25 листопада на архітектурному факультеті КНУБА відбулась ХІІІ Всеукраїнська наукова конференція “Сучасна архітектурна освіта. Етнологічні засади української архітектури”.

Особливістю щорічної конференції є певна основна тематика. ХІІІ конференція акцентувала увагу на етнологічних засадах розвитку української архітектурної освіти та на загальних культурологічних та етнологічних гранях української архітектури, як історичної, так і сучасної. Основними розділами тематики були:

– Етнологічні засади у архітектурній освіті;

– Впровадження нових методик архітектурного навчання;

– Історичні та теоретичні питання розвитку архітектури України;

– Етнологічні аспекти у історичній та сучасній архітектурі України;

– Перспективи розвитку вітчизняної архітектурної освіти.

До оргкомітету надійшло 82 тези для публікації у збірнику. Загалом у конференції цього року – 152 учасника, серед яких є викладачі архітектурних факультетів, аспіранти та студенти-архітектори.

Конференція вдруге проходила у онлайн-форматі. Суттєвою перевагою цього формату є зручність участі доповідачів з інших міст та, навіть, країн. Таким чином краще відбувається безпосередній контакт та обмін думками і досвідом методичних впроваджень представників різних архітектурних факультетів. А це і було основною метою проведення конференцій “Сучасна архітектурна освіта”, починаючи від першої у 2008 році. Раніше теж приймали участь викладачі факультетів інших міст і країн, однак більшість з них висловлювались шляхом участі у збірниках тез конференції і певна частина гостей дійсно приїздили у КНУБА і виступали з презентаціями. Але  у 2021 році відбулась найбільша кількість доповідей учасників з інших міст за увесь час роботи конференції. Отже на другій рік карантинних періодів у навчальних закладах значно посилились можливості і навички участі у дистанційних заходах і цього року на нашій конференції звучали виступи з різних міст України і, навіть, з Румунії.

Проректор із наукової роботи та інноваційного розвитку КНУБА, Олександр Ковальчук привітав учасників конференції та відзначив необхідність обміну ідеями і методиками їхньої реалізації.

Декан Архітектурного факультету КНУБА, Олександр Кащенко, Заслужений працівник освіти України,  як голова оргкомітету конференції, узагальнив досвід усіх попередніх конференцій “Сучасна архітектурна освіта”, підкреслив загальні цілі співпраці.

Відзначимо деякі виступи учасників. Виступили завідувачі кафедр архітектурного факультету КНУБА.

Завідувач кафедри Дизайну архітектурного середовища КНУБА, Віктор Тімохін охарактеризував низку проблем на шляху подальшого розвитку вітчизняної архітектурної освіти та запропонував можливі шляхи удосконалення на прикладі впроваджень нових організаційних форм навчання.

Завідувач кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування КНУБА, Президент УАА, Народний архітектор України, Олег Слєпцов продемонстрував поєднання архітектурних традицій і технологічних новацій на прикладі реалізованого проекту Свято-Миколаївського Храмового комплексу в селі Дейманівка, Полтавської області.

Завідувач кафедри Теорії архітектури КНУБА, Гелена Ковальська виступила з узагальненням особливостей науково-проєктної документації охорони та збереження культурної спадщини.

Представники архітектурного факультету Технічного університету м.Ясси, Румунія, Тиберій Теодор-Станций та Рамона Костеа демонстрували впровадження комплексної методики “Мemorat” по практичному вивченню історичної забудови.

Президент Спілки громадських організацій людей з інвалідністю Києва, Олександр Ворона, на основі критичного аналізу і наочних негативних та позитивних прикладів, розглянув проблему впровадження доступності та інклюзивності дитячих ігрових майданчиків у архітектурне навчання та реальне проектування.

Старший викладач Навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою Національного університету “Полтавська політехніка ім. Ю.Кондратюка” охарактеризував можливості мотиваційної складової архітектурного навчання.

Доцент НТУ “Дніпровська політехніка”, Марія Бадюл презентувала концепцію впровадження аналітичного малюнку для студентів-архітекторів.

Професор Архітектурно-художнього інституту ОДАБА, Надія Єксарьова розповідала про етнологічні засади еволюції художньо-архітектурної освіти в Одесі.

Доцент Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова, Антоніна Кадуріна систематизувала символіку декору українських хат різних регіонів України.

Доцент кафедри Образотворчого мистецтва та архітектурної графіки КНУБА, Світлана Біленкова представила кіслерівський “корреалізм” – як імпульс для нових методик архітектурного навчання.

Доцент Навчально-наукового інституту “Архітектури, дизайну і образотворчого мистецтва”, ХНУМГ ім. О.М.Бекетова, Наталя Криворучко зосередила загальну увагу на метафорі в архітектурі як методу архітектурної творчості на прикладах студентських робіт.

Доцент кафедри Архітектурного проектування цивільних будівель і споруд КНУБА, Володимир Приймак на власному проектному досвіді висвітлював роль етнологічного контексту в сучасній практиці архітектурного перетворення історичної забудови.

Доцент КНУКіМ, Ніна Семироз звертала увагу на проблематику архітектурно-дизайнерської освіти у сьогоднішніх умовах та на футурологічні тенденції.

Завідувач кафедри Дизайну та реконструкції архітектурного середовища  Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, Олександр Харлан окреслив етнологічні аспекти як основу виникнення мобільної і стаціонарної архітектури.

Викладач Lemberg Academy та Екологічного коледжу ЛНАУ, Надія Черевко охарактеризувала можливості дистанційного навчання комп’ютерного проектування.

Доцент кафедри Основ архітектури та архітектурного проектування КНУБА, Тетяна Ладан представила впроваджену методику на прикладі робіт студентів факультету з наукової теми «Концепція художньої реконструкції генерального плану м. Києва на основі синтезу мистецтв», в рамках вивчення дисципліни – Історія архітектури та містобудування: «Історія української архітектури та мистецтв ХХ-ХХІ ст.».

Таким чином, діяльність всеукраїнської конференції “Сучасна архітектурна освіта”, яку Архітектурний факультет КНУБА проводить з 2008 року, розвивається та сприяє посиленню зв’язків між архітектурними факультетами України та закордонними колегами.

 

О.В.Кащенко, професор, декан Архітектурного факультету КНУБА, голова оргкомітету конференції.

Л.Ю. Брідня, доцент кафедри АПЦБС, членкиня оргкомітету конференції.

Г.Н. Ушаков, доцент кафедри ОААП, секретар оргкомітету конференції.