Граматика повеліває навіть королями.
Ж.-Б. Мольєр
Щорічно 8 вересня у світі відзначають Міжнародний день грамотності.
Дата вибрана не випадково: свято за рекомендацією ЮНЕСКО було приурочено відкриттю Всесвітньої конференції міністрів освіти з ліквідації неграмотності, яка проводилася 8 вересня 1965 року в Тегерані. На честь цієї події було вирішено щорічно проводити День грамотності.
Міжнародний день грамотності — це символ досягнень усього людства. Адже грамотність — це один із критеріїв, який відрізняє прогресивне суспільство від примітивного.
Грамотність – у перекладі з латинської дослівно означає “словесність” і показує ту ступінь, з якою людина вільно володіє навичками читання і письма своєю рідною мовою.
Цікаві факти про грамотність
У світі лише в 19 країнах ступінь грамотності у жінок вище в порівнянні з чоловіками
Неграмотність процвітає не тільки в бідних, але і, як вказує організація ЮНЕСКО, в багатших країнах, таких як Єгипет, Бразилія, Китай.
У 15 державах світу понад 50% дітей не мають навіть основної загальної освіти.
Населення Землі сягнуло шести мільярдів і продовжує рости високими темпами. На сьогоднішній день, за даними ООН, у світі налічується близько 4 мільярдів грамотних людей, проте майже 860 мільйонів землян неграмотні і з них – 100 мільйонів діти.
Щорічно заходи, що проводяться до Дня грамотності, присвячені різним темам: впливу грамотності на здоров’я, розвиток суспільства, особисті можливості та ін.
У святкових заходах, присвячених Дню грамотності, беруть участь уряди та неурядові організації, спільноти, викладачі, молодь. Також цього дня найініціативнішим людям і організаціям присуджуються спеціальні премії ЮНЕСКО за поширення грамотності:
– Премія ЮНЕСКО імені Короля Сечжона, яка присуджується за поширення грамотності на рідній мові;
– Премія ЮНЕСКО імені Конфуція, яка теж присуджується за поширення грамотності серед дорослого населення у сільській місцевості та серед молоді, яка не вчиться у школах.
Україна розпочала самостійно торувати свій незалежний шлях 31 рік тому та прагнення до тотальної грамотності у українців було завжди, є та буде. Війна зруйнувала чимало планів, у тому числі – освітянських, та незламні воля та жага до знань.
Грамотність — фундамент, на якому будується подальший розвиток нашої країни, підвищення освітнього рівня громадян задля забезпечення розвитку України та її європейського вибору.
“Українська мова – це модно!” Дійсно, нарешті, володіння рідною мовою стало не лише необхідно, а й круто, сучасно, популярно, це – ознака стилю і престижу. А ще – це природно, стверджуємо ми!
Запрошуємо до бібліотеки КНУБА студентів, співробітників та усіх, хто прагне оволодіти та удосконалити навички володіння сучасною українською мовою, прокачати ділову українську мову та створення документів, навчитися розрізняти суржик, літературну норму, запозичені слова і навчитися правильно їх застосовувати.
До Вашої уваги: навчальні посібники, словники, монографії, тощо.
О. І. Накалюжна, бібліотекар І категорії бібліотеки КНУБА