15-16 січня 2014 року на базі Київського національного університету будівництва і архітектури відбулася перевірка знань з питань безпеки життєдіяльності керівників і спеціалістів органів управління освітою вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації, підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління МОН України у Черкаській, Чернігівській та Київській областях.
Далі…
На підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 17.07.2013р. №991 постійно діюча комісія перевірила рівень знань з питань безпеки життєдіяльності стосовно знання законів, нормативних актів з охорони праці, здоров’я, пожежної, радіаційної безпеки, цивільного захисту, гігієни праці, виробничої санітарії, поводження в надзвичайних ситуаціях, профілактики побутового травматизму.
Зокрема, 15 січня у центральному корпусі КНУБА відбулося відкрите засідання постійно діючої комісії МОН з перевірки знань із питань безпеки життєдіяльності, на якій обговорювалися питання життєвої безпеки, що можуть становити загрозу національним інтересам держави, наводилася детальна статистична інформація Міністерства охорони здоров’я України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Всесвітньої служби охорони здоров’я.
Ректор КНУБА Петро Мусійович Куліков привітав усіх присутніх на засіданні та побажав фахівцям плідного обміну думками і успіху в роботі. Петро Мусійович представив учасникам засідання голову Постійно діючої комісії Міністерства освіти і науки України з перевірки знань посадових осіб і спеціалістів з безпеки життєдіяльності, головного спеціаліста з безпеки життєдіяльності Міністерства освіти і науки України – Григорія Михайловича Гребницького.
У свою чергу, Григорій Михайлович представив присутнім заступників голови Постійно діючої комісії Міністерства освіти і науки України з перевірки знань посадових осіб і спеціалістів з безпеки життєдіяльності: начальника служби охорони праці Міністерства освіти і науки України Васильчука Миколу Васильовича та старшого викладача кафедри менеджменту організацій та адміністрування Інституту післядипломної освіти Київського національного університету будівництва і архітектури Вілена Володимира Анатолійовича. Окрім того, було оголошено повний склад комісії.
Г.М. Гребницький у своєму виступі надав стислий звіт за 9 місяців 2013 року стосовно ситуацій, які склалися навколо нещасних випадків та травматизму в Україні. “Сумна констатація: масштаби смертей від нещасних випадків та отриманих травм у нашій країні втричі більші за такі ж показники у країнах Європи, – зазначив Григорій Михайлович. – Найгірша ситуація у цьому напрямі спостерігається у Донецькій, Дніпропетровській, Одеській, Луганській областях та Автономній республіці Крим”.
Окрім того, як повідомив посадовець, нині Україна посідає 5 місце із 40-ка країн Європи за показниками смертності у результаті дорожньо-транспортних пригод. З початку року, за даними станом на 14.01.2014, наголосив Григорій Михайлович, в Україні вже сталося 805 ДТП, у яких загинуло 140 осіб.
Окремо представник МОН зупинився на питанні дитячого травматизму, поінформувавши присутніх про появу позитивної тенденції до зниження за останні роки показників смертності дітей із вищезазначених причин. Водночас, підкреслив Г.М. Гребницький, серйозне занепокоєння викликає щорічне збільшення випадків самогубств серед молоді. Так, за 9 місяців 2013 року було зафіксовано 118 випадків суїциду молодих людей. Григорій Михайлович закликав усіх присутніх звернути особливу увагу на загрозу зростання динаміки самогубств та вжити усіх заходів для запобігання цьому.
Заступник начальника територіального управління Держгірпромнагляду України по Київській області та м. Києві Наталія Анатоліївна Ємельянова під час своєї доповіді поінформувала про зменшення кількості трагічних випадків під час виконання працівниками своїх службових обов‘язків, зазначивши, що найбільш травмонебезпечною на сьогодні є робота у галузі вугільної промисловості. Втім, підкореслила Наталія Анатоліївна, усі нещасні випадки перебувають у зоні уваги не лише Держгірпромнагляду, але й слідчих органів. Окрім того, на особливому конролі Генпрокуратури стоїть питання використання праці неповнолітніх, тож Н.А. Ємельянова нагадала усім про необхідність урегулювання цього питання у кожному навчальному закладі.
