У квітні асистенти кафедри Геоінформатики і фотограмметрії канд. техн. наук Лазоренко-Гевель Надія Юріївна та Горковчук Максим Вікторович разом з фахівцями з Державної служби геодезії, картографії і кадастру взяли участь у двотижневому навчальному семінарі “Побудова та розвиток Національної інфраструктури геопросторових даних України”, який відбувся в м. Токіо, Японія. Семінар був організований Японською організацією міжнародної співпраці (JICA), яка підпорядковується Уряду Японії, в рамках реалізації українсько-японського проекту “Створення Національної інфраструктури геопросторових даних в Україні”, практична фаза якого розпочалася у вересні 2015 року.
Далі…
Метою навчання було ознайомлення з досвідом побудови і розвитку національної інфраструктури геопросторових даних Японії для вироблення чіткого розуміння і рекомендацій щодо побудови і розвитку НІГД України. Тематика лекцій була поділена на п’ять складових, які, власне, і складають національну інфраструктуру геопросторових даних, а саме: інституційні основи; базові набори геопросторових даних; бази метаданих та механізми обміну даними; стандарти на геопросторові дані, метадані та геоінформаційні сервіси; технологічні засоби інформаційно-комунікаційного середовища створення, опрацювання та використання геопросторових даних.
У рамках семінарів учасники відвідали державні та приватні установи, які займаються розвитком НІГД в Японії, а саме: Міністерство землі, інфраструктури, транспорту і туризму, Міністерство внутрішніх справ (МВС), Агентство з питань геопросторової інформації Японії (GSI), Японську асоціацію стандартизації, Асоціацію точних вимірювань і передових технологій, Бюро статистики МВС, мерію міста Ураясу та компанію Кокусай Когьо.
Створення інфраструктури геопросторових даних в Японії розпочалося з 1995 року після масштабного землетрусу в м. Кобе. Тому того ж року був організований Міжвідомчий комітет з питань використання геопросторових даних та розроблено Національну програму з питань розвитку геоінформаційних систем та Національної інфраструктури геопросторових даних з подальшою побудовою останньої. Таких національних програм було сформульовано 4, і вони були різної часової тривалості. Закон Японії “Про Національну інфраструктуру геопросторових даних” був прийнятий у 2007 році. Власне, два згадані Міністерства взяли роль активних координаторів в процесі побудови НІГД в Японії. Агентство з питань геопросторової інформації Японії (GSI) координується Міністерством землі, транспорту та туризму Японії та має 10 регіональних відділень по всій країні. Метою діяльності GSI є обслуговування базового набору геопросторових даних Японії, просування та підтримання інфраструктури геопросторових даних, розвиток референцної системи відліку, підтримання 1308 базових станцій глобальних навігаційних супутникових систем (ГНСС) для забезпечення геодезичної точності вимірювань, підтримання Центру опрацювання даних, розповсюдження геопросторової інформації для ліквідації наслідків стихійних лих в країні. Технічний персонал у структурі GSI складає 70%. Агентство GSI є визначеною законодавством організацією, яка повинна вживати заходів у разі настання стихійного лиха.
Створення і розвиток національної інфраструктури геопросторових даних неможливі без стандартизації. Японська асоціація стандартизації (ЯАС) координується Міністерством внутрішніх справ, Внутрішній комітет ISO/TC 211 Географічна інформація/Геоматика, який представляє Асоціація по точному зніманню та передовим технологіям, підпорядковується ЯАС. Наразі налічується 16 стандартів на Геопросторову інформацію, з яких 14 – це гармонізовані стандарти ISO 19100, та 2 унікальні промислові стандарти Японії. Також був створений Японський профіль стандартів (JPGIS), метою якого є забезпечення інтероперабельності геопросторових даних, які використовується в іншій системі. Використання цих стандартів та профілю стандартів JPGIS дало відчутний ефект у підвищення якості геопросторових даних, сприяло зниженню фінансових витрат та загалом здійснило великий внесок у формування ефективного інформаційного суспільства і безпеки населення.
За результатами навчальної поїздки сформовано технічний звіт з пропозиціями щодо застосування японського досвіду для побудови і розвитку НІГД в Україні.