Протягом 14-15 грудня у Київському національному університеті будівництва і архітектури тривала Друга Міжнародна науково-практична конференція “Регіональна політика: історичні витоки, законодавче регулювання, практична реалізація”. У заході брали участь викладачі ВНЗ, науковці, аспіранти, докторанти, студенти, працівники органів державної влади та місцевого самоврядування.
Далі…
Організаторами заходу виступили КНУБА та МОН України, співорганізаторами – Представництво Польської академії наук в Києві, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Комітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України, Управління внутрішньої політики Київської облдержадміністрації, Національна академія державного управління при Президентові України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса, Комітет з законодавчих досліджень Міжнародної асоціації політичної науки, Академія будівництва України.
Метою конференції стало узагальнення світового та вітчизняного досвіду регіональної політики, напрацювань вітчизняних фахівців з питань її розробки та здійснення, управління будівельним комплексом.
У рамках роботи конференції розглядалися питання різної тематики, зокрема історичні, етнокультурні, політико-правові засади регіональної політики та місцевого самоврядування, проблеми державного управління регіональним розвитком, зокрема процесу об’єднання територіальних громад, різноманітні аспекти освоєння простору засобами будівництва та архітектури, гендерні аспекти регіонального розвитку та містобудування тощо.
Відкрив конференцію ректор КНУБА професор Петро Мусійович Куліков, який подякував гостям заходу за те, що відгукнулися на запрошення до участі: “Питання, які піднімаються на цій конференції – надзвичайно актуальні для нашої держави, адже її треба розбудовувати і розвивати. Тож я сподіваюся, що Ви поділитеся своїм баченням цих проблем, обміняєтеся досвідом, і це дасть новий поштовх усім науковцям для роботи над порушеними проблемами. Особливо я радий бачити тут студентів, оскільки саме вони — майбутнє нашої держави. Тож бажаю вам успіхів та плідних результатів вашої праці, і нехай вам щастить!”
У свою чергу голова Представництва Польської академії наук у Києві, Почесний доктор КНУБА, професор Генрик Собчук подякував за запрошення на конференцію та підкреслив важливість її проблематики: “У Польщі була проведена децентралізація, ефектом якої став швидший розвиток країни. Наші два народи мусять співпрацювати, і тому я закликаю розвивати таке співробітництво — як наукове, так і добросусідське”.
Ще один шановний гість конференції – Перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Андронович Негода – подякував своєму рідному ВНЗ за таку корисну ініціативу як проведення конференції, присвяченої цій важливій тематиці. У своєму виступі В’ячеслав Андронович звернув увагу на те, що у рамках конференції ми починаємо говорити про нову державну регіональну політику, оскільки попередня вже не відповідає викликам сьогодення. Заступник міністра також коротко окреслив особливості реалізації державної регіональної політики в Україні, охарактеризував польський досвід у цьому напрямі, зупинився на питанні фінансового забезпечення державної регіональної політики, зазначивши зміни підходів та механізмів її фінансування, підкреслив актуальність питання просторового розвитку та ін. “Тема, яка лягла в основу конференції, є актуальною не лише сама по собі, але й надзвичайно важливою для зміни парадигми ставлення до діяльності органів державної влади. Адже сьогодні спроможна громада – та, яка розвивається, рухається вперед і працює на перспективу. І створити такі громади по всій країні — наша основна мета”, – поділився із присутніми В’ячеслав Андронович.
Після виступу Перший заступник міністра відповів на низку запитань учасників конференції. Науковці обговорили проблеми стратегічних перспектив децентралізації в Україні, джерел формування доходів регіональних бюджетів, виборів до територіальних громад, питання індустріалізації та деіндустріалізації регіонів, впливу урбанізації на їх розвиток, інвестиційні перспективи тощо.
У конференції взяв участь й президент Національної академії державного управління при Президентові України, професор Василь Степанович Куйбіда, який присвятив свій виступ проблемам і перспективам формування нової регіональної політики в Україні. “Протягом багатьох років ніхто не оцінював поглиблення диспропорцій між регіонами, загрози національній безпеці. І ці диспропорції стосуються не тільки соціально-економічного розвитку. Ми знаємо, що загрози національній безпеці виникають як у випадку дуже низького рівня розвитку, так і дуже високого. Адже за умови дуже високого рівня розвитку є ризик виникнення ілюзії стосовно самодостатньості тієї чи іншої території, а це і є тією самою загрозою національній безпеці”, – зауважив Василь Степанович і висловив сподівання на професійне наукове розв’язання проблем такого характеру, адже його можна досягти саме із допомогою таких тематичних наукових дискусій.
Під час пленарного засідання були заслухані також доповіді:
-
“Регіоналізм і архітектурно-містобудівні проблеми урбанізації”, доповідач — завідувач кафедри дизайну архітектурного середовища КНУБА професор Віктор Олександрович Тімохін;
-
“Місцеве самоврядування як базова засада формування громадянського суспільства: методологія обгрунтування та проблеми практичної реалізації”, доповідач — проректор з наукової роботи ПрАТ ВНЗ “Міжрегіональна академія управління персоналом”, професор Микола Федорович Головатий;
-
“Соціокультурні трансформації групових ідентичностей в сучасній Україні”, доповідач — головний науковий співробітник ІПіЕНД ім. І.Ф. Кураса НАН України Сергій Юрійович Римаренко;
-
“Зародження місцевого самоврядування у Польщі в 1990 р.”, доповідач — завідувач кафедри політичних систем та політичних комунікацій Інституту Політології Зеленогурського Університету (Польща) Анджей Малкевич;
-
“До єдиного архітектурно-будівельного європейського інвестиційного простору”, доповідач – завідувач кафедри інформаційних технологій в архітектурі КНУБА, професор Валерій Васильвочи Товбич;
-
“Поняття та зміст юридичної освіти у сфері будівельної діяльності: загальнонаціональний та регіональний виміри”, доповідач — доцент Мамонтов Ігор Олександрович.
Після завершення пленарного засідання розпочалася робота секційних засідань, під час яких виступили представники різних ВНЗ не лише з України, але й інших країн. Матеріали конференції у вигляді виданого збірника доповідей всі учасники конференції отримали під час реєстрації. За підсумками конференції, науковці під час обговорення різних аспектів заявленої проблематики прийшли до низки висновків, які потребують подальшого аналізу та втілення у спеціалізовані наукові праці, що сприятимуть вирішенню знакових питань регіональної політики.
Організатори конференції висловлюють подяку Представництву Польської академії наук в Києві за допомогу при проведенні конференції. Суттєву допомогу також надала профспілка КНУБА, за що організатори щиро дякують її керівнику.