Спеціальності №192 «Будівництво та цивільна інженерія» та № 161 «Хімічні технології та інженерія»
У розвиток теми тісної співпраці кафедри ТБКВ з підприємствами, хорошою традицією стало проведення виїзних лабораторних робіт. 2 квітня 2021 студенти ІІІ курсу спеціальності 192 «Будівництво та цивільна інженерія» з доцентами кафедри ТБКВ, к.т.н. Ластівкой О.В. і Константиновським О.П. відвідали Інноваційно-технологічний центр (ІТЦ) «Ковальська» для виконання лабораторної роботи з дисципліни «В’яжучі речовини» на тему «Вплив мінеральних добавок на активність портландцементу».
У вступному слові директор ІТЦ Співак В.В. ознайомила студентів з історією розвитку ПБГ «Ковальська», її структурою, роллю в будівельної галузі України. Після знайомства було пояснено суть лабораторної роботи, актуальність заміни клінкерної складової мінеральними добавками в складі портландцементу, особливості добавок (доменний гранульований шлак, зола-виносу, мікрокремнезем, вапняк) і їх вплив на властивості портландцементу та матеріалів на його основі.
Перед виконанням лабораторної роботи Співак В.В. продемонструвала студентам сучасне обладнання європейських виробників, на якому працівники ІТЦ здійснюють вхідний контроль матеріалів, визначення робочих та експлуатаційних властивостей бетонів та розчинів, проводять науково-дослідну експертизу.
На лабораторній роботі технологи центру Падура Ігор та Збуровський Дмитро показали майстер-клас студентам з дослідження впливу мінеральних добавок на активність цементу згідно з методикою, наведеною в чинному нормативному документі ДСТУ Б В.2.7-187:2009.
8 червня 2021 р. студенти ІІІ курсу відвідали Інноваційно-технологічний центр (ІТЦ) «Ковальська» для виконання лабораторної роботи з дисципліни «Бетони та будівельні розчини» на тему «Визначення легкоукладальності бетонної суміші». Директор ІТЦ Співак В.В. перед виконанням лабораторної роботи розповіла про лідируючі позиції бетону на ринку будівельних матеріалів, класифікацію бетонів та сфери їх використання, а також сучасні вимоги до технологічності бетонів, обумовлені широким розповсюдженням монолітного будівництва. Були пояснені основні фактори впливу на технологічні та експлуатаційні властивості бетону, сучасні методики визначення цих властивостей.
На лабораторній роботі студенти визначали легкоукладальність жорсткої (жорсткість) та самоущільнюючої (рухливість) бетонних сумішей, рецептури яких були апробовані ІТЦ «Ковальська» в виробничих умовах, згідно методикам, викладених в нормативних документах. Також були визначена рухливість бетонної суміші при імітації арматурних стрижнів за допомогою блокувального кільця. З отриманих бетонних сумішей були заформовані зразки для визначення показників міцності, морозостійкості, водонепроникності.
16 червня 2021 р. студенти ІІІ курсу відвідали Інноваційно-технологічний центр (ІТЦ) «Ковальська» для підведення підсумків за результатами лабораторних робіт з «В’яжучих речовин» та «Бетонів та будівельних розчинів».
Випробування зразків, заформованих на попередніх лабораторних роботах, здійснювали за методиками, які наведені в сучасних нормативних документах, на сучасному пресовому обладнанні.
За отриманими результатами випробування зразків визначено вплив мінеральних добавок різної природи (доменний гранульований шлак, зола-виносу, мікрокремнезем, вапняк) на активність в’яжучої речовини. Розглянуто сферу використання цементів з вказаними добавками в якості основи бетонів і розчинів з урахуванням особливостей їх впливу на робочі та експлуатаційні властивості композиційних матеріалів.
Визначені середня густина та міцнісні властивості зразків бетонів (міцність на стиск, міцність на розтяг при вигині), отриманих з жорсткої та високорухомої сумішей. На основі отриманих результатів показано вплив рецептури на вказані характеристики бетону та зроблено висновок про особливості використання жорстких та здатних до самонівелювання бетонних сумішей.
Проведений цикл лабораторних робіт в виробничих умовах надав можливість майбутнім технологам краще відчути обрану професію та стимулював краще засвоєння матеріалу. Кафедра ТБКВ вдячна колективу ІТЦ «Ковальська» та сподівається на подальше співробітництво.