Історія кафедри почалася з моменту об’єднання факультету комунального господарства КПІ та архітектурного факультету художнього інституту під егідою Київського Інженерно-Будівельного Інституту у 1930 р. Від самого початку кафедра є не тільки провідною ланкою підготовки висококваліфікованих кадрів, а і ядром, що поклало початок іншим профіліюючим архітектурним кафедрам, що існують зараз у Київському Національному Університеті Будівництва і Архітектури.

За час існування кафедри  її викладачі, досвідчені  архітектори і науковці, передали свої знання та вміння більш ніж двом тисячам молодих архітекторів, які у подальшому своїми роботами внесли значний вклад у розвиток української архітектури і заслужено були відзначені Державними преміями України та СРСР, високими званнями заслужених та народних архітекторів, досягли значних успіхів у розвитку науки, практичній та адміністративній роботі.

На кафедрі навчаються студенти КНР, Ірану, Туреччини, Лівану, Туркменії, Марокко, Конго та з інших країн світу.

Теоретичні знання студентів закріплюються в період проходження практик: учбових, творчих, виробничих. Виробничу практику, як правило,  студенти проходять згідно з індивідуальними договорами, які вони укладають з підприємствами та організаціями, поряд з плановими місцями за договорами інституту.

Курсове проектування проводиться викладачами кафедри згідно розроблених та затверджених кафедрою програм, які постійно оновлюються та корегуються відносно тенденцій у сфері сучасного архітектурного проектування та будівництва.

Виходячи з тематики курсового проектування, розроблені методичні вказівки з урахуванням впроваджених на Україні ДБН та інших нормативних документів.

Для дипломного проектування пропонуються реальні теми на конкретних майданчиках м. Києва та інших міст України. Тематика проектів корегується щороку згідно з планами  забудови міст України, необхідності реконструкції об‘єктів, оголошення конкурсів. Дипломне проектування виконується з урахуванням Державних будівельних норм та правил, що затверджені в Україні, новітніх будівельних технологій та конструкцій. Всі дипломні проекти, виконані під керівництвом викладачів кафедри, створені з використанням компьютерної техніки.

Наукова і науково-методична діяльність кафедри спрямована на дослідження в галузі новітніх методик архітектурного проектування, розробки перспективних типів житлових і громадських будівель і споруд, подальшого вдосконалення і розробки нових методів оптимізації архітектурно-містобудівельних рішень взагалі і у навчальному процесі – зокрема.

Наукові розробки кафедри провадяться за двома напрямками: «Соціальні та архітектурні проблеми формування перспективних систем і типів житлових і громадських споруд” та “Вдосконалення форм організації навчального процесу”.

Студентами, що навчаються на кафедрі (групи АБС 12-62 А та 12-62 Б) , та молодими вченими, – співробітниками кафедри  систематично проводиться науково-дослідна робота: готуються та передаються до друку наукові статті, навчальні посібники, методичні рекомендації, виконуються конкурсні проекти  та розробки. Студенти та молоді вчені кафедри постійно беруть участь у міжнародних та вітчизняних конференціях, симпозіумах і семінарах.

Серед студентів-випускників кафедри високий відсоток магістрів архітектури.  При кафедрі  навчаються  аспіранти, докторанти, здобувачі.2 докторанта, 1викладач закінчив докторантуру і готують дисертації до захисту. У минулому році на кафедрі захищено 3 докторські дисертації.

На національних і міжнародних оглядах, конкурсах дипломних проектів, що проводяться серед архітектурних ВУЗів України, дипломні проекти випускників кафедри постійно займають високі призові місця. Студенти та викладачі кафедри активно беруть участь у міжнародних конкурсах та проектах.

Викладацький склад кафедри:

                         

 Куцевич Вадим Володимирович

Завідуючий кафедрою Архітектурного проектування цивільних будівель і споруд. Керівник навчально-архітектурної майстерні. Доктор архітектури, дійсний член Української академії архітектури, Заслужений архітектор України. Член Національної спілки архітекторів України, дійсний член Української академії архітектури, доктор архітектури, професор, сертифікований архітектор, член науково-технічної і містобудівної рад та кількох секцій Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, член президії Української академії архітектури, член спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій КНУБА.

https://orcid.org/0000-0001-6128-7410        Kutsevych.vv@knuba.edu.ua

 

Єжов Сергій Валентинович

Керівник навчально-архітектурної майстерні, професор

Заслужений архітектор України

Кандидат архітектури

Дійсний член Української академії архітектури

https://orcid.org/0000-0002-6515-1323

ezhov.sv@knuba.edu.ua

 

 

 

Король Володимир Петрович

Керівник навчально-архітектурної майстерні

Доцент

https://orcid.org/0000-0001-5474-5321

korol.vp@knuba.edu.ua

 

