Вітаємо вас. Сьогодні другий день естафети факультету Геоінформаційних систем і управління територіями. Вчора ми познайомилися за структурою факультету. А сьогодні починаємо знайомство зі спеціальностями. Розпочинає марафон спеціальність 193- Геодезія та землеустрій та освітні програми, які вивчаються в рамках цієї спеціальності.
Сучасне будівництво не може обійтися без інженерної геодезії. Починаючи з топографічної зйомки будмайданчика і винесення в натуру осей будівлі, що зводиться до складання схеми розташування закінченого будівництва об’єкта на відведеній земельній ділянці – у всіх випадках необхідні кваліфіковані інженери-геодезисти.
Чим же займається інженерна геодезія?
Необхідність точних вимірів при межуванні земельних ділянок, зведенні мостів, зведенні будівель, прокладанні залізничних колій, проходці тунелів і влаштуванні каналів стала особливо актуальною у ХІХ столітті внаслідок промислової революції. Тоді ж з’явилися інструменти, необхідні для вимірювання висотних, лінійних та кутових величин: теодоліт, мензула, нівелір. Зараз багато моделей цих інструментів обладнуються лазерними цілепоказниками, рідкокристалічними дисплеями, на які виводиться поточна інформація, портами для передачі результатів вимірювань на комп’ютер. Відстань між точками заміряються лазерними далекомірами. Таким чином, завдяки сучасним приладам точність вимірів значно підвищилася. Геодезія – це очі та вуха будь-якого будівельного процесу. Без основних знань геодезії неможливо побудувати жодної навіть найпростішої будівлі. Без геодезії будь-яке будівництво буде сліпим.
Знання, отримані на кафедрі Інженерної геодезії, будуть незамінними у багатьох випадках:
- при проектуванні, що ґрунтується на результатах інженерно-геодезичних вишукувань;
- у будівництві, де для зведення об’єкта необхідний винос осей у натуру, наявність висотних позначок, складання виконавчих схем, що фіксує результати лінійних вимірювань та правильність монтажу конструктивних елементів;
- для визначення величин деформацій окремих конструкцій та будівель загалом на стадії експлуатації будівель та споруд;
Тому геодезичні роботи потрібні в передпроектній стадії, під час будівництва, а також у період експлуатації вже зведених об’єктів різного призначення. Для потреб практичного будівництва кваліфікований інженер-геодезист вирішує такі основні завдання:
- виконання інженерно-геологічних вишукувань на ділянках, відведених під нове будівництво, на незасвоєних майданчиках, трасах лінійного будівництва зі складанням топографічної основи;
- винесення кутів будівлі або споруди на майданчик, фіксація вертикальної позначки;
- розбивка основних осей будівлі чи маршруту інженерної мережі;
- перевірка правильності монтажу будівельних конструкцій, встановлення технологічного та інженерного обладнання, проходження інженерних комунікацій, виконавчі зйомки зі складанням схем, що фіксують відхилення фактичних розмірів від проектних;
- моніторинг деформацій конструктивних елементів, а також будівель та споруд загалом.
Таким чином, головним завданням інженерної геодезії є забезпечення дотримання планових і висотних проектних розмірів споруди, що будується.
Геодезичні послуги необхідні не тільки підрядним будівельним організаціям, а й замовнику, адже винесення в натуру плями будівлі або споруди та видача репера (висотної позначки) – його обов’язок. Крім цього, необхідно періодично перевіряти виконавчі схеми конструктивних елементів, що пред’являються підрядними компаніями.
Кваліфіковані фахівці можуть виконати весь комплекс інженерно-геодезичних вишукувань, до якого входять:
- топографічна зйомка територій, що освоюються, і земельних ділянок, відведених під нове будівництво;
- пошук та зйомка трас інженерних комунікацій, що проходять по ділянці;
- складання геопідоснови за результатами топографічної зйомки з нанесенням інженерних мереж, що проходять дільницею;
- обрахунок необхідних під час вертикального планування майданчика та влаштування котловану обсягів земляних робіт;
- розбивка по координатах плями будівлі із закріпленням кутів;
- винесення в натуру та закріплення основних осей будівлі;
- оформлення ситуаційного плану ділянки з нанесенням реальної ситуації;
- періодичний контроль точності основних геометричних розмірів під час будівництва;
- виконавча зйомка правильності монтажу окремих елементів будівлі (споруди), обладнання, інженерних комунікацій;
- виконавчі зйомки фасадів будівель;
- контрольні зйомки будівель, споруд та інженерних мереж, закінчених будівництвом.
Фахівці в області інженерної геодезії зможуть повністю виконувати всі геодезичні роботи, необхідні на всіх стадіях проектування, будівництва та експлуатації інженерних споруд.
Запрошуємо на навчання: чому варто обрати геоінформатику в КНУБА
По-перше, геоінформатика сьогодні – це одна з найбільш затребуваних галузей знань. Управління територіями, топографо-геодезична, картографічна, містобудівна, земельно-кадастрова діяльність, інші кадастри: водний, лісовий, корисних копалин, практично всі галузі економіки ґрунтуються на використанні геоінформаційних систем і технологій.
Сучасні геоінформаційні ресурси створюються в результаті застосування інформаційно-комунікаційних космічних (ІКК) технологій: глобальних навігаційних супутникових систем (ГНСС-мереж), які забезпечують виконання більшості геодезичних робіт; аерокосмічних систем високої роздільної здатності, багатозональних систем дистанційного зондування Землі та цифрових методів оброблення зображень для отримання інформації про Землю; високопродуктивних засобів отримання просторової інформації про Землю в режимі реального часу на основі систем оптико-електронного сканування місцевості, баз геопросторових даних та інформаційних комп’ютерних мереж. Геоінформаційні ресурси мають багатогалузеве походження, багатоцільове та міжгалузеве застосування.
По-друге, геоінформатик, значною мірою, є дуже творчою людиною. Він володіє не тільки необхідними знаннями геодезії, фотограмметрії, картографії, але й вміє адмініструвати бази геопросторових даних, виконувати геоінформаціне моделювання та аналіз, розробляти програмні засоби в середовищі сучасних ГІС
По-третє, кафедра геоінформатики і фотограмметрії КНУБА є лідером в Україні з підготовлення ГІС-спеціалістів. Це єдина кафедра в Україні, в якій навчальний процес ґрунтується на використання серії міжнародних стандартів ISO 19100 “Географічна інформація / Геоматика”, а викладачі кафедри беруть активну участь в науково-виробничих проектах Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.
В-четвертих, кращі студенти-геоінформатики проходять стажування в Інституті прикладних наук в м. Ольденбург (Німеччина), з яким КНУБА має довготривалий договір про співпрацю.
В-п’ятих, студенти–геоінформатики з 3-го курсу мають можливість реалізувати себе, беручі участь у науково-виробничій діяльності в найкращих українських організаціях і фірмах, з якими КНУБА має укладені договори про співпрацю.
В-шостих, випускники-геоінформатики, гарантовано працевлаштовуються за спеціальністю з гідною зарплатою.
Освітня програма «Землеустрій та кадастр»
Підготовка фахівців в сфері землеустрою і кадастру що реалізується кафедрою землеустрою і кадастру Київського національного університету будівництва та архітектури спрямована на забезпечення країни професіоналами здатними вирішувати завдання формування раціональної системи землекористування та охорони земель з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів та функціонування єдиної системи земельно-кадастрової інформації.
Випускники цієї програми користуються попитом на ринку праці тому що вона є:
- актуальною (створення ефективної системи землекористування та прозорості її функціонування є запорукою сталого розвитку),
- міждисциплінарною (поєднує соціальні, правові, економічні та технічні аспекти здійснення сучасного землеустрою та ведення кадастру).
За умов руйнування території України нагальними постають питання:
- Відновлення меж адміністративно-територіальних одиниць та земельних ділянок,
- Запровадження заходів оптимізації використання та охорони земель,
- Відновлення та підвищення родючості ґрунтів, рекультивації порушених земель ,
- Проведення інвентаризації земель;
- Відновлення інформації щодо стану земель та внесення змін в Державний земельний кадастр,
- Проведення оцінки зруйновного нерухомого майна тощо.
Викладачі кафедри спрямовують студентів на креативне мислення, самостійність і відповідальність, готовність до вирішення складних практичних і наукових завдань, і що дуже важливо викладачі і студенти – це єдиний колектив і всі питання вирішуються із урахуванням думки студентів.
В процесі навчання студенти опановуватимуть ґрунтовні знання з питань:
- нормативно-правового забезпечення та адміністрування діяльності із землеустрою і кадастру,
- управління земельними ресурсами;
- моніторингу та охорони земель;
- геоінформаційних систем та ведення державних кадастрів;
- оцінки землі та нерухомого майна;
Випускники освітньої програми можуть працювати в органах державної влади, місцевого самоврядування та комерційних установах.