Кафедра міського господарства

Кафедра міського господарства факультету урбаністики та просторового планування КНУБА здійснює підготовку бакалаврів, спеціалістів та магістрів зі спеціалізації «Міське будівництво та господарство» за напрямком «Комплексна реконструкція та експлуатація міських територій».

Кафедра була заснована в 2003 році. Вчений-урбаніст, д.т.н., професор Осітнянко А.П. взяв участь в організації і став першим завідувачем кафедри міського господарства. В цей період на кафедрі було запроваджено такі основні напрямки наукової діяльності, як інформаційне моделювання складних містобудівних систем, управління територіальним розвитком міст, урбаністика, містобудівна економіка. Вперше в Україні було розроблено і запроваджено навчальний курс з дисципліни «Урбаністика». В подальшому кафедру очолював відомий український містобудівник, д.т.н., проф. Клюшниченко Є.Є. Під його керівництвом на кафедрі велись дослідження методологічних основ формування житлового середовища та принципів його містобудівної організації; вивчення методів техніко-економічного та екологічного обґрунтування розвитку, забудови і реконструкції міст. З 2016 року кафедру очолює к.т.н., доц. Мамедов Алірза Махмуд огли, завдяки діяльності якого на кафедрі впроваджено найсучасніші підходи до планування просторового розвитку урбанізованих територій з використанням ГІС-технологій, інформаційного моделювання і прогнозування процесів просторового розвитку, а також кращі зарубіжні практики.

Наукова тематика кафедри продовжує традиції української містобудівної школи і пов’язана з удосконаленням  методів сучасного просторового планування, містобудівного проектування, інформаційного забезпечення процесів прийняття рішень в сфері міського господарства; удосконаленням системи підготовки інженерів в галузі міського господарства; розробкою Законів України в галузі містобудування, просторового планування та місцевого самоврядування; розробкою методів, направлених на вирішення містобудівних проблем енергозбереження шляхом підвищення ефективності використання енергоресурсів.

Напрями наукових досліджень та наукові розробки кафедри: створення методологічних основ формування житлового середовища і розробка принципів його містобудівної організації; філософські аспекти містобудування та архітектури; реконструкція та експлуатація міських територій і забудови, а також реконструкція та експлуатація; основні питання щодо змісту, функцій, завдань девелоперської діяльності та з існуючої вітчизняної та зарубіжної практики розвитку міської нерухомості, а також завдань оціночної діяльності та підходів, методів і техніки оцінки нерухомого майна; вивчення питань, пов’язаних з методологією менеджменту на міському рівні, розвинення здібностей та створення умов для використання методів ринкової економіки в вирішенні проблем управління містом; оцінка інвестиційної привабливості проектів; містобудівні аспекти оптимізації покриття теплових навантажень житлових утворень, направлених на мінімізацію тепловтрат в мережах шляхом впровадження нових наукових розробок та використання новітнього програмного забезпечення; збереження культурної спадщини міст і традиційного характеру міського середовища.

Наукові розробки співробітників кафедри використовувались при розробці таких документів і проектів як: Концепція стратегічного розвитку м. Києва та приміської зони на період до 2020 р.; Генеральний план м. Києва та приміської зони на період до 2020 р.; Генеральний план розвитку м. Севастополя на період до 2025 р.; План зонування території м. Луцьк; Схема планування території Кременчуцького району Полтавської області тощо.

Кафедра міського господарства забезпечує викладання на очному та заочному відділеннях таких навчальних дисциплін:

  • Управління міським господарством;
  • Утримання та реконструкція міської забудови;
  • Реконструкція та експлуатація територій;
  • Управління розвитком міст;
  • Економіка міського господарства;
  • Менеджмент міського господарства;
  • Спецкурс з містобудування та територіального планування;
  • Оцінка земель та нерухомості;
  • Міські інженерні мережі;
  • Моделювання містобудівних систем;
  • Автоматизація містобудівного проектування;
  • Ландшафтна екологія;
  • Міське зелене будівництво;
  • Спеціальні інженерні питання реконструкції;
  • Міське комунальне господарство;
  • Комп’ютерні технології у містобудуванні тощо.

Викладання дисциплін кафедри забезпечують: завідувач кафедри, к.т.н., доц. Мамедов А.М., д.т.н., проф. Прусов Д.Е., д.е.н., проф. Журавльов О.В., вчений секретар кафедри, к.т.н., доц. Денисенко Н.О., к.т.н, доц. Айлікова Г.В., к.т.н, доц. Апостолова-Сосса Л.О., доц. Лісниченко С.В., к.арх., викл. Шліпченко С.Ю., к.і.н., викл. Водотика Т.С., інженер Білоус А. О., інженер Мельниченко О. В., інженер Тригуб О.О.

Співробітники кафедри є провідними фахівцями в галузі урбаністики і просторового планування, керівниками проектів планування населених пунктів, активно співпрацюють з зарубіжними колегами, тож забезпечують сучасні підходи до навчання і застосування кращих вітчизняних та закордонних практик.