Виїзна конференція “Сучасні тенденції дерев’яної сакральної архітектури”
присвячена присвоєнню звання Народного архітектора України Олегу Семеновичу Слєпцову
7 вересня 2019
Незвичайна форма виїзної конференції забезпечила наочність та різнобічність огляду тенденцій сучасного дерев’яного храмового будівництва.
Професор КНУБА, доктор архітектури, Народний архітектор України Олег Семенович Слєпцов представив три діючі храми, створені ним як головним архітектором за останні кілька років у розташованих поблизу населених пунктах Миронівського району Київської області. На конференції були присутні архітектори-науковці кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування КНУБА, керівники місцевих громад – голови сільських рад, священники храмів: отець Михайло, Отець Володимир, Отець Григорій, представники архітектурного факультету НАУ та інші запрошені фахівці.
Учасники конференції вирушили на університетському автобусі за 100 кілометрів на південь від Києва і опинились спочатку біля храму села Зеленьки. Він стоїть на узвишші і по-сучасному відтворює традиційну видовжену форму з трьох послідовних частин, акцентованих у небі трьома баштовими завершеннями. Особливістю інтер’єру є різнокольорові вікна, що утворюють великий орнамент-вітраж.
Далі був Храм Всіх Святих Землі Української у Миронівці. Настоятель цього храму отець Володимир Петрик отримав у подарунок акварельне зображення його храму, виконане студентами першого курсу. Ця споруда демонструє центричну композицію, виглядає містобудівним акцентом завдяки такій формі і традиційному ритму кількох ярусів даху. Відповідно внутрішній простір цілісний і спрямований вгору.
Третя зупинка відбулась у селі Олександрівка, де височіє Храм Покрови Божої Матері. Він вирізняється особливо оригінальною композицією. Кілька дахів один над одним завершуються сферичними банями. В той же час нижня частина охоплена традиційною для української дерев’яної архітектури галереєю, де зручно відпочити і спілкуватись за будь-якої погоди.
Священники у своїх храмах розповідали про особливості їхньої діяльності, представники громади – про процес будівництва, автор споруд – про власний метод проектування дерев’яних храмів. Цей метод зокрема передбачає творче переосмислення історичних форм, а не пряме відтворення, і застосування разом з традиційними матеріалами і конструкціями новітніх технологій, інновацій та, навіть, спеціально розроблених винаходів. Так створювались ці різні храми, де кожного разу учасники конференції могли пересвідчитись, як різна композиція внутрішнього простору забезпечує унікальне середовище і акустичні якості під час служби.
Після безпосереднього вивчення храмів, відбулось обговорення та виступи. Присутні також окремо вітали Народного архітектора України, творчий шлях якого серед багатьох створених споруд особливо вирізняють сакральні будівлі.
Фото: Володимир Чахоян
Текст підготував: Гліб Ушаков
ВІДЕО З ВИЇЗНОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