Спеціальність 017 “Фізична культура і спорт”
Освітня програма фізичне виховання і психологія спорту (магістр)
Питання психологічного супроводу підготовки професіоналів у галузі фізичного виховання і спорту, а також близьких їхніх осіб, завжди було актуальним.
Проте, виклики останніх років, пандемія, обмеження, теперішні воєнні часи, вивели це питання на новий рівень. Вміння надати професійний психологічний супровід: спортсмену, у тому числі спортсмену з інвалідністю, близьким людям спортсмена для адаптації у невизначених, критичних, небезпечних ситуаціях; і, що викликає зараз особливу увагу, спортсменам – учасникам бойових дій, для повернення до звичайного життя і намагання уникнути можливих психологічних проблем, є одним з пріоритетних напрямів підготовки магістрів за даною спеціальністю.
Навчання на другому магістерському рівні спеціальності 017 “Фізична культура і спорт” за освітньою програмою – Фізичне виховання і психологія спорту спрямована на вміння планувати та забезпечувати кваліфікований психологічний супровід спортсменів, тренерів та інших працівників сфери фізичного виховання і спорту, на посилення психологічної стійкості спортсменів та адаптації в діючих умовах та викликах. Вміння реагувати на виклики сьогодення, зміни в суспільному житті в умовах пандемії, війни і надавати психологічний супровід спортсменам, спортсменам з інвалідністю, спортсменам-учасникам бойових дій, їхнім батькам та близьким, є однією з особливостей програми.
Унікальність підготовки магістрів за спеціальністю 017 “Фізична культура і спорт” в КНУБА.
На сьогодні підготовка за освітніми програмами «Фізичне виховання і психологія спорту» майже не здійснюється, в закладах вищої освіти м. Києва така підготовка відсутня.
Підготовка здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 017 “Фізична культура і спорт” забезпечується професорсько-викладацьким складом кафедри доктором психологічних наук, професором Олександром Шамичем, кандидатом педагогічних наук, професором Станіславом Канішевським, доктором педагогічних наук, проофесором Сосланом Адирхаєвим, кандидатом наук з фізичного виховання і спорту, доцентом Ольгою Озеровою, доктором філософії Саїдою Гасановою та іншими, і повністю відповідає нормативним вимогам та користується високою зацікавленістю потенційних роботодавців:
– Федерації футболу м.Києва
– Асоціації спортивного танцю України
– Спортивного клубу «Зміна Оболонь»
– ДЮФШ “Динамо”, м. Київ
– ДЮФШ №15, м.Київ.
Отже, основною перевагою навчання на другому магістерському рівні за спеціальністю 017 “Фізична культура і спорт” в Київськомк національному університеті будівництва і архітектури – це зокрема традиційної підготовки фахівця в галузі фізичної культури і спорту, надати йому знання та уміння застосовувати на практиці психологічний супровід з означеним контингентом для уникнення або нейтралізації впливу стресових ситуацій, які здатні спровокувати різні соматичні, психологічні та фізіологічні розлади в організмі.
Спеціальність 017 «Фізична культура і спорт (бакалавр)»
Питання покращення рівня здоров’я населення України, і не лише, стоїть доволі гостро. Кожний заклад вищої освіти долучається до покращення цього питання як може. Факультет ГІСУТ не став виключенням. Кафедра фізичного виховання і спорту одна з перших в Україні організувала навчальний процес за умов вільного вибору студентами виду рухової активності, дуже активно працює над підготовкою здорових, гармонійно розвинених, компетентних у обраній спеціальності фахівців. Викладацький склад, серед яких чемпіони України та світу, має великий обсяг наробок, знань та досвіду як це робити. І найкращим методом зберегти та розвинути ці знання є передача їх майбутньому поколінню фахівців в цій сфері. І з 2020 року розпочинається підготовка здобувачів за спеціальністю 017 «Фізичне виховання і спорт».
У законі України “Про освіту” визначено основне завдання, а саме: виховання громадянина-патріота, забезпечення потреби особистості у творчій самореалізації, інтелектуальному, духовному та фізичному розвитку, підготовки підростаючого покоління до професійного самовизначення.
Проте приходять часи, коли людина відчуває загрозу не тільки здоров’ю, але й власному життю. Приходять часи, коли країна змушена боронитися від агресора, захищаючи свою землю, свої міста, свої родини; відстоювати національні інтереси, українську культуру і традиції.
За таких умов цінність фізичної культури і спорту значно зростає і поширюється серед населення, бо являється запорукою здоров’я, фізичного вишколу та психічного гарту. Крім того, національні інтереси нашої держави вимагають виховання нового покоління освітян – сильних, здорових духом і розумом молодих спеціалістів, здатних вирішувати професійні задачі у найскладніших умовах, які переживає український народ.
Спеціальність 017 “Фізична культура і спорт” має на меті задоволення потреб особистості, суспільства і держави у фахівцях, орієнтованих на сучасні методи освіти і виховання особистості, прищеплення здорового способу життя, а також підготовку таких фахівців з фізичної культури і спорту, які спроможні здійснювати освітню і спортивно-оздоровчу діяльність на високому професійному рівні.