Деякі аспекти страхування, лікування осіб, що постраждали від нещасних випадків, та відшкодування їм збитків висвітлив у своїй доповіді Василь Петрович Коваленко – головний страховик-експерт з охорони праці управління фонду соціального страхування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Київській області. “Наше завдання — дати людям, які постраждали, розуміння того, що за ними стоїть закон”, – наголосив Василь Петрович.
Начальник сектору профілактичної роботи у ДАІ ГУМВС України у Київській області, полковник міліції Юрій Васильович Маральов під час свого виступу навів сумні статистичні дані, за якими середній показник загибелі людей у ДТП за рік становить приблизно 5 тисяч осіб. Юрій Васильович підкреслив важливу роль освітян у профілактиці ДТП, оскільки саме належно проведені у навчальних закладах заняття з БДЖ суттєво зменшують кількість травмованих. “Запрошую освітян спільно із ДАЇ боротися за життя усіх учасників дорожнього руху!” – із таким закликом звернувся до присутніх Ю.В. Маральов.
Про перевірки протипожежного стану у закладах освіти присутнім розповів начальник відділу техногенної безпеки Управління запобігання надзвичайним ситуаціям Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, підполковник служби цивільного захисту Сергій Володимирович Черкас. Він наголосив на життєво важливій необхідності дотривуватися усіх норм із безпеки життєдіяльності: “Нормативні документи з БЖД написані на досвіді, який, на жаль, підтверджений людськими жертвами. Ними нехтувати не можна”.
Заступник начальника головного управління Державної санітарно-епідемічної служби у Київській області Владислав Вікторович Збанацький у своєму виступі звернув увагу присутніх на роль людського фактору у процесі забезпечення належних умов у закаладх освіти. “Керівник повинен особисто перевіряти ввірений йому заклад, оглядати його і знати, у якому він стані, не лише зі слів підлеглих”, – переконаний представник Державної санітарно-епідемічної служби.
Безпосередньо перед початком перевірки знань до учасників звернувся начальник служби охорони праці Міністерства освіти і науки України Микола Васильович Васильчук, який проінструктував усіх з організаційних питань. Окрім того, посадовець повідомив присутнім, що за період незалежності нашої держави внаслідок смертельних травмувань загинуло близько 1 млн осіб, з яких 85 тис. становили діти. Водночас Микола Васильвич зазначив, що за останні роки кількість таких випадків суттєво змешилась. “Усе це — завдяки вам, і тому вам усім треба низько вклонитися”, – виголосив подяку присутнім представник МОН.
Нагадуємо, що перевірка знань з питань безпеки життєдіяльності проводиться на виконання статті 26 Закону України «Про освіту», статті 18 Закону України «Про охорону праці», статті 8 Закону України «Про пожежну безпеку», статті 20 Закону України «Про дорожній рух», статті 21 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», статті 18 Кодексу цивільного захисту України відповідно до наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 26 березня 2013 року №378 «Про внесення змін до Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань із питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2013 року за №565/23097, та з метою забезпечення нешкідливих умов навчання, праці та виховання учасників навчально-виховного процесу, підвищення кваліфікації посадових осіб з питань охорони праці, пожежної і радіаційної безпеки, дорожнього руху, санітарної гігієни, цивільного захисту та дій у надзвичайних ситуаціях.
Наступна перевірка знань відбудеться 19-20 лютого на базі Київського національного університету будівництва і архітектури.
Навчання та підвищення кваліфікації з питань безпеки життєдіяльності для посадових осіб було запроваджено дистанційно на базі Інституту післядипломної освіти Київського національного університету будівництва і архітектури. Програма дистанційного навчання розміщена на сайті ІПО КНУБА.