Цього тижня розпочалася серія заходів, організованих Національним банком України для студентів у Zoom, присвячених відзначенню Всесвітнього тижня грошей (Global Money Week).
Студенти та викладачі будівельного факультету (економічного напрямку) долучилися до заходу й дізналися про особливості діяльності НБУ та його ключові функції, трансформаційні зміни за роки незалежності та познайомилися з основними стратегічними напрямами подальшого розвитку НБУ як центрального банку України.
Піднімалося питання: «Навіщо створювалися центральні банки?» Основними причинами є те, що гроші карбували раніше приватні структури, і, для того щоб підвищити довіру до засобів розрахунку, з метою уніфікації та легалізації випуску грошей і були створені центральні банки.
Спікер зробив екскурс у минуле, у часи заснування центральних банків економічно розвинутих країн Швеції, Англії, Франції, США.
Центральний банк – це особливий центральний орган державного управління з незалежним статусом, відповідальний за макрофінансову стабільність. Він має монопольну владу на випуск національної валюти. Центральний банк має бути незалежним для повноцінного та якісного виконання покладених на нього функцій.
Цікава інформація від НБУ: щоб відкрити свій приватний банк, потрібно щонайменше 200 млн. грн.
НБУ здійснює регулювання та оверсайт платіжних систем, а також валютні інтервенції – купівля-продаж іноземної валюти для фінансової стабільності. Вони також управляють золото-валютним резервом України, виготовляють паперові банкноти, карбують розмінні монети, регулюють грошовий обіг в країні, валюто-обмінні операції, ведуть кредитний реєстр (фінансовий моніторинг), створюють та регулюють кіберзахист у банківській системі, нагляд за страховими компаніями, регулюють діяльність ломбардів, лізингових компаній тощо.
Місія НБУ – це забезпечення цінової та фінансової стабільності з метою сприяння сталому економічному розвитку України.
Стратегічні напрями розвитку НБУ:
-
Низька та стабільна інфляція
-
Стабільна, прозора та ефективна банківська система
-
Відновлення кредитування
-
Ефективне регулювання фінансового сектору
-
Вільний рух капіталу
-
Фінансова інклюзія
-
Сучасний, відкритий, незалежний, ефективний центральний банк.
Зі скріншоту сайтів можна більш детально ознайомитися з суттю теми вебінару.
Заступник декана
будівельного факультету,
к.е.н. Ю.Б. Чернявська