НІДЕРЛАНДИ

Система вищої освіти Нідерландів має свої особливості. У країні відсутнє поняття пре­стижних вищих навчальних закладів, як, наприклад, в США або Великій Британії. Ди­пломи всіх нідерландських університетів мають однакову цінність і визнаються іншими країнами. Тому виші обираються не з міркувань їхньої популярності, а за наявністю спеці­альності, яку студент бажає отримати. Керівники місцевих фірм і компаній при прийомі фахівця на роботу насамперед звертають увагу на якість диплому про вищу освіту, а не на місце його отримання.

Науково-дослідницькі університети орієнтовані на незалежні наукові дослідження в академічній або професійній сферах. Їх у Нідерландах 14. Після закінчення університетського навчання значна частина випускників працює в різноманітних науково-дослідницьких структурах. 10 з 14 нідерландських науково-дослідницьких університетів входять до рейтингу 200 найкращих вищих навчальних закладів світу за версією Timeshigher Education Supplement. Сама країна також займає високі позиції в рейтингах наукових досліджень.

Університети прикладних наук мають більш практичну орієнтацію й
готують студентів для професійної роботи в конкретних галузях. Таких університетів у країні 45.

Інститути міжнародної освіти – пропонують навчальні програми на рівні магістратури та аспірантури (PhD), призначені для навчання іноземних студентів переважно з країн, що розвиваються та країн з перехідною економікою. Перші такі інститути з’явилися в Нідерландах у 1950-х роках. Нині їх 15, вони пропонують іноземним студентам понад 500 навчаль­них курсів і програм. Викладання ведеться англійською мовою, причому багато викладачів при­їжджають з різних країн світу.

Щороку випускниками інститутів міжнародної освіти стають близько 13 тис. іноземних студентів. Програми, пропоновані нідерландськими IE, розбиті на п’ять груп: наука і технології, довкілля та інфраструктура, сільське господарство і природні ресурси, економіка і суспільство, управління.

Нідерланди лідирують в континентальній Європі за кількістю міжнародних освітніх програм англій­ською мовою. Обов’язковою вимогою для вступників є наявність сертифікату TOEFL або IELTS, що підтверджує її знання. Додаткову інформацію про всі вищі навчальні заклади Нідерландів можна знайти на сайті: www.internationalstudy.nl

СТИПЕНДІЇ ТА ГРАНТИ.

Нідерланди прагнуть зробити свою вищу освіту доступною для студентів і молодих професіоналів з інших країн і надають багато стипендіальних можливостей для навчання як з боку уряду, так і з боку університетів і компаній.

СТИПЕНДІАЛЬНА ПРОГРАМА HSP HUYGENS. Міністерство освіти, культури та науки Нідерландів надає стипендію Hsp Huygens студентам, які на­вчаються на останніх курсах або в магістратурі, а також випускникам, що закінчили університет не більше двох років тому. Навчання в Нідерландах може включати в себе проведення наукових до­сліджень та/або проходження практики. Стипендія не поширюється на програми аспірантури (PhD). Вона надається на термін від 6 до 24 місяців і покриває вартість навчання, витрати на медичну страховку, візу і переліт, а також включає щомісячну виплату стипендії в розмірі 1000 євро.

Програму адмініструє HSP NUFFIC – Нідерландська організація з міжнародного співробітництва в галузі вищої освіти. Подавати документи на стипендію можуть студенти, вже зараховані в один із нідерландських вузів на момент подачі заявки. На початок навчального року кандидати повинні бути не старші 35 років. Необхідно мати високі академічні показники і добре володіти мовою май­бутнього навчання.

ПРОГРАМА MTEC. Програма MTEC (Matra Training for European Cooperation) реалізується Бюро CROSS – Нідерландським урядовим агентством зі співробітництва у галузі освіти між Нідерландами та країнами Центральної та Східної Європи.

У рамках цієї програми Міністерство закордонних справ Нідерландів надає стипендії українським студентам зі ступенем бакалавра для вивчення однієї з пропонованих магістерських програм у галузі державного управління: за спеціальністю «International and European Law» в університеті Амстердама і «Public Administration» в університеті Твенте. Стипендія покриває всі пов’язані з навчанням витрати, у тому числі купівлю підручників, перебування в країні, витрати на оформлення візи і переліт в обидва кінці. Брати участь у програмі можуть молоді люди не старші 35 років, які працюють в урядових організаціях або недавно закінчили університет з відмінними або дуже до­брими оцінками. Кандидати повинні добре володіти англійською мовою й мати сертифікати TOEFL або IELTS.

СТИПЕНДІЇ ІНСТИТУТУ ВІДКРИТОГО СУСПІЛЬСТВА ДЛЯ НАВЧАННЯ В МААСТРИХТСЬКОМУ УНІВЕРСИТЕТІ. Інститут відкритого суспільства (Open Society Institute) спільно з Маастрихтським університетом проводить конкурс на здобуття стипендій для навчання на магістерських програмах за такими спеціальностями: Європейські студії; Європа аналітика; Європейська публічна політика.

ПРОГРАМА MATRA. Веб-сайт нідерландської програми MATRA містить інформацію про здобуття грантів для студентів-бакалаврів для навчання на магістерських програмах у таких галузях: міжнародне та європейське право (Амстердамський університет), європейські студії (Маастрихтський університет), громадське здоров’я (Маастрихтський університет), державне управління (Університет Твенте).

 

ДЕ МОЖНА ОТРИМАТИ ДЕТАЛЬНІШУ ІНФОРМАЦІЮ:

– Посольство Нідерландів в Україні: 01901, м. Київ, Контрактова площа, 7 тел.: +38 044 490-82-00, факс: +38 044 490-82-09, https://www.netherlandsandyou.nl/

– Повний перелік вищих навчальних закладів Нідерландів: www.internationalstudy.nl

– Інформація про вакансії в сфері вищої освіти Нідерландів (включаючи програми PhD): www.academictransfer.org/org

Підготовлено за матеріалами мережі Інтернет.