 

 

 

Приймак Володимир Васильович

Керівник навчально-архітектурної майстерні

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0003-0373-6868

zenkovich.ng@knuba.edu.ua

 

 

 

 

Дивак Віктор Іванович

Керівник навчально-архітектурної майстерні

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0002-1782-6920

dyvak.vi@knuba.edu.ua

 

 

 

 

Зенькович Наталя Георгіївна

Керівник навчально-архітектурної майстерні

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0003-0373-6868

zenkovich.ng@knuba.edu.ua

 

 

Ахаїмова Анастасія Олександрівна

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0001-6128-7410

akhaiimova.ao@knuba.edu.ua

 

 

 

Кащенко Тетяна Олександрівна

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0002-8535-8399

kashchenko.to@knuba.edu.ua

 

 

 

Брідня  Лариса Юріївна

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0001-9141-082X

bridnia.liu@knuba.edu.ua

 

 

 

Єжова Олександра Ігорівна

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0003-4923-1291

yezhova.oi@knuba.edu.ua

 

 

 

 

Ковальська Оксана Євгенівна

Кандидат архітектури

Доцент

https://orcid.org/0000-0003-3357-9293

kovalska.oie@knuba.edu.ua

 

 

 

Омельяненко Марина Вікторівна

Кандидат архітектури, доцент

https://orcid.org/0000-0002-5787-5241

omelianenko.mv@knuba.edu.ua

 

 

 

 

 

Яновицький Євген Леонідович

Доцент

https://orcid.org/0000-0001-6623-6102

ianovitskii.iel@knuba.edu.ua

 

 

 

 

Кумова Тамара Валеріївна

Старший викладач

https://orcid.org/0000-0001-5727-0915

kumova.vt@knuba.edu.ua

 

 

 

Селиванов Олексій Ігорович

Старший викладач

https://orcid.org/0000-0001-9385-0060

selyvanov.oi@knuba.edu.ua

 

 

 

 

Здетовецька Наталія Олексадрівна

Старший викладач.

https://orcid.org/0000-0001-7370-2001

zdetovetska.no@knuba.edu.ua

 

 

 

 

 

Галак Катерина Тимофіївна

Асистент

https://orcid.org/0000-0002-1313-3414

galak.kt@knuba.edu.ua

 

 

 

Малійова Олександра Володимирівна

Асистент

https://orcid.org/0000-0003-2807-0839

maliiova.ov@knuba.edu.ua

 

 

 

Черкашин Антон Олександрович

Асистент

https://orcid.org/0000-0003-0405-9440

cherkashyn.ao@knuba.edu.ua

 

 

 

Грінченко Тетяна Іванівна

Асистент

https://orcid.org/0000-0003-3315-2986

grinchenko.ti@knuba.edu.ua

 

 

 

 

 

Вівденко Юрій Миколайович

Асистент

https://orcid.org/0000-0002-4812-5967

vivdenko.ium@knuba.edu.ua

 

 

 

 

Жовква Ольга Іванівна

Доктор архітектури

Професор

https://orcid.org/0000-0002-0086-6774

zhovkva.oi@knuba.edu.ua

 

 

Інноваційні напрямки діяльності кафедри АПЦБС

В.В. Куцевич,

зав .каф. архітектурного

проектування цивільних

будівель і споруд,

доктор архітектури, професор

заслужений архітектор України

 

Педагогічна система кафедри архітектурного проєктування цивільних будівель та споруд формується на основі розвитку самостійності студентів, при цьому концептуальність архітектури залишається певним стимулюючим чинником навчального процесу, зберігаючи свої футуристичні та прогностичні властивості.

Для виховання студентів – архітекторів сформовано інноваційні методи загального процесу навчання, які запроваджено відповідно до міжнародних програм та кодексу професійної етики, розробленого міжнародною спілкою архітекторів і затвердженого ЮНЕСКО.

В той же час викладачі кафедри АПЦБС вважають, що сучасний університет не може бути замкнутим на собі, а необхідно реалізувати розроблені перспективні ідеї та проєкти. Йдеться про вихід університету за межі «Кампусу» в міста. Проблема «town & gown» (люди міста та люди в мантіях) давня, як самі університети. Але минули часи сутичок між городянами та «академіками». Кафедра університету повинна стати двигунами міст, особливо це стосується малих міст.

У перспективі децентралізації та адміністративної-територіальної реформи співпраця між містом та університетом з реалізації спільних проєктів сприятимуть можливості модернізувати інфраструктуру міст, підняти економіку, показати потенціал спільнот, підвищити рівень культури і духовності. Кафедра АПЦБС підтверджує цей напрям розробленням у 2021 році низки проєктів.

Так, проєкт  Emerland – державний експеримент зі створення унікального тетиторіального кластера на базі Лиманської та Святогірської громад Донецької області, реалізувався за ініціативи народного депутата Володимира Воронова за підтримкою міжнародного фонду ICRD із залученням кафедри АПЦБС.

Планувалося створити на базі зазначених громад території пріоритетного розвитку, які мали складатися з інфраструктурного освітнього, туристичного та ІТ-кластерів. Це спияло б розвитку Донбасу, його економічному зростанню та реінтеграції окупованих територій.

В цьому проєкті передбачалася розбудова інфраструктури, в тому числі формування аеропорту для малої авіації; створення локації для ІТ – компаній; розвиток туристичного потенціалу національного парку «Святі гори» («Українська Швейцарія»), організація сучасного освітнього простору та ін.

Для розроблення концепції перспективного розвитку територіального кластеру Emerland в межах Лиманської та Святогорської ОТГ Донецької обл. та організації робіт територіального кластеру необхідна координація спеціального офісу. Для цього розроблена проєктна пропозиція архітектурно-планувального вирішення будівлі офісу доцентом кафедри АПЦБС Є.Л. Яновицький.

Запропонований проєкт виконувався у складі авторського колективу: проф. В.В. Куцевич, доц. Є.Л. Яновицький, ст. викл. І.О. Селіванов, ст. 5 курсу О. Д. Мелешко.

У 2018 році на кафедрі АПЦБС був розроблений концептуальний проєкт на замовлення Полянської сільської Ради Свалянського р-ну Закарпатської обл. студентами 5 курсу А.П. Солохіною, К.О. Соколовою, Є.А. Барабаш, І.В. Кізіловою, Н.В. Бортник, А.М. Лотвин, О.В. Швець, А.С. Авакян, О.В. Рубан, В.Ю. Бончик, Є.К. Рєдькіною, під керівництвом проф. В.В. Куцевича та С.В. Єжова, доц. Т.О. Кащенко та Є.Л. Яновицького. Запропоновано обєднання науково-освітніх та інноваційно – технологічних можливостей організаційно- управлінських природних та матеріально-технічних ресурсів для спільної розробки і реалізації експериментальної моделі використання просторового ландшафтного, ресурсно-рекреаційного, культурно-історичного потенціалу Полянської об’єднаної територіальної громади.

В проєкті екобіотехнологічного парку, який об’єднує село Родникова Гута і полонину Вижень, передбачено застосування інноваційних технологій з використанням цінних гірських рослин для фармацевтичної галузі і відновлення культурно-креативної, фольклорно-етнографічної, туристичної діяльності.

Технопарк визначено, як багатофункціональний комплекс. До складу якого повинно увійти житло, об’єкти обслуговування (готель, підприємства торгівлі, харчування, побутового обслуговування; заклади освіти, культури, дозвілля, спорту і охорони здоров’я), а також наукові і виробничо-технічні установи.

У 2021 році даний проєкт був представлений на кількох міжнародних і національних наукових конференціях  організованих під егідою Міносвіти України, НАН України, НАМН України, ДУ «Інституту громадського  здоров’я ім. А.  Марзєєва, НМУ ім. О. Богомольця, на яких розглядали перспективи формування всеохоплюючої системи громадського здоров’я, біологічної безпеки, біоекономіки, системного формування самодостатнього середовища життя У Європі. Цей проєкт був сприйнятий на конференціях з великою зацікавленістю українськими і зарубіжними інвесторами.

Одним з значних досягнень кафедри  АПЦБС  є участь у конкурсі на проєкт президентського дослідницького університету у м. Києві. У проєкті було запропоновано застосування новітньої структури закладу вищої освіти на основі формування перспективних типів корпусів і елементів, які обумовлені навчальним процесом і специфікою цього  сучасного наукового – освітнього центру.В проєкті враховані містобудівні і функціональні вимоги до освітніх комплексів, що розвиваються, із корпусами різних видів універсалізації, які сприятимуть функціональному довголіттю на основі із використанням принципів гнучкого динамічного планування приміщень університету і композиційної витонченості.

Над цим проєктом, який отримав президенську відзнаку працювали студентка 5-го курсу О. Д. Мелешко, проф. В.В. Куцевич, доц. Є. Л. Яновицький.

Кафедра працює над проєктом реконструкції архітектурної бібліотеки під медіатеку, яка дозволить студентам архітекторам отримувати інформацію на сучасному рівні і мати інтерактивний освітній громадський простір.

Проектуємо житло для вимушених переселенців:

 

Курсове та дипломне проектування (offline– та online-форматі):

 

Участь у конкурсах студентів та викладачів кафедри:

 

 

 

 

 

 

 

 

Участь у конференціях та інших наукових заходах:

Виставки творчих робіт викладачів кафедри:

Захисти та вручення дипломів:

Колективні екскурсії та святкування: