На початку тижня відбулося онлайн засідання наукового студентського клубу з права на тему: Проблеми застосування норм права під час встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2

Мета засідання: юридично обґрунтувати 2 протилежні позиції щодо відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов’язковість профілактичних щеплень проти COVID-19, яких визначена переліком (Наказ МОЗ від 04.10.2021 № 2153) та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19:

1 позиція – роботодавця щодо застосування норм даного законодавства

2 позиція – працівника, який не вважає щеплення обов’язковим і не бажає робити щеплення

Надати правову характеристику діям органів державної влади щодо застосування норм українського законодавства та забезпечення ст.3 Конституції України «Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.»

Відео засідання див. https://youtu.be/MoxMtbhaNZQ.

У науковій дискусії брали участь студенти 1-4 курсів, які навчаються за спеціальністю 081 «Право»: Варченко А., Ващенко Б., Габро Д., Гавловська О., Горкуша Д., Зінець К., Кравченко А., Кударенко С., Лаба І., Макаров А., Мартиненко А., Матвійчук А., Низовий Є., Онуфрійчук М., Прокоп’єва Т., Сміцька Д., Сніжко І., Стінкова А., Сушкова А., Ткаченко Т., Тригуб І., Фасоля Ю., Циганкова Д., Юрченко В.

Засідання було проведено під керівництвом викладачів кафедри політичних наук і права: проф. Сердюк Наталії Аркадіївни, доцентів Кулеби О.М., Мотузенка Б.І., ас. Вангородської Г.І.

Із доповідями виступили студентки 4 курсу Габро Дарина, Мартиненко Аліна, Матвійчук Анастасія, Фасоля Юлія, Циганкова Дар’я. В них було проаналізовано законодавство щодо застосування роботодавцями положень Постанови КМУ від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та Постанови КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 та реалізації своїх конституційних прав і свобод громадян які підлягають обов’язковим профілактичним щепленням але відмовилися вакцинуватися».

У ході обговорення студенти надавали характеристику нормативно-правових актів та розкривали проблеми їх застосування органами державної влади, роботодавцями і працівниками, а саме норми: Конституції України, Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», Закону України №398/95-ВР «Про приєднання до Статуту Ради Європи», Резолюції №2361 «Вакцини проти Covid-19: етичні, юридичні та практичні аспекти», Цивільного кодексу України, Кодексу законів про працю України, Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджених постановою Держкомпраці СРСР, Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, і проведення масової вакцинації у відповідь на пандемію COVID-19 в Україні у 2021–2022 рр., затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я від 24.12.2020 р. №3018 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України 09.02.2021 р. № 213). А також, судову практику, яка базується на рішення ЄСПЛ та Верховного суду України.

Під час дискусії студенти знайшли неузгодженість дій органів державної влади з положеннями нормативно-правових актів, а також прогалини у законодавстві щодо вирішення проблеми встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України та захисту життя і здоров’я населення, а також обговорили колізії, які спричинені недосконалістю законодавства та некомпетентністю в організації цих заходів.

Підсумовуючи, можна зробити висновок, що студенти намагалися висловити пропозиції щодо вирішення зазначеної проблеми в межах правового поля і належного застосування українського та міжнародного законодавства стосовно захисту прав і свобод людини та їх гарантії, що визначають зміст і спрямованість діяльності держави та її відповідальність перед людиною.

Наталія Сердюк, Євген Перегуда