Київський національний університет будівництва і архітектури через пару років відзначатиме 85-річчя з часу заснування. Багата й славна його історія. Це шлях становлення і розвитку української науки та освіти, формування національної еліти. Весь цей час КНУБА готував висококваліфікованих інженерів і архітекторів, а передавали їм свої знання вчені світового масштабу.
За цей період заклад пережив значні події, чотири рази змінював свою назву, але викладацький склад завжди залишався стабільним, щорічно поповнюючись новими кадрами. Отже, трохи історії.
Далі…
Україна 30-х років ХХ століття стала місцем зустрічі людей, об’єднаних бажанням служити рідному народу. Дороги багатьох видатних осіб, котрі народилися по обидва боки Дніпра, перетнулися у Києві, під “дахом” Київського будівельного інституту. Саме у цей час Постановою Вищої Ради Народного Господарства СРСР №1240 від 17 квітня 1930 р. був утворений Київський будівельний інститут (КБІ) на базі будівельного факультету Київського політехнічного інституту (КПІ) і архітектурного факультету Київського художнього інституту (КХІ). До нового вузу з різних курсів КПІ і КХІ були переведені відповідно 280 і 220 студентів, а також 39 і 15 викладачів. Першим директором інституту був призначений досвідчений організатор Є.Г.Яковлєв, який працював на цій посаді до 1935 р.
Ще в довоєнні роки Київський будівельний (в 1939 р. він вже отримав назву Київський інженерно-будівельний інститут – КІБІ) підготував понад 1650 спеціалістів для будівництва. Викладачами в цей час були відомі вчені та інженери, багато хто з них мав великий досвід викладацької та наукової роботи. Серед них Ф.П.Белянкін, О.М.Вербицький, Б.М.Горбунов, М.Д.Жудін, М.В.Корноухов, В.Г.Леонтович, Б.М.Лобаєв, О.І.Неровецький, Ю.Д.Соколов, В.М.Ярін й ін. Їх імена стали гордістю будівельної науки.
У період 1935-1941 рр. інститут очолювали Л.Г.Гуляницький, В.Д.Титов, М.В.Лазуков, М.Ш.Гершкович, В.Є.Шишкін, Б.М.Епельбаум. Під час Великої Вітчизняної війни КІБІ був евакуйований до Куйбишева.
З 8 лютого 1944 р. інститут поновив свою роботу у Києві, з кожним роком збільшуючи набір студентів і професорсько-викладацький склад.
У 50-ті роки помітно зросли масштаби навчальної і матеріально-технічної бази університету. Викладачі й учені вирішували складні наукові проблеми галузі, пов’язані з виробництвом в’яжучих речовин з місцевої сировини, індустріалізацією відбудовчого та цивільного будівництва, розвитком теорії розрахунку будівельних конструкцій, удосконаленням санітарної техніки тощо. На всю країну стали відомі імена М.С.Буднікова, І.А.Кирієнка, С.М.Колотова, І.Я.Слободяника, В.В.Стефанова, І.І.Улицького і ін., чий науковий внесок був відмічений почесними званнями і преміями. Варто назвати імена ректорів КІБІ: Ф.І.Фурсова (1944-1948), М.Д.Плєхова (1948-1955), М.Д.Калішука (1955-1961), чий внесок в оновлення інституту важко переоцінити.
Значний період пов’язаний з випускником КІБІ 1940 р. професором Ю.О.Вєтровим, який працював ректором протягом 22 років (1961-1983). Саме в ці роки був побудований новий комплекс навчальних будівель та гуртожитків, створені нові факультети з підготовки фахівців різних спеціальностей, значно укріплена матеріально-технічна база кафедр і лабораторій, зросла кількість студентів. В інституті склалися широко відомі наукові школи, за різними напрямами будівельних наук і архітектури, працювало 3 проблемні і 15 галузевих науково-дослідних лабораторій. За досягнуті успіхи 23 березня 1976 р. інститут був відзначений орденом Трудового Червоного Прапора Президії Верховної Ради УРСР.
За роки існування університету підготовлено понад 66000 інженерів і архітекторів, у тому числі близько двох тисяч фахівців для 70 країн світу.
Відзначаючи вагомий внесок викладачів і співробітників інституту у справу підготовки спеціалістів і у розвиток вітчизняної та світової науки в різних галузях будівництва і архітектури, Кабінет Міністрів України Постановою №646 від 1993р. прийняв рішення про утворення на базі КІБІ Київського державного університету будівництва і архітектури. 26 лютого 1999 р. Указом Президента України університет набув статус національного.
Сьогодні в КНУБА працює понад 700 викладачів, серед яких близько 20% докторів наук, професорів і 70% кандидатів наук, доцентів. Серед них – дійсні члени і члени-кореспонденти Національної Академії наук України, члени-кореспонденти Академії Педагогічних наук України, понад 60 дійсних членів і 10 членів-кореспондентів галузевих академій, в тому числі іноземних, заслужені діячі науки і техніки, народний архітектор України, заслужені працівники вищої школи України, заслужені архітектори України, лауреати Державної премії СРСР, України та Ради Міністрів СРСР.
Абсолютна більшість викладачів, в тому числі й ректор – д.е.н., професор П.М.Куліков – є вихованцями цього ж вузу, що забезпечує збереження і розвиток добрих традицій, закладених його фундаторами.
І.Геращенкова,
редактор газети “Архітектура і будівництво”