Історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова»
Садиба Попова – відома пам’ятка архітектури 2-ї половини XIX століття, палацово-парковий ансамбль у Запорізькій області, нині Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова». Збереглася частково, у збереженій частині – музейна експозиція.
Землі поблизу майбутнього міста Запоріжжя, в минулому Олександрівська, були подаровані імператрицею Катериною II генералу Попову Василю Степановичу. Він і став засновником поселення, що пізніше стало містом Василівка. Раніше місцевість використовувалась для зимівників козаків і мала декілька хуторів.
Велике будівництво фундував онук генерала – Василь Павлович Попов у другій половині XIX століття. Родина Попових володіла садибою і до Жовтневого перевороту 1917 року.
Будівництво комплексу садиби тривало 20 років (1864-1884), вона стала найбільшою серед садиб Східної України. Побудований в історичних стилях XIX століття, замок має риси північно-італійського ренесансу, готичні і мавританські риси. Будівлі споруджені з червоної цегли з власних заводів Попова в Василівці.
Побудований з цегли, двоповерховий, у первісному вигляді, замок мав п’ять веж, три з яких мали дахи-шатра.
На початку XX століття в садибі обладнали метео- та електростанцію
Окрім основного будинку садиби ансамбль доповнювали стайні, службові приміщення, пейзажний парк і фонтани. Останній власник садиби Юрій Попов організував тут симфонічний оркестр.
7 березня 2022 року російські окупанти в ході військового вторгення в Україну, обстріляли історико-архітектурний музей «Садиба Попова». У результаті обстрілів постраждала будівля манежу-конюшні садиби Попова.
13 березня 2022 року російські окупанти-мародери винесли все, що можна було взяти у руки та сумки. Оргтехніку окупанти розбили та розтоптали. Окрім цього, вони побили вікна та виламали всі двері, а також знищили все, що було на їхньому шляху.
Слава Україні! Все відбудуємо!