Протягом 19-21 квітня в Київському національному університеті будівництва і архітектури тривала ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Підводні технології 2016», присвячена 100-річчю від дня народження члена-кореспондента АН України Ю.О. Вєтрова. Вже традиційно на ній розглядалися проблеми впливу води на довкілля та інноваційні технології.
Далі…
За минулий рік значно розширився склад організаторів та співорганізаторів конференції. Насамперед це: Міністерство освіти і науки України, Київський національний університет будівництва і архітектури, Польська Академія наук (Представництво в Києві), п’ять провідних інститутів НАН України, вищі навчальні заклади Києва, Миколаєва, Дніпропетровська, Харкова. До організаційного комітету увійшли ректор КНУБА проф. Петро Куліков, заступник голови проф. Михайло Сукач, Director Stacja Naukjwa w Kijowie PAN (Poland) prof. Henryk Sobczuk, Президент Академії будівництва України проф. Іван Назаренко.
Науковий комітет очолили: проф. Михайло Сукач; віце-голова, академік НАН України проф. Віктор Грінченко – директор Інституту гідромеханіки НАН України; vice-chairman, Prof. dr hab ing. Carsten Drebenstedt – Dean Technische Universitat Bergakademie Freiberg (Germany); віце-голова, проф. Володимир Блінцов – проректор з наукової роботи Національного університету кораблебудування імені академіка Макарова. Міжнародна рада складалася з представників 12 країн світу – Швеції, Польщі, Канади, Німеччини, Ізраїлю, Чехії, Угорщини, Словенії, Вірджинських островів та ін.
Завдання конференції було визначене як поглиблення інтеграції українських і закордонних фахівців та наукових шкіл з розробки теорії, обладнання та методів дослідження робочих процесів, створення нової підводної техніки, практичного застосування інноваційних енергоощадних та екологічно безпечних технологій в будівництві, пошукових та видобувних роботах, охорони навколишнього середовища та інших галузях виробничої діяльності.
У рамках роботи конференції оголошено конкурс на кращу науково-практичну роботу серед фахівців і студентів за номінаціями: «Презентація», «Інноваційний проект», «Публікація». Розглядалися також оригінальні ідеї та пропозиції, нестандартні рішення й креативні проекти в галузі підводних технологій. Під час проведення конференції учасникам надано можливості для презентації своїх наукових досягнень, а також стендову площу для виставкових зразків.
До учасників конференції надійшли вітання від ректора КНУБА Петра Кулікова та проректора з наукових роботи і міжнародних зв’язків Віталія Плоского. З теплими словами про важливість співпраці між науковцями України й Польщі до присутніх звернувся директор Представництва в Києві Польської академії наук prof. dr hab. Henryk Sobczuk, який побажав учасникам творчої наснаги та плідної роботи. Президент Академії будівництва України Іван Назаренко розповів про стан справ та перспективи будівельної освіти в сучасних умовах. Професор Михайло Сукач наголосив на важливості та перспективах трансферу інноваційних технологій, а також презентував програму розробки та освоєння корисних копалин Світового океану.
Проректор з наукової роботи НУК імені адмірала Макарова проф. Володимир Блінцов загострив увагу слухачів на сучасних завданнях розвитку підводної робототехніки в Україні та презентував розробки фахівців НУК, що вже застосовуються та можуть бути корисними у перспективі. Надзвичайно важливим є питання сполучення між берегами великих річок та протяжних водойм. Можливості будування тунельних переходів через річку Дніпро обґрунтували доцент НТУУ Київський політехнічний інститут Геннадій Гайко та завідувач кафедри КНУБА проф. Петро Захарченко. Цікаві інноваційні проекти та перспективи підводної урбаністики на початку XXI століття представлено докторантом КНУБА Людмилою Рубан, яку із захопленням слухали як досвідчені фахівці, так і студентська молодь.
