Ірпíнь – місто – герой України! Розташоване в передмісті Києва на річці Ірпінь. Своєю появою м. Ірпінь зобов’язане будівництву залізної дороги Київ-Ковель, яке розпочалося у 1899 році. Навколо дороги, неподалік Києва, працівники залізниці засновують дачні селища Ірпінь, Буча та Ворзель.
У 1956 році селищу Ірпінь надається статус міста районного підпорядкування у складі Києво-Святошинського району.
Указом Президії Верховної Ради Української РСР від 30 грудня 1962 року Ірпеню надається статус міста обласного підпорядкування, до нього включені селища міського типу Буча, Ворзель, Гостомель, Коцюбинське. Таким чином, в середині 60-х років завершується формування сучасної території Ірпінського регіону.
Ірпінь називають Українським Парнасом тому, що колись тут проживала рекордна кількість письменників і поетів. Свого часу до Ірпеня приїжджали Леся Українка, Панас Мирний, Іван Карпенко-Карий, Микола Булгаков, Костянтин Паустовський, Олександр Твардовський, Корній Чуковський, Борис Пастернак.
В Ірпені, на колишній дачі київського фабриканта Чоколова, в 1936 р. створено Будинок творчості Спілки письменників України. Тут жили й творили Олександр Довженко, Остап Вишня, Павло Тичина, Микола Бажан, Михайло Стельмах і багато-багато інших. В Ірпені народився і зростав відомий дитячий письменник Микола Носов, автор казки-трилогії про неймовірні пригоди Незнайка.
Саме в Ірпені побудовано найбільший в Україні парк дерев’яних скульптур. Більше того, у 2016 році Ірпінь потрапив до Національного реєстру рекордів України за кількість реконструйованих та збудованих за два роки (2014-2016) парків і скверів.
Найстарішій (Свято-Троїцькій) церкві Ірпеня більше 100 років. Її було збудовано на кошти місцевих благодійників і освячено у 1915 році. В Ірпені знаходиться цілюще джерело “Криничка”. Ще на початку ХХ сторіччя до неї приїжджали люди з усієї країни, щоби зцілитися, випивши ірпінської води.
Місто Ірпінь – земля дивовижна, своєрідна і прекрасна. Кожному, хто побував тут на відпочинку, гостював чи приїздив у службових справах, – цей край залишиться у спогадах, мов чарівна оаза, рідкісна навіть для України.
27 лютого 2022 року розпочались воєнні дії на території міста. Майже місяць російські війська контролювали більшу частину міста. Місцеві ховалися у підвалах без світла та їжі, вибиралися з Ірпеня під обстрілам.
За даними міської влади, в Ірпені зруйновано 50% будівель. Під час окупації у місті залишалося чотири тисячі мешканців. Скільки саме загинуло людей – невідомо. 25 березня 2022 р. президент України Володимир Зеленський надав Ірпеню звання міста-героя.
Нескорені міста України! Відбудуємо разом!