З 11.11. по 18.11. 2018 року студенти архітектурного факультету КНУБА разом зі своїми німецькими колегами провели мистецький воркшоп на тему дослідження історичних об’єктів Берліну, які пов’язані із драматичним явищем часів Другої світової війни – примусовою працею іноземців. Загалом понад 13 мільйонів робітників із усієї Європи примусово працювали на Третій рейх на заводах, копальнях, сільському господарстві, в кожній німецькій родині. Понад два мільйони невільників нацистська влада вивезла з України.
Ініціатором проекту став Центр дослідження примусової праці Шьоневайде (Берлін), запросивши Київський національний університет будівництва і архітектури до партнерства. Після знайомства з історією табору Шьоневайде, у колишніх бараках якого розміщений освітньо-меморіальний центр, яке організувала один із керівників проекту Мерле Шмідт, вступ до мистецької частини зробив художник Омар Ямаріло, який поділився власним досвідом «міських скетчів» та в подальшому керував художніми роботами студентів.
Потім молоді люди проводили безпосередні польові дослідження, відвідували колишні місця примусової праці, зокрема: промислові об’єкти Берліна, місце розташування розподільчого табору Вільгельмсхаген, куди привозили «робітників зі сходу» і звідти розподіляли на роботи. Побували в музеї, присвяченому Отто Вайдту, який на своїй фабриці по виробництву щіток, де працювали люди з вадами зору, переховував від поліції євреїв. Крім того, цей провулок на Hallesche Höfe всесвітньо відомий своєю колекцією робіт зі стріт-арту. Сильні враження залишила також пам’ятка тоталітарної архітектури – колишній аеропорт Берлін -Темпельгоф.
Студенти виконували скетчі під керівництвом фахових екскурсоводів та художнього керівника. За результатами роботи була проведена підсумкова виставка художніх робіт учасників проекту, яка викликала жвавий інтерес серед наукової та громадської спільноти Берліна.
У процесі роботи над проектом та неформального спілкування між українською та німецькою молоддю виникли тісні дружні стосунки. Німецькі студенти познайомили своїх колег з України з життям, історією та визначними місцями Берліну. Разом відвідували виставки та концерти. Особливо всім сподобалась виставка робіт двох видатних архітекторів сучасності – Френка Гері та Ганса Шаруна.
Друга а частина мистецького воркшопу в Києві запланована на березень 2019 року. Переконані, що німецькі колеги збагатяться знаннями і враженнями від Києва та України. У нас є чим їх вразити!
К.М. Покотило
заступник декана
архітектурного факультету КНУБА