На пленарному засіданні також виступили проф. Олександр Безверхий і Вікторія Корнієнко (Інститут механіки НАН України) з інформацією про коливання буйково-заякорених систем загородження на хвилях. К.т.н. Юрій Стельмахов (Міжнародна неурядова гуманітарно-екологічна організація «Інтер-Чорнобиль») представив проект естакадної дороги «Капвей», а Dmytro Kokarev (Solar Energy System Аmkortek-Ukraine, Israel) блискуче презентував інноваційні енергоощадні технології та обладнання для підігрівання води.
Декілька виступів заплановано у вигляді online-конференції, з використанням skype-зв’язку (представники ХНУРЕ проф. Андрій Тевяшев, Ольга Матвієнко, Владимир Кобзев та ін., Олександр Кобзар з ДП УкрНДПІцивілбуд, Олег Примаченко, Микола Гарницький із Міжгалузевого науково-технічного колективного підприємства «Лана», Київ). Нажаль, недостатня швидкість інтернет-зв’язку та малий трафік не дозволили у повній мірі задовольнити потребу доповідачів та цікавість слухачів конференції.
Роботу секційних засідань розпочали гості з Національного транспортного університету Олександр Гродецький, Олександр Гордійчук, Кий Данилейко, Марія Слизька цікавими проектами «Туристичний підводний батискаф», «Підводна дослідна станція», «Підводний модульний транспортний тунель» (керівник завідувач кафедри комп’ютерної, інженерної графіки та дизайну д.т.н. Микола Кузьмінець). Юлія Ульяновська (Університет митної справи та фінансів, Дніпропетровськ) та Андрій Дмитренко (ТОВ «ПРОІНФО») переймалися «Використанням штучних нейронних мереж в сучасних інформаційних технологіях прогнозування», Олександр Будя (КУТЕП, Київ) розповів про«Водно-інформаційні центри як засіб ефективної туристичної діяльності», а Sergii Bilyk (KNUCA) «Determination of critical load of elastic steel column based on experimental data».
Національний університет кораблебудування імені адмірала Макарова представив доповіді аспірантів та викладачів Олександра Клочкова, Андрія Войтасика і Андрія Сірівчука. Докторант Національного університету «Львівська політехніка» Олександр Блінцов разом з аспірантом Віктором Корицьким опікувалися «Архітектурно-конструктивними типами самохідних прив’язних підводних апаратів з удосконаленою керованістю» та «Сучасними задачами керування самохідною прив’язною підводною технологічною платформою».
Низку доповідей представлено із Дніпропетровщини – ДВНЗ Національний гірничий університет (Андрій Бондаренко, Андрій Небатов), ООО Океанмашенерго (Віктор Кухар, Віталій Кузьмінський, Ольга Овчиннікова), Інституту геотехничної механіки імені Н.С. Полякова НАН України (Володимир Надутий, Валентина Челишкіна, Сергій Костиря).
Найбільш чисельна група доповідачів була з Київського національного університету будівництва і архітектури: аспіранти й магістранти архітектурного факультету Микола Бреян, Вероніка Головач, Василь Ходос, Юлія Смоленко, які презентували «Екополіси та водні інноваційні технології». Не залишилися поза увагою слухачів аспіранти Олександра Бондар, Олексій Дворко, Олег Скорук (науковий керівник проф. Микола Осєтрін) з презентаціями про містобудівний досвід організації транспортного руху.
Частину доповідей підготовлено з розрахунком на публікацію в чергових випусках журналу «Підводні технології», слід відзначити цікавий аналіз мангрової екосистеми з точки зору екологічної безпеки «Assessment environmental safety for mangrove biome» (докторант Tetiana Kryvomaz). Аспіранти із Сумського державного університету Сергій Кулініч, Наталья Семенова подали роботу «Оптимізація системи керування гідравлічними приводами з пропорційними розподільниками»; Krishna Kayastha (Hydro Technical Commission, Nepal) «Development of bell type water well with wide gravel filter».
