На кафедрі опору матеріалів створено новий курс за вибором для студентів магістратури ПЦБ Інженерні задачі теорії пружності. Він включає в себе основи класичної теорії пружності з впровадженням комп’ютерних обчислювальних програм.

 

Розрахунок прямокутної пластини

 

Курс лекцій

Теорія пружності традиційно вивчалася в V семестрі напрямку підготовки Промислове та цивільне будівництво. Проводились обчислення за готовими формулами в ручному режимі. В сучасних умовах з впровадженням комп’ютерних технологій з’являється можливість для розрахунку значно складніших моделей конструкцій, але розуміння і аналіз отриманих результатів все одно потребує знання основних положень теорії пружності та суміжних теорій, що започаткувалися в опорі матеріалів (теорія пластичності, матеріалознавство, термопружність, в’язкопружність, електропружність, механіка руйнування та ін.)

Теоретична частина базується на підручнику Самуль В.И. Основы теории упругости и пластичности, та курсі лекцій Григор’євої Л.О., Левківського Д.В., Кошевого О.П. Опір матеріалів з основами теорії пружності.

Ілюстрація з курсу лекцій

При вивченні курсу студенти дізнаються про основні підходи до опису напружено-деформованого стану тіла в диференціальній постановці, розглянуть постановку просторової та плоскої задач теорії пружності, навчаться розраховувати балку-стінку в стані плоского напруженого стану, прямокутні та кільцеві пластини в стані згину, розглянуть задачі кручення та стійкості тонкостінних стержнів в ускладненій постановці.

Елементи конструкцій в стані плоского напруженого стану

Для наочності та набуття навиків практичних розрахунків обчислення паралельно проводяться в програмі Ансіс. Розглядаються статичний (Static), модальний (Modal), гармонічний (Harmonical), динамічний (Transient) типи аналізу (Analysis Type). Вводиться розбиття елементу (Meshing) та його корекція (Sizing) з дослідженням якості сітки (Mesh Quality). Описується задання вихідних даних (Engіnearing data), постановка граничних умов (Environment) та налаштувань розрахунку (Analysis Settings). Особлива увага приділяється аналізу отриманих результатів (Postprocessing): розглядаються переміщення (Displacements), деформації (Strain), напруження (Stress) та їхні типи (Total, Directional, Equivalent, Principal). Проводиться порівняння чисельних та аналітичних результатів.

Робоче вікно Workbench

Задання Engineering data

Модуль SpaceClaim для створення Geometry

 

Запрошуємо студентів магістратури на наш курс! Цей курс є необхідним для інженера-проектувальника та науковця. Отримані навики ви зможете застосовувати безпосередньо при розрахунку елементів конструкцій та при науковому проектуванні.

 

Створення сітки (Mesh)

Аналіз отриманих результатів (Solution)

 

 

Доцент кафедри опору матеріалів

Григор’єва Людмила