Шлях до скорочення відтоку кваліфікованих кадрів

17 березня 2021 року в рамках міжнародної будівельної виставки Inter Build Expo пройшов круглий стіл «Достойна заробітна плата, гідні та безпечні умови праці на будівництві – шлях до скорочення відтоку кваліфікованих кадрів». Організатори заходу Будівельна Палата України, Академія будівництва України та Профспілка будівельників України.

Ректор Київського національного університету будівництва і архітектури, доктор економічних наук, професор Петро Мусійович Куліков і представники будівельного факультету КНУБА взяли активну участь у засіданні Круглого столу «Достойна заробітна плата, гідні та безпечні умови праці на будівництві – шлях до скорочення відтоку кваліфікованих кадрів». Доповідачі наголошували на необхідності підвищення заробітної плати та покращенні умов праці в будівельній галузі. Як приклад, порівнювали оплату праці будівельників в Україні та Польщі. Ставилося питання про необхідність надання кредитів на житлове будівництво під низькі відсотки, а відтік кадрів пропонувалося зупинити збільшенням заробітної плати та потужним соціальним пакетом для працівників на будівництві. Ректор КНУБА Петро Мусійович Куліков став на захист українських випускників коледжів та здійснив аналіз ситуації у розрізі минулих років, наголосивши на тому, що «… ми не по-господарському віддаємо своїх спеціалістів за кордон».Президент Українського Союзу промисловців і підприємців Анатолій Кирилович Кінах, який теж брав участь в круглому столі, наголосив на загрозі великого імпорту в Україні, зокрема у будівництві. Він вважає, що є необхідність швидкого формування системи стимулів захисту національного виробника.
Генеральний директор директорату професійної освіти Ірина Володимирівна Шумік зробила акцент на своєчасності введення дуальної освіти в навчальних закладах будівельної сфери. Нагадаємо, дуальна форма здобуття освіти передбачає поєднання навчання у закладах освіти з навчанням на робочих місцях на підприємствах, в установах та організаціях для набуття певної кваліфікації. Багато уваги також приділялося безпеці праці, трудовій міграції і зниженню тіньової зайнятості на будівництві.

Сьогодні ми все частіше чуємо фразу «поїхав на заробітки до Польщі, або Чехії, Італії, Португалії»… Такими фразами вже нікого не здивуєш. Серед причин відтоку працівників: низька зарплата, не комфортні умови праці, не можливість кар’єрного росту з подальшим заснуванням власного бізнес-проекту. Експерти впевнені: краще розвиваються ті організації, в яких фігурують поняття «інвестиції в себе», самомотивація. Тобто працівники повинні мати постійну динаміку росту. Тільки так можна зупинити масову втечу з країни, попередити дефіцит персоналу. Учасники круглого столу це розуміють. Ймовірно зможуть переконати і тих, хто може щось змінити в цій сфері.

Заступник декана будівельного факультету

Юлія Чернявська