Напрям з механічної та електричної інженерії охоплено 14-ма доповідями представників кафедри будівельних машин та кафедри машин і обладнання технологічних процесів КНУБА. Приємно вразила активність аспірантів та магістрантів Богдана Болілого, Олександра, Дьяченка, Андрія Заприводи, Вадима Залізняка, Вікторії Король, Богдана Мацюка, Володимира Мартинцева (науковий керівник проф. Іван Назаренко). Заслухано й декілька презентацій, які з тих чи інших причин не були заявлені у Програмі, але бажання авторів й потреба донести інформацію до широкої аудиторії спонукала їх до спілкування й дискусій за проблематикою конференції.
Як підсумок, прийнято колегіальне рішення про ініціювання запиту до Київської міської державної адміністрації з пропозиціями щодо супроводження об’єктів підземного будівництва та розробки стратегічного плану освоєння підземного простору Києва (модератори Геннадій Гайко, Петро Захарченко), а також про використання відновлювальних альтернативних джерел електричної, теплової, сонячної й механічної енергії, розташованих як на руслі річок, так і на березі (модератор Микола Гарницький).
Усі доповідачі, які безпосередньо брали участь у роботі Другої міжнародної науково-практичної конференції «Підводні технології, 2016», отримали Сертифікати, що засвідчують особисту участь у форумі із зазначенням місця й дати апробації результатів наукової роботи. Найбільш активних учасників нагороджено Подяками наукового комітету конференції. Так, за підтримку наукової молоді відзначено ректора КНУБА проф. Петра Кулікова і проректора з наукової роботи НУК імені адмірала Макарова проф. Володимира Блінцова.
За підтримку української науки та міжнародних зв’язків подяку отримали директор Представництва в Києві Польської академії наук prof. Henryk Sobczuk та голова комісії з моторизації і енергетики Люблінського відділу Польської академії наук prof. dr hab. eng. Eugeniusz Krasowski. За сприяння науковій діяльності та високий професіоналізм подяки вручено завідувачу кафедри будівельної механіки проф. Віктору Баженову і завідувачу відділу електропружності Інституту механіки імені С.П. Тимошенка НАН України проф. Олександру Безверхому.
Згідно з рішенням конкурсної комісії, переможцями конкурсу 2015/16 рр. визнано: за номінацією «Презентація» – представника ізраїльсько-української фірми «Amkortec-Ukraine» Dmytro Kokarev; за номінацією кращий «Інноваційний проект» – докторанта кафедри ландшафтної архітектури КНУБА Людмилу Рубан; за номінацією «Публікація» – докторанта кафедри охорони праці і навколишнього середовища КНУБА Тетяну Кривомаз, яким вручено відповідні Дипломи.
Підсумовуючи результати роботи, зазначимо, що до Другої міжнародної науково-практичної конференції «Підводні технології, 2016» було надіслано 60 доповідей від 90 авторів. Із презентаціями та обговоренням взяли участь 56 доповідачів, частина презентацій здійснювалась в онлайн-режимі. Задіяні представники 18 вищих навчальних закладів, 6 інститутів НАН України, 7 виробничих організацій. Безпосередньо або в якості асоційованих членів взяли участь 3 міжнародні та 14 іноземних установ.
Окрім того, підтверджено актуальність розглянутих питань щодо впливу водного середовища на довкілля та розвиток інноваційних технологій, зокрема в галузях промислової та цивільної інженерії; підтримано ініціативу якомога ширшого висвітлення проблем, наукових і практичних рішень на шпальтах нещодавно заснованого однойменного журналу; налагоджено наукові й ділові контакти поміж учасниками конференції, окреслено перспективи та шляхи подальшого співробітництва. Наступний захід заплановано підготувати та провести на початку 2017 р.
Отже, дякуємо всім за увагу та участь в міжнародному форумі, проведеному в стінах Київського національного університету будівництва і архітектури. Бажаємо міцного здоров’я, творчих успіхів та нових наукових досягнень!
Д.т.н., проф. Михайло Сукач