускникам, які мають намір продовжувати професійну перепідготовку. Для студентів, які вже здобули простий бакалаврський ступінь, курс триває, як правило, 1 рік;
– магістерський ступінь. Присуджується у результаті здійснення наукового дослідження або виконання відповідної програми навчання тривалістю зазвичай від 1 до 2 років;
– Докторський ступінь. Зазвичай докторське дослідження оригінальної теми займає щонайменше 3 роки.
Дослідження на базах університетів ведуться досить активно. У рамках урядової “Програми передових технологій” фінансуються наукові проекти в галузях біотехнологій, оптоелектроніки, інформаційних технологій і телекомунікацій. Практично всі провідні світові виробники комп’ютерів (Intel, IBM, Apple, Dell тощо) мають в Ірландії свої дослідницькі підрозділи та активно співробітничають із вищими навчальними закладами. Причому, як свідчить статистика, нині у комп’ютерній індустрії Ірландії налічується близько 70 тис. вакансій, так що попит на випускників високий.
Найзнаменитіший та найстаріший університет країни – заснований 1591 року Дублінський університет, більше відомий як Трініті-коледж. У негласному «табелі про ранги» його ставлять на один щабель із Оксфордом і Кембриджем. За ним – Університетський коледж Дубліна, що входить до складу Національного університету Ірландії. NUI включає також Університетський коледж Кірка, Національний університет Голуея і Національний університет Мейнуф. «Наймолодші» ірландські університети – засновані 1989 року університет Лімерика і Дублінський міський університет.
Процес вступу до ірландського вишу рекомендується починати приблизно за рік до початку навчання. Чимало часу піде на те, щоб вибрати навчальний заклад, зв’язатися з ним, отримати додаткову інформацію та зібрати всі необхідні документи. Подача заявок на бакалаврські програми здійснюється через Центральну приймальну комісію, однак деякі коледжі та університети приймають документи напряму.
Якщо ви на достатньому рівні володієте англійською мовою (6,0 балів за IELTS або 250 балів за TOEFL-СВТ) і за плечима у вас один – два курси українського вишу, то маєте шанс потрапити до ірландського університу без підготовчого курсу.
Другий шлях до вищого навчального закладу Ірландії пролягає через програми Foundation, що з’явилися там не дуже давно. Одну з них – International University Foundation Programme (IUFP) – організували Гріффіт-коледж та мовна школа International House Dublin. Ця програма акредитована NCEA і визнається як ірландськими, так і закордонними навчальними закладами. З огляду на те, що вона коштує дешевше аналогічних британських або американських програм, її можна рекомендувати як досить раціональний варіант підготовки до вступу до ВНЗ англомовних країн. Програму розраховано на два семестри по 18 тижнів кожен, вона здійснюється на базі кампусу Гріффіт-коледжу. Кандидат повинен надати атестат про середню освіту та володіти англійською на рівні не нижче 4,5 балу за IELTS або 133 балу за TOEFL-СВТ. Власні курси Foundation пропонують й інші ірландські ВНЗ. Наприклад, університет Лімерику або Дублінську бізнес-школу.
СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ.
Можливостей для одержання повністю або частково безкоштовної освіти в Ірландії, на жаль, зовсім небагато. Кілька стипендій іноземним студентам регулярно виділяють самі університети та коледжі. Умови та принципи їхнього розподілу кожен вищий навчальний заклад встановлює самостійно.
Крім того, можна претендувати на стипендії Департаменту науки та освіти Ірландії. Три таких стипендії виділяють щорічно для студентів країн СНД: одна, що повністю покриває витрати на річне навчання в ірландському університеті, і дві – на навчання в мовній школі терміном до трьох місяців.
Існує програма культурного співробітництва між Ірландією і Україною, яка ставить за мету розвиток і зміцнення культурних і освітніх зв’язків між двома країнами. В рамках цієї програми студентам з України Міністерство освіти і науки Ірландії виділяє певну кількість стипендій для однорічного навчання на етапі аспірантури та надає допомогу у відвідуванні літніх університетських шкіл.
ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:
– Консульство Республіки Ірландія в Україні: Київ, 02000, вул. Хрещатик, 32Б, Teл: + 38( 044) 279 32 00
– Міністерство закордонних справ Ірландії: www.foreignaffairs.gov.ie
– Міжнародна ірландська рада з освіти: www.educationireland.ie
– Міністерство освіти і науки Ірландії: www.education.ie
– Центральна служба подачі заявок в коледжі Ірландії: www.cao.ie
– Співтовариство з вищої освіти: www.hea.ie
– Ірландська рада у справах іноземних студентів: www.icosirl.ie
– Науковий фонд Ірландії: www.sfi.ie
– FAS – національне ірландське агентство з питань навчання та працевлаштування: www.fas.ie
– Більше інформації про третій ступінь освіти: www.educationireland.ie
Підготовлено за матеріалами мережі Інтернет.