Більшу частину свого життя людина проводить у приміщеннях. Якість внутрішнього повітря та параметри мікроклімату суттєво впливають на стан організму людини. Сучасною світовою тенденцією розвитку будівельної галузі є «зелене будівництво» – дружнє до навколишнього середовища та людини. Одним з його елементів є озеленення, що позитивно впливає на якість повітря, зокрема насичує киснем та очищує від шкідливих домішок. Усе частіше в наших містах створюється покрівельне і фасадне озеленення будівель, з’являються зелені зони в інтер’єрах приміