Кафедра засобами фізичного виховання і спорту сприяє підготовці інтелігентних, високоосвідчених, здорових, гармонійно розвинених, компетентних у обраній спеціальності фахівців з високою творчою і громадською позицією, готових до високопродуктивної праці.
Кафедра одна з перших в Україні організувала навчальний процес за умов вільного вибору студентами виду рухової активності.
Завдяки численним змаганням на курсах та факультетах, першостях, чемпіонатах та спартакіаді університету формуються збірні команди які мають змогу змагатись в міських та республіканських змаганнях. Окремі студенти-спортсмени віступають на міжнародних змаганнях.
Включенню студентів в навчальний процес та спортивне життя сприяє спортивна база університету. Це комплекс спортивних споруд: стадіон з трибунами, сучасні спортивні майданчики, спорткомплекс з ігровим і атлетичним залами, плавальний басейн, веслувальний басейн, зал боксу тощо.
З 2019 року кафедру очолив Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, доктор психологічних наук, професор, відмінник освіти України Шамич Олександр Миколайович.
Шамич Олександр Миколайович закінчив в 1995 р. Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут”(факультет інформатики та обчислювальної техніки) — інженер-системотехнік, у 1999 р. Національний університет фізичного виховання і спорту України (олімпійський та професійний спорт) — тренер-викладач з футболу, в 2013 з відзнакою, магістратуру Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» (правознавство) — юрист.
З 2007 р. голова Комітету арбітрів Федерації футболу м. Києва (ФФК), з 2010 р. голова Колегії арбітрів та спостерігачів м. Києва, з 2015 р. член комітету арбітрів Федерації футболу України.
Арбітр Національної категорії з футболу (з 1999 року). Асистент арбітра ФІФА (2002-2003р.р., 2008-2010 р.р.). У сезонах 2002-2003, 2005-2006 та 2008-2009 р.р. був визнаний кращим асистентом арбітра чемпіонату України з футболу за версією спортивних журналістів України. В якості асистента арбітра провів 310 матчів чемпіонату, першостей та кубку України серед професіональних команд, а також 53 матчі міжнародного рівня під егідою ФІФА.
Нагороджений відзнаками: Київського міського голови — Нагрудним знаком «Знак пошани», Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту «Почесний працівник фізичної культури і спорту» та «За активну громадську діяльність», Української православної церкви Київського патріархату орденом Святого Миколая Чудотворця, подякою Служби безпеки України, почесними грамотами Міністерства внутрішніх справ України, Київської міської державної адміністрації, Федерації футболу України, Федерації футболу м. Києва.
Співавтор книги «Київський футбол на межах часів. Люди, події, факти. Суддівство матчів (1913—2013 р.р.)». Автор понад 70 навчально-методичних та наукових робіт в галузі педагогіки, психології, а також фізичної культури і спорту.
Історія кафедри
Підвалини спортивних традицій Київського державного технічного університету будівництва і архітектури сягають довоенних років. Універсітетські команди брали участь і виборювали призові місця на міському, республіканському рівні та у змаганнях СРСР серед будівельних вузів. У 1945 році в університеті, тоді Київському інженерно-будівельному інституті створюється кафедра військової і фізичної підготовки, яку очолив підполковник О.Волков. У складі кафедри працювали 4 викладачі фізичного виховання. З 1947 року фізичне виховання вводиться в навчальні програми як окрема самостійна дисципліна, що було засадою для створення кафедри фізичного виховання, яку очолив Ф.І. Добрий-Вечір. Колектив кафедри складав 6 чоловік. З спортивної бази в наявності був лише один спортивний зал 12х24 по вул. Карлівський.
З 1961 по 1988 рік кафедру фізичного виховання і спорту очолював А.Д. Ситніков, кандидат педагогичних наук, доцент. А.Д. Ситніков – учасник Великої Вітчизняної війни. За бойові заслуги його нагороджено орденами Червоної Зірки, Вітчизняної війни ІІ ступеня та 8 медалями. Колектив кафедри складав 26 осіб. Серед них: дпн, кпн, ктн, кандидати з ФВ, заслужені майстри спорту, заслужені тренери, МС і КМС з різних видів спорту.
З 1988 по 2019 роки кафедру очолював Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, відмінник освіти України, кандидат педагогічних наук, дійсний член АІН України та Академії економічної кібернетики, професор Канішевський Станіслав Михайлович. Канішевський С.М працює в університеті з 1976р. Активний учасник створення національної системи фізичного виховання (Закон України „Про фізичну культуру і спорт”; Державна програма розвитку фізичної культури і спорту в Україні; Державні вимоги до системи фізичного виховання дітей, учнівської і студентської молоді; Державні вимоги до навчальних програм з фізичного виховання та ін.). Автор понад 300 науково-методичних праць та більш 250 винаходів, захищених авторськими свідоцтвами та патентами. Колектив кафедри складав 26 осіб. Серед них: дпн, кпн, ктн, кандидати з ФВ, заслужені майстри спорту, заслужені тренери, МС і КМС з різних видів спорту.
Більше 30 років на кафедрі працювала Почесний ветеран спорту, багаторазова чемпіонка і рекордсменка України та СРСР з легкої атлетики, Заслужений майстер спорту К.З. Адаменко, відома багатьом як мати легендарного Блохіна О.В.
Серед найбільш яскравих здобутків вихованців університету є Олімпійські медалі, перемоги на Всесвітніх Універсіадах, звання чемпіонів СРСР, Світу та володарів Кубку Світу. Більшість студентів, які досягли високих показників у спорті, відмінно навчались і ставали прекрасними спеціалістами на виробництві. Успішно поєднували навчання зі спортом: ректор університету, професор Куліков П.М. (МС з боксу), колишній ректор університету, професор Тугай А.М.(легка атлетика), проректор з учбової роботи професор Осетрін М.М.(легка атлетика), декан факультету АІТ, професор Смирнов В.М. (бокс, р/м’яч), директор НДІ будівельно-дорожньої і інженерної техніки, завідувач кафедри будівельних машин, професор Баладінський В.Л. (бокс, акробатика), завідувач кафедри архітектурної кваліметрії, професор Лаврик Г.І. (альпінізм), завідувач кафедри нарисної геометрії, інженерної та машинної графіки, професор Михайленко В.С.(бадмінтон), професор Василенко О.А., заст.декана СТФ (МС з легкої атлетики), доцент Станкевич А.М.(легка атлетика, лижні гонки), доцент кафедри електротехніки та електроприводу Голенков Г. (легка атлетика) і багато інших. Кафедра веде велику роботу з удосконалення навчального процесу, виступивши піонером з організації занять за інтересами. Наявна спортивна база – стадіон та ігрові зали, плавальний та веслувальний басейни, зали боротьби, боксу та атлетичної гімнастики дала змогу ввести в учбовий процес більше як 12 видів спорту.
Навчальний процес повністю забезпечується навчально-методичною літературою. Неодноразово кафедра посідала перші місця в конкурсах на кращу постановку винахідницької діяльності в університеті.
Представники кафедри увійшли до складу численних громадських об’єднань: координаційної ради з питань фізичного виховання і спорту Міністерства Освіти України, Президії ЦСК „Гарт” МО України, студентської спортивної спілки України, Комісії з фізичного виховання Міністрерства Освіти України, міських федерацій з видів спорту тощо.