20 квітня 2021 Ректор університету, доктор економічних наук, професор Куліков Петро Мусійович, перший проректор КНУБА доктор технічних наук, професор Чернишев Денис Олегович та представники економічного напряму будівельного факультету – завідувач кафедри економічної теорії обліку і оподаткування д.е.н., проф. Лич Володимир Миколайович, завідувач кафедри економіки будівництва д.е.н., проф. Стеценко Сергій Павлович, завідувачка кафедри менеджменту в будівництві д.е.н., проф. Рижакова Галина Михайлівна, Голова Молодіжної Ради КНУБА – д.е.н., проф. Івахненко Ірина Сергіївна, Гаранти Освітніх програм бакалаврів, магістрів, докторів філософії спеціальностей 071 – к.е.н., доцент Чернявська Юлія Борисівна, к.е.н., доцент Іванова Тетяна Миколаївна, 051 Економіка – к.е.н., доцент Цифра Тетяна Юріївна, д.е.н., проф. Бєлєнкова Ольга Юріївна, 073 – к.т.н., доцент Приходько Дмитро Олександрович, д.е.н., проф. Чуприна Юрій Анатолійович, провідні лектори – к.е.н., доценти кафедри економічної теорії, обліку та оподаткування Згалат-Лозинська Любов Олександрівна, Омельяненко Оксана Павлівна, Головаш Богдан Едуардович – взяли активну участь у роботі Круглого столу «Державний фінансовий контроль у сфері будівництва», організованого Державною аудиторською службою України. 130 учасників з усієї України взяли участь у круглому столі «Державний фінансовий контроль у сфері будівництва». Масштабний захід присвятили дуже актуальній темі, особливо в контексті «Великого будівництва» та «Великої реставрації».
Учасників привітав голова Державної аудиторської служби України Геннадій Пліс, який відзначив вагому роль тісної співпраці закладів вищої освіти та державної установи у вирішенні актуальних проблем у сфері управління державними фінансами, державного фінансового контролю та аудиту, перепідготовку, підвищення кваліфікації та наукового рівня працівників органів Держаудитслужби з питань розвитку системи управління державними фінансами, державного фінансового контролю та аудиту, організацію проходження практики здобувачів вищої освіти університету в структурних підрозділах Держаудитслужби та її міжрегіональних територіальних органах.
У свою чергу, при підведенні підсумків Заступник Голови ДАС України, Вашека Галина Володимирівна повідомила присутніх про намір укласти Договір про співробітництво у консультаційно-методологічній та освітній сферах з Київським національним університетом будівництва і архітектури. За цим договором, здобувачі вищої освіти і науково-педагогічні працівники проходитимуть практику та стажування на базі Держаудитслужби. З метою формування сучасного науково-практичного та теоретико-методологічного забезпечення у сфері управління державними фінансами, державного фінансового контролю та аудиту, передбачається перепідготовка, підвищення кваліфікації та наукового рівня працівників органів Держаудитслужби, яку в свою чергу має можливість забезпечити КНУБА.
Розпочали пленарне засідання Ректор Полтавської політехніки ім. Ю. Кондратюка доктор технічних наук, професор Онищенко Володимир Олександрович та науковці Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою Полтавської політехніки ім. Ю.Кондратюка, які розкрили основні проблеми і порушення, через які на об’єктах будівництва і реконструкцій неефективно використовуються бюджетні кошти – доповідь професора Павлікова Андрія «Зниження рівня технічного контролю якості виготовлення будівельних конструкцій та завищення об’ємів робіт – причина нераціонального використання бюджетних коштів». Тему «Порушення вимог ДБН в будівництві та при виконанні ремонтних робіт» представив доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри будівництва та цивільної інженерії ННІ архітектури, будівництва та землеустрою Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Олександр Семко. Науковець на конкретних прикладах, зафіксованих під час роботи експертом на різних об’єктах, розібрав порушення будівельних норм. Доповідь, яка побудована на основі аналізу поширених помилок при виконанні будівельно-монтажних робіт, була представлена у формі, однаково цікавій та зрозумілій економістам, фінансистам та будівельникам.
Заступник директора департаменту – начальник відділу аналізу якості матеріалів контрольних заходів Держаудитслужби Наталія Нетреба піднімала гострі питання для обговорення, тож дискусія була дуже жвавою.
Над проблемними питаннями виконання вулично-дорожніх будівельних робіт учасники круглого столу подискутували з кандидатом технічних наук, доцентом, завідувачкою кафедри автомобільних доріг, геодезії, землеустрою та сільських будівель Полтавської політехніки Тетяною Литвиненко. На продовження теми директор ТОВ «Науково-технічний центр «Укрдор’якість» Микола Рашиді доповів про порушення вимог ДБН в будівництві та при виконанні ремонтних робіт, контроль якості дорожньо-будівельних робіт.
Практичний досвід проведення експертиз різного рівня складності презентував Роман Пасько – завідувач лабораторії інженерно-технічних досліджень Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Актуальні питання контролю у сфері будівництва та шляхами їхнього вирішення висвітлили перший заступник директора Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київекспертиза», Заслужений будівельник України, судовий експерт Валентин Пилипчук.
Питання підготовки фахівців нової генерації задля задоволення потреб ринку особливо гостро постало при реалізації великомасштабних інвестиційно-будівельних проектів у 2020-2021рр. Саме тому, крокуючи в ногу з часом, у КНУБА прийнято рішення про включення до освітніх програм підготовки здобувачів всіх економічних спеціальностей модулів з питань договірних відносин в будівництві, враховуючи вітчизняний та закордонний досвід реалізації договорів підряду та контрактів FIDIC; впровадження «BIM-технологій» та «Green BIM-проектування»; питання моніторингу та контролю за виконаними роботами чи наданими послугами в сфері містобудування, архітектури, будівництва. Особлива увага приділяється питанням визначення кошторисної вартості, проведенні тендерів та публічних закупівель, аналізу виконаних договорів підряду (форм КБ-2в, КБ-3, міжнародних звітних форм). Як зауважила в доповіді «Договірні відносини та BIM технології в навчальному процесі: нові професії» доповідачка, кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки будівництва Цифра Тетяна Юріївна, «сьогоднішні реалії потребують нових професій «інженер-консультант в будівництві», «BIM-проектувальник», «BIM-кошторисник», «BIM-менеджер», «BIM-аудитори» та «BIM-ревізори». Вимоги до їхньої підготовки та перепідготовки повинні бути обговоренні та схвалені стейкхолдерами, що в подальшому дасть можливість впроваджувати дуальну освіту та освіту протягом життя, поєднуючи тріаду елементів «освіта-наука-праткика».
По завершенню роботи наукового Круглого столу учасники прийняли одностайне рішення щодо продовження плідної співпраці провідних українських закладів вищої освіти і наукових установ з Державною аудиторською службою України задля вирішення актуальних науково-практичних проблем будівельної галузі і контролю під час реалізації державних програм.