Ювілей студентської багатотиражки
Газета «А+Б» без жодної зупинки виходила усі 60 років!
Газета – це обличчя університету, його речова історія, сховище традицій. Це – живий організм, де за кожним матеріалом – творіння, розум, душа, руки людей, які колись жили і працюють зараз в університеті. Тут нема абстрактних імен. Вони – частина життя нашого колективу, що створює його історію.
Багата історія становлення та розвитку архітектурно-будівельної освіти у Києві та Україні знайшла своє відображення у друкованому органі Київського національного університету будівництва та архітектури – газеті «Архітектура і Будівництво». Нашій університетській газеті «Архітектура та Будівництво» 7 –го травня виповнилось 60 років. Жодне вузівське видання Києва не має таких успіхів: хто перестав виходити в 90-ті, хто 2000-го, нарешті, хтось 8 років тому, під час війни 2014-го … А ми вистояли, не пропустивши жодного випуску. С Днем народження, наша багатотиражко!
Отже, 7 травня 1962 року вийшов у світ перший номер газети “За будівельні кадри”(нині “Архітектура і Будівництво”). Ми вітаємо своїх постійних читачів і творців газети. Разом з вами вона молода духом.
І хоча за ці десятиліття змінилися в Україні й КНУБА влади, а в студентській газеті вигляд і обсяг, статус і зміст, усе це – історія нашого видання і нашого навчального закладу.
Редакція має намір, розповідаючи про дату друкованого органу, згадати про колектив викладачів і студентів КНУБА різних поколінь – засновників, видавців, працівників, дописувачів, читачів і шанувальників газети.
Ця розповідь про історію нашого видання періоду 1962 ‑2022 років. Декілька слів про невідомий широкому загалу період 30‑х років. Тоді багатотиражка нашого універу називалася “Пролетарські кадри”. Напередодні Другої світової війни випуск часопису припинився. І лише 19 січня 1962 року бюро Жовтневого райкому партії підтримало клопотання парткому КІБІ про відновлення видання інститутської багатотиражки.
7 травня 1962 року вийшов перший номер часопису для студентів під назвою “За будівельні кадри”. Протягом 4‑х років редактором газети був викладач В.А.Молостов. Пізніше посада редактора газети стає штатною й її по черзі займають В.І.Кутир, О.Г.Говорун, А.А.Боговіс, О.Г.Примак.
Газета поступово набула особливої популярності серед студентів. Якщо відкрити підшивку з номерами газети за 1963 рік, то найбільше, що йде до ока – матеріали про будівництво центрального корпусу нашого університету. Скільки надій та мрій було з ним пов’язано! Студенти марили про світлі зали для креслення, великі лабораторії, просторі аудиторії, викладачі – про значне покращання учбового процесу із збільшенням кількості аудиторій. Будівництво, яке здійснював Київміськбуд №3, просувалося дуже повільно, попри те, що у будівельних роботах на корпусі брали активну участь студенти, партійний, комсомольський, профспілковий актив
Такою була газета у 30-ті роки ХХ століття нашого закладу.
Два місяці,‑ пише газета,‑ на будові працювали понад 400 студентів, серед них велика кількість мужніх і завзятих юнаків і дівчат з В’єтнаму. За словами тодішнього рек тора КІБІ Ю.О.Вєтрова “не кожному в житті випадає вчитися в інституті, який до того ж і сам споруджував“.
Славетну сторінку в історію інституту вписали студентські будівельні загони,‑ розповідає “За будівельні кадри“. Ще в червні 1956 року сотні студентів – добровольців під час літніх канікул виїхали на збирання першого цілинного хліба. Студентський загін КІБІ, що складався з 210 чоловік, 18 червня 1956 року виїхав поїздом у Кустанайську область. Командиром зведеного загону був студент Б.І.Козоріз. Починаючи з 1956‑го, поїздки на цілину студентських загонів стали традиційними. Основним районом, де працювали студенти КІБІ, був Семиозерний район Кустанайської області.
Зусиллями молодих побудовано житлові будинки, зерносклади, дитячі яслі й садки, школи, лікарні та ін. Близько 60 студентів‑будівельників, – пише газета, – було нагороджено медалями “За освоєння цілинних земель”. За ударну роботу на будівництві промислових, сільськогосподарських, культурно‑побутових об’єктів в 1971 році орденами і медалями СРСР нагороджено багато студентів КІБІ. Студент А.Дронь – орденом “Знак Пошани”, студенти А.Катющенко та Б.Солдатенко – медаллю “За трудову доблесть” та ін. Все це, так би мовити, є історією діяльності нашого університету, про яку старанно розповідає протягом 60 років наша газета.
Вже 46 років працює в друкованому органі КНУБА І.І.Геращенкова, а 27 літ його очолює. Кожний номер газети готується зусиллями студентських кореспондентів та професіонала‑журналіста. На своїх шпальтах газета порушує нагальні питання, пов’язані із навчанням і організацією навчального процесу, наукою, обговорюються переваги і недоліки в роботі окремих підрозділів університету, розповідається про виставки і конкурси студентських проектів, друкуються інтерв’ю з викладачами, студентами та репортажі про зустрічі з ветеранами. З особливою охотою читають викладачі і студенти матеріали під рубрикою “На пагорбах київських“, у яких газета знайомить читачів з історією Києва, Солом’янського району, де працює і вчиться колектив викладачів та студентів університету. Хотілося відзначити старанних студкорів за багато років: Тетяну Федорець та її тезку Тетяну Яхненко, Наталку Середняк, Тараса Тараненка, Віталія Лозинського, Світлану Шевченко та Віру Савченко, які з 1-го курсу стали студентськими кореспондентами «А+Б». Чудово проявили себе в газеті випускник університету Ю.І. Громовий та Тетяна Грудинська, які ніколи не забували завітати в редакцію А+Б. На фото: Найактивніші студентські кореспонденти: Ігор Гудим (ПЦБ_57), Анатолій Пікуль (ПЦБ_43), Андрій Беницький (ПЦБ_53), Богдан Герасько (ЗІК_41), Тетяна Грудинська (ПЦБ_42) і редактор вашої газети Ірина Геращенкова.
Приємно відзначити й багаторічну активну роботу в газеті викладачів і співробітників КНУБА: С.П.Любченка, тодішнього голови Ради ветеранів, професорів В.Є Михайленка (1927-2018), М.О.Діленяна (1948-2013), Ю.О.Піщаленка (1918-2006), Т.О.Дембіцької, багаторічної зав. аспірантурою і докторантурою, О.Г.Тімінського (1941-2009), О.М.Сергієнко, зав.організаційно‑методичного відділу з виховної роботи, Н.Р. Дубину, В.С.Пеха (1955-2019), викладачів, тренерів. Отже, скільки цікавої інформації дає нам кожне число багатотиражної газети. Цілий літопис життя нашого КІБІ, КДТУБА, КНУБА – такі назви протягом 60 років існування газети носив наш навчальний заклад.
Матеріал підготувала С.Волинець,
кореспондент газети КНУБА