29 березня 2021 року представники будівельного факультету КНУБА – завідувач кафедри економіки будівництва – д.е.н., доцент Сергій Стеценко, гарант ОНП 051 «Економіка» – Ольга Бєлєнкова, д.е.н.,проф. Леся Сорокіна та к.е.н., доцент Тетяна Цифра, к.е.н., доцент Юлія Запєчна; кафедра менеджменту в будівництві – завідувач, д.е.н., професор Галина Рижакова та к.т.н., доцент Дмитро Приходько; кафедра економічної теорії, обліку та оподаткування – к.е.н, доцент, Оксана Омельяненко та к.е.н., доцент Мирослава Зінченко за організаційної підтримки кафедри економіки Луцького національного технічного університету, в онлайн-форматі на базі платформи Zoom за участю представника Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти д.е.н., професора, Олександра Длугопольського, який також представляв Західноукраїнський національний університет, взяли активну участь в роботі Міжрегіонального круглого столу з обговорення освітньо-наукових програм з підготовки доктора філософії з економіки.
До обговорення та дискусії при проведенні Міжрегіонального круглого столу долучилась д.е.н., доцент КНУБА, експерт НАЗЯВО з акредитації освітніх програм Ганна Шпакова, яка розповіла про досвід акредитаційної роботи та відзначила ряд ключових моментів, що викликають особливу увагу експертів.
Цінні поради щодо підвищення якості освітньо-наукових програм доктора філософії, враховуючи європейську та американську практику, пропозиції щодо удосконалення освітньо-наукових програм з підготовки доктора філософії економічного спрямування в баченні НАЗЯВО надав учасникам круглого столу Олександр Длугопольський. Також він аргументовано відповів на низку актуальних для учасників питань щодо організації освітнього процесу, формування назв освітніх програм, тощо. Особливо було зазначено, що кожен ЗВО чи академічна установа в межах власної автономії мають широке поле для формування унікальності власної програми для здобувачів доктора філософії.
Серед учасників були представники ЗВО з різних регіонів України – Волинський національний університет імені Лесі Українки, Мукачівський державний університет, Львівський торговельно-економічний університет, Київський національний університет будівництва та архітектури, Державний університет «Житомирська політехніка» та академічної установи – Державна установа «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку Національної академії наук України».
Організатор зібрання д.е.н., професор, проректор з науково-педагогічної роботи та забезпечення якості освіти Луцького НТУ, гарант ОНП «Економіка» з підготовки доктора філософії Оксана Ляшенко презентувала проєкт цієї програми, зазначивши, що він, у свою чергу, враховує положення проєкту Стандарту вищої освіти зі спеціальності 051 «Економіка» на третьому (освітньо-науковому), який схвалено на засіданні підкомісії зі спеціальності 051 «Економіка» Науково-методичної комісії № 5 з бізнесу, управління та права сектору вищої освіти Науково-методичної ради Міністерства освіти і науки України, протокол № 2 від 3.03.2020 р. Зокрема, було акцентовано увагу на формулюванні мети, опису предметної області, орієнтації, основному фокусі, програмних компетентностях і результатах навчання, а також власного бачення щодо підбору обов’язкових освітніх компонентів і необхідності формування каталогу вибіркових компонентів та універсалізації процесу вибору. У процесі обговорення було генеровано ряд ідей щодо покращення якості освітніх програм даного рівня, які стануть в нагоді всім учасникам круглого столу в подальшій роботі.
Про особливості проєкту ОНП «Економіка галузевих ринків», яка реалізовується у Волинському національному університеті імені Лесі Українки розповіла учасникам д.е.н., професор, завідувач кафедри економіки та природокористування Олена Павлова. Основну увагу було приділено обговоренню навчального плану, адже дана програма є вузькоспеціалізованою, але водночас враховує наукові інтереси викладачів та аспірантів кафедри.
Змістовну доповідь про специфіку підготовки докторів філософії в академічній установі, зокрема в ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України», а також особливості формування проєкту ОПН зі спеціальності 051 «Економіка» представила учасникам д.е.н., старший науковий співробітник, заступник директора інституту з наукової роботи Ганна Обиход. Адже потужний науковий склад вчених під керівництвом академіка НААН Михайла Хвесика дозволяє спрямовувати навчальну та наукову діяльність аспірантів в рамках ОНП відповідно до спеціалізацій відділів Інституту, які розглядають як загальну методологію сталого розвитку, так і важливі проблеми використання окремих природних ресурсів. Це дозволяє забезпечити інтегрований підхід до формування на виході унікальних компетентностей і результатів навчання.
Надалі учасники обговорили проєкт ОНП «Економіка та бізнес», що реалізовується в Мукачівському державному університеті, який представили д.е.н, професор, завідувач кафедри економіки та фінансів Тетяна Черничко, а також д.е.н, професор, професор кафедри економіки та фінансів Маріанна Стегней. Також було детальніше розглянуто важливе для усіх учасників питання щодо формування каталогу вибіркових дисциплін загальної та фахової підготовки, доцільності формування блоків вибіркових фахових дисциплін, організації процесу вибору загалом.
З боку Державного університету «Житомирська політехніка» представили проєкт ОНП «Економіка», гарант, д.е.н., професор кафедри економічної безпеки, публічного управління та адміністрування Світлана Свірко, д.е.н., завідувач кафедри цифрової економіки та міжнародних економічних відносин Катерина Шиманська, к.е.н, заступник завідувача кафедри цифрової економіки та міжнародних економічних відносин Віталій Бондарчук.
Долучилися до процесу обговорення представлених проєктів освітніх програм також фахівці Луцького національного технічного університету – д.е.н., професор, завідувач кафедри економіки Олександр Шубалий (модератор), д.е.н., професор, начальник відділу забезпечення якості освітнього процесу, ліцензування та акредитації Олена Кузьмак; к.е.н., доцент, заступник декана факультету бізнесу та права Ірина Лорві; Волинського національного університету – д.е.н., професор, завідувач кафедри підприємництва і маркетингу Костянтин Павлов; Львівського торговельно-економічного університету – д.е.н, професор, завідувач кафедри економіки Наталія Міценко.
Враховуючи результати круглого столу, слід відзначити актуальність розробленого в КНУБА проєкту освітньо-наукової програми «Економіка» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 051 «Економіка» кваліфікаційного рівня «доктор філософії» з галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки» в частині мети та освітнього фокусу, що передбачає формування гармонійного життєвого середовища, сталого розвитку та розбудови територій, підвищення інвестиційної привабливості країни та будівельних підприємств, запровадження нових наукових підходів до реалізації інвестиційно-будівельних проектів у населених пунктах, областях, ОТГ (у тому числі при будівництві об’єктів соціальної інфраструктури), діджиталізацію будівельної галузі шляхом залучення до їх реалізації висококваліфікованих інженерів-проектувальників у частині кошторисної документації, інженерів-консультантів, девелоперів, економістів з договірної та претензійної роботи, фахівців служи економічної безпеки, наукових співробітників, університетських дослідників за сучасними вимогами ринку праці.
Всі присутні зазначили, що проєкти розроблених в даних ЗВО освітньо-наукових програм з підготовки докторів філософії у сфері економіки та навчальні плани будуть модернізуватись з урахуванням порад експертного середовища та стейкхолдерів освітніх послуг.
Висловлюємо щиро подяку всім за плідну співпрацю та обговорення.
Тетяна Цифра, к.е.н.,
доцент кафедри економіки будівництва