15 травня у Київському національному університеті будівництва і архітектури під головуванням Першого заступника Міністра освіти і науки Євгена Миколайовича Суліми відбулася нарада-семінар голів та секретарів вчених рад Центрального регіону з питань удосконалення атестації наукових та науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації.
Далі…
Ректор КНУБА Петро Мусійович Куліков привітав усіх присутніх в актовій залі університету із святами, які щойно минули, та з наближенням професійного свята усіх учасників наради – Дня науки. Петро Мусійович побажав усім представникам Центрального регіону плідної спрівпраці та успіхів у спільній роботі. “Я вдячний Міністерству освіти і науки за те, що такий важливий захід вирішено провести тут, у цих стінах”, – зазначив ректор.
Перший заступник Міністра освіти і науки Євген Миколайович Суліма закликав усіх учасників наради-семінару до динамічного і ефективного співробітництва у напрямі підвищення якості дисертаційних робіт, частина з яких, на жаль, не відповідає вимогам, що висуваються до наукових праць такого рівня. Євген Миколайович повідомив, що понад 9 тисяч дисертаційних робіт захищаються в Україні щороку, з них — понад 8 тисяч робіт на здобуття наукового ступеня кандидата наук, і 800-900 — на здобуття наукового ступеня доктора наук. “Ми повинні забезпечити глибинні зміни у питання підготовки та атестації наукових та науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації”, – заявив Перший заступник Міністра.
Серед таких змін Євген Миколайович назвав: приведення до відповідності та оновлення паспортів спеціальностей, оптимізація мережі спеціалізованих вчених рад, ефективне оприлюднення результатів дисертаціних досліджень, зокрема, шляхом розміщення публікацій дисертантів у зарубіжних наукових виданнях та ін. Сьогодні з урахуванням усіх змін і трансформаційних процесів у царині науки основним завданням, як зазначив Перший заступник Міністра, є задоволення реальних потреб держави у висококваліфікованих наукових та науково-педагогічних працівниках, які здатні створювати конкурентоспробожні продукти. Для цього також, на думку Євгена Миколайовича, необхідно відстежувати новітні тренди у розвитку світової науки та враховувати їх у дослідницьких процесах. Перший заступник Міністра підкреслив, що слід звернути увагу на необхідність підняття планки вимог для тих, хто прагне увійти до наукового середовища. І зауважив, що насамперед кожен науковець повинен прискіпливо ставитися до власного дослідження. “Якісний зміст дисертаційного дослідження, що вказує на поступальний розвиток тієї чи іншої науки — це альфа і омега діяльності науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації”, – наголосив Євген Миколайович.
Під час наради-семінару також виступив Директор державної установи “Інститут економіки та прогнозування НАПН України”, академік НАН України Валерій Михайлович Геєць, який запропонував кілька шляхів удосконалення атестації наукових та науково-педагогічних кадрів. Зокрема, Валерій Михайлович закликав не лише публікувати результати наукових досліджень за кордоном, але й упровадити практику запрошення зарубіжних опонентів на захист дисертаційних робіт.
У свою чергу, директор Інституту законодавства Верховної Ради України, член-кореспондент НАН України Олександр Любимович Копиленко зазначив, що зусилля нинішнього керівництва МОН активно спрямовані на підвищення рівня якості наукових досліджень та досягнення високого престижу української науки загалом.
Ректор Київського національного торгово-економічного університету Анатолій Антонович Мазаракі також приєднався до пропозицій, які пролунали під час наради-семінару, зазначивши, що підвищення якості освіти і науки є головною метою модернізації цих галузей.
На завершення директор Департаменту атестації кадрів МОН Віктор Дмитрович Бондаренко відповів на питання присутніх стосовно різних аспектів тематики заходу, зокрема щодо: участі науковців у конференціях, публікацій результатів дисертаційних досліджень, методичних рекомендацій до підготовки наукових робіт, захисту іноземними громадянами дисертаційних робіт в Україні тощо.