Триває агресія Російської Федерації проти України. Війська Росії крилатими ракетами, авіабомбами, танками, артилерією методично вбивають мирних людей, руйнують міста і села, інфраструктуру – знищують житлові будинки, лікарні, дитячі садки, школи, університети, пам’ятки архітектури, музеї поширюючи дезінформацію про свої дії в Україні.

Українці мужньо протистоять ворогу та  вірять в перемогу.

В цей  нелегкий час ми цінуємо всіляку підтримку України урядами європейських країн, США, окремих організацій, наших колег. Адміністрація університетів, викладачі і  студенти архітектурних факультетів висловлюють щиру подяку Європейській асоціації архітектурної освіти (European Association for Architectural Education – EAAE) за висловлену позицію проти російської агресії, за моральну підтримку, за пропозиції щодо допомоги в навчанні студентів.

Рада Європейської асоціації архітектурної освіти шокована та стривожена кричущим порушенням суверенітету України з боку Росії та пов’язаною з цим загрозою свободі, безпеці та здоров’ю громадян України та її академічної спільноти. Російська атака є очевидним ігноруванням основних міжнародних договорів та угод і безпосередньою загрозою всім зусиллям щодо глобального миру. Ми заявляємо про нашу однозначну підтримку всіх архітектурних шкіл України, а також архітектурної спільноти та вимагаємо негайного припинення російської агресії та виведення її військ за кордон. Ситуація в Україні з кожним днем погіршується. Солідарність у всій Європі є безпрецедентною, і розпочато багато ініціатив для підтримки людей, які змушені покинути свою країну.

EAAE вирішила розпочати спільні зусилля для підтримки зв’язку українських студентів, які шукають можливість тимчасово продовжити навчання в країні-госту, та шкіл-членів EAAE, які мають можливість їх прийняти. Йдеться у Листі підтримки від Європейської асоціації архітектурної освіти, який підписав Президент EAAE Оя Аталай Фран.

Зараз за збереження системи освіти в галузі «Архітектура та будівництво» та суміжних галузей в Україні борються викладачі і студенти університетів країни. Інформаційною базою науково-методичної комісії з архітектури та містобудування є Київський національний університет будівництва і архітектури. Ми провели моніторинг готовності викладачів і студентів відновити навчальний процес. 95 % викладачів і більше 70% студентів виразили готовність відновити навчальний процес в онлайн форматі. З 4 квітня Київський національний університет будівництва і архітектури відновив навчальний процес в дистанційному форматі.

Викладачі українських закладів вищої освіти звернулись до своїх іноземних партнерів за сприянням і допомогою у вирішенні наступних питань:

  • Для українських студентів, які вимушено тимчасово перебувають за межами України, помогти організувати робоче місце (робочий стіл, комп’ютер, креслярські матеріали, доступ до бібліотеки, лабораторій тощо) для продовження навчання в онлайн режимі в своєму (українському) університеті;
  • Дозволити тимчасово включитися в навчальний процес з деяких дисциплін, що відповідають програмі навчання в своєму (українському) університеті для можливості їх перезарахування;
  • Дозволити включення українських студентів в певну систему онлайн освіти, де вона існує, для майбутнього перезарахування пройдених дисциплін в програму свого (українського) університету;
  • Зважаючи на знищення навчальної бази ряду українських університетів в період  агресії  або вимушений відрив від навчальної бази студентів і викладачів, корисною для нас в цей час була б передача методичних матеріалів, підручників, за можливості, комп’ютерної техніки для відновлення навчального процесу в українських закладах вищої освіти;
  • Передати записи лекцій провідних викладачів європейських університетів з відповідних дисциплін, наприклад:
    • Теорія архітектури та містобудування;
    • Проектування житла, громадських, промислових будівель і споруд;
    • Архітектурні конструкції;
    • Енергоефективність в архітектурі;
    • Інженерне обладнання будівель і споруд;
    • Реконструкція будівель і споруд;
    • Архітектурні конструкції та ін.
  • Оскільки ми готуємося до відновлення України, то корисним було б з боку іноземних партнерів надати нам сучасні пропозиції щодо реконструкції, реставрації будівель і споруд, реновації територій, організації спільних творчих груп фахівців для виконання проектних робіт з відновлення населених місць, будівель і споруд, створення нових об’єктів.
  • Сприяти проведенню міжнародної акредитації освітніх програм  провідних університетів України для створення спільної освітньо-наукової платформи  як  основи  ефективної співпраці у сфері освіти.
  • Дозволити проходження наукового стажування для викладачів, аспірантів  українських університетів в європейських університетах за спрощеною схемою оформлення, розширити можливості університетів України щодо участі їх в програмах ERASMUS +.
  • Розвинути можливості навчання студентів за системою подвійних дипломів.

 

Член Європейської асоціації архітектурної освіти

декан архітектурного факультету,

доктор технічних наук, професор

Олександр Кащенко