В Україні пройшов Всесвітній тиждень грошей (Global Money Week). Це міжнародна акція, спрямована на розширення знань молоді щодо фінансів. Мета заходу шляхетна – навчити молоде покоління фінансової грамотності. Протягом тижня у більш, ніж у 130 країнах світу відбуваються різні просвітницькі заходи. Для української молоді Національний банк спільно з партнерами розробив насичену пізнавально-навчальну та інтерактивну програму. Участь у цих заходах також взяли студенти Київського національного університету будівництва і архітектури.
23 березня студенти та викладачі економічного напрямку будівельного факультету відвідали Вебінар на тему: «Як користуватися Cashless за межами Гоґвортсу?» Учасники заходу дізналися про особливості та переваги безготівкових платежів, досвід інших країн і правила безпечних розрахунків.
І дізналися зокрема про те, що водиться нове поняття Cashless-платежі – фінансові операції, що проводяться не з грошима у формі фізичних банкнот або монет, а за допомогою передачі цифрової інформації між сторонами, які її здійснюють. Cashlessmicro – це використання безготівкових розрахунків щодня. Cashlessmacro – це досвід різних країн світу.
Для нас ще зовсім недавно було не звичним прикласти телефон до термінала і розрахуватися у магазині через QR-код. Здавалося незвичним, що можна ідентифікувати оплату відбитком пальця. Не так давно було запущено програму ficeid, тобто можна просто показати обличчя на камеру і підтвердити платіж. Ще зовсім нещодавно це здавалося фантастикою, але сьогодні це вже буденність.
Особливої актуальності безконтактні розрахунки Cashless набувають у період пандемії,. Кожна третя безготівкова операція з платіжною карткою – операція в інтернеті. Кожна дев’ята операція в POS-терміналах здійснювалася за допомогою смартфонів. 8 з 10 платіжних операцій у 2020 році – безготівкові. Понад 60 % населення України обирали безготівкові розрахунки.
З досвідом безготівкових розрахунків інших країн ви можете ознайомитися зі скріншоту слайдів у кінці статті, а зараз мені б хотілося більш детально зупинитися на темі шахрайства при безготівковому обігу та методах боротьби з цим явищем.
Сьогодні більшість шахрайства пов’язане із соціальною інженерією, це коли люди самі передають шахраям дані своєї картки через необережність. Наприклад, Вам можуть зателефонувати і представитися співробітником банку.
Обов’язково потрібно пам’ятати, що співробітники банку ніколи не запитують паролі від Вашої картки. Тому потрібно пам’ятати правила користувачів платіжних карток:
-
Надійно зберігати і нікому не розголошувати свій PIN-код,
-
Створювати складні та унікальні паролі до електронних пошт, соц. мереж і т.д. І щоб це були різні паролі,
-
Тримати в секреті три цифри на звороті картки CVV, одноразові паролі банків та мобільних операторів.
16-ти значний номер картки – єдине що можна повідомляти.
Ну і реальні методи вберегтися від шахраїв наступні:
-
Підключіть SMS–інформування стосовно операцій з платіжною карткою.
-
Встановіть індивідуальні ліміти на операції з Вашою платіжною карткою. Таким чином якщо дані Вашої картки опиняться у шахрая, хоча б він не зможе одразу зняти всі кошти з рахунків в інтернеті.
-
Захистіть телефонний номер, який прив’язаний до банківського рахунку – фінансовий номер.
-
Перейдіть на контракт з мобільним оператором.
-
Відключіть послугу віддаленої заміни SIM-карти у свого мобільного оператора.
Алгоритм шахрая наступний: Вам телефонує будь-який незнайомий номер, Ви берете трубку – там мовчать. Потім знову телефонують і Ви врешті вирішуєте передзвонити, так може хтось відповісти або не відповісти. Згодом Ви бачите, що хтось поповнює Ваш мобільний рахунок. Шахрай тепер має дані про Ваші вхідні дзвінки, також останнє поповнення цього рахунку, і, він приходить до мобільного оператора, відновлює Вашу картку і отримує доступ до мобільного банкінгу. Для того, щоб захистити всій фінансовий номер, потрібно прив’язати його до паспорта.
Безготівкові платежі зробили цей світ більш зручним, мобільним та легшим. Але давайте будемо користуватися безпечно цими передовими фінансовими досягненнями і тоді отримаємо від цього процесу найбільший зиск! А перший шлях до цього – фінансова грамотність!!!
Заступник декана будівельного факультету,
доцент кафедри економічної теорії,
обліку і оподаткування Чернявська Ю.Б.