За результатами навчання випускники отримають навички проведення тренування за видом спорту; викладання дисципліни з фізичного виховання в закладах освіти I-III рівня акредитації; роботи у спортивно-юнацьких школах, федераціях, спортивних клубах, фітнес-центрах; здійснювати організацію оздоровчо-рекреаційної рухової активності різних груп населення; організацію заходів з фізкультурно-спортивної реабілітації та форм адаптивного спорту для осіб, що їх потребують; здійснення навчання, виховання та соціалізації людини у сфері фізичної культури і спорту, застосовуючи різні педагогічні методи та прийоми.
Для забезпечення ефективної підготовки майбутніх фахівців, а також для надання можливостей студентам займатись спортом, тренуватись, восени 2021 року відбулось відкриття центру олімпійської підготовки (2304) Відкриття центру олімпійської підготовки КНУБА – YouTube.
Незважаючи, що сьогодні перший набір на спеціальність лише закінчує другий курс, студенти в своєму активі мають великі перемоги.
Це і Аліса Колпакчі, майстер спорту України міжнародного класу, яка зайняла на Паралімпійських Іграх – 2020 у Токіо 5-е місце з паратріатлону та виборола перше місце та завоювала золоту медаль на етапі Кубку світу 2021 в Туреччині, була призеркою етапу Кубку світу 2021 в Японії. Аліна призерка чемпіонату Європи 2021 у Валенсії (Іспанія).
Це і Єлизавета Завадська, заслужений майстер спорту України, яка в період з липня 2021 по лютий 2022 взяла участь у 11 міжнародних та всеукраїнських змаганнях зі спортивних танців, серед яких переможний IDSA WORLD CUP в Польщі та чемпіонат України зі спортивних танців, і здобула перші місця серед дорослих.
Це і Дмитро Родін, заслужений майстер спорту України, який став чемпіоном International Championship 2021 з бальних танців у Лондоні (Великобританія), в категорії Молодь 1 (U19). Неодноразовий чемпіон і призер світу та Європи в складі збірної команди України.
Це і Георгій Цітаішвілі, майстер спорту України міжнародного класу, кавалер ордену «За заслуги» III ступеня, який у 2019 році став чемпіоном світу з футболу у складі збірної команди України у віці до 20 років у Південній Кореї.
Команда Київського національного університету будівництва і архітектури з футзалу є діючим Чемпіоном м. Києва.
Ми пишаємось нашими студентами, майстрами спорту України: Олексій Дацун, плавання; Ілля Лубієць, грепплінг (комплексний вид боротьби); Ульяна Чапленко, рукопашний бій; Любов Окша, бокс; Анастасія Харченко, акробатика; Микола Бельо, гірськолижний спорт; Олександра Блащук, плавання; Єлизавета Зайцева, спортивне орієнтування; Анна Бізіна, художня гімнастика; Дмитро Лазарєв, автомобільний спорт; Антон Литнєв, спортивні бальні танці.
Багато інших спортсменів та спортсменок, які навчаються в нашому унівнрситеті є чемпіонами і призерами України та м. Києва з боксу, кікбоксінгу, боротьби, футболу, плавання, гирьового спорту, футзалу, сноубордингу, картингу, тейквондо, легкої атлетики, чирлідингу, рукопашного бою, тощо.
Студенти КНУБА, а особливо наші спортсмени, з кафедри фізичного виховання і спорту, беруть активну участь в змаганнях різних рівнів серед студентів університету, здобуваючи перемоги. І звичайно ж ми беремо активну участь в заходах, які проводяться в університеті. Вони присвячені дню студентського спорту, дню здоров’я, різноманітні творчі, інтелектуальні конкурси, хвилини особистого здоров’я, ранкові зарядки, ігри. Цікавим заходом є щорічний заплив через річку Дніпро, тощо.
Кафедра пишається своїм потужним особовим складом викладачів. Доктори та кандидати наук, доктори філософії, професори та доценти. Загалом 21 викладач та 11 працівників допоміжного складу. Ольга Озерова, майстер спорту з плавання; Оксана Антонюк, майстер спорту з академічного веслування; Саїда Гасанова, майстер спорту міжнародного класу з боксу; Олена Геря, майстер спорту з плавання; Сергій Гребенніков, майстер спорту з вільної боротьби; Алла Ляшенко, майстер спорту з плавання; Оксана Письменник, майстер спорту з баскетболу; Дмитро Зоря, майстер спорту з боротьби самбо та дзюдо; Анелія Бабинець, майстер спорту зі спортивної гімнастики. Кандидати в майстри спорту Валентина Андріянова, гандбол; Анатолій Головко, волейбол; Наталія Дубина, легка атлетика; Євген Наумець, футбол; Світлана Киселевська, легка атлетика; Ігор Россипчук, плавання; Марія Фуркало, легка атлетика. На кафедрі працює два заслужених працівники фізичної культури і спорту України. Це професори Станіслав Канішевський та завідувач кафедри Олександр Шамич, заслужений тренер України з греко-римської боротьби, професор Сослан Адирхаєв, діючі арбітри Прем’єр-ліги України з футболу Володимир Новохатній та Тарас Клименко. Відповідає за спортивну роботу кафедри, заступник завідувача кафедри зі спортивно-масової роботи Оксана Войтенко.
Запрошуємо усіх бажаючих до на на навчання. Зробимо Україну потужною і спортивною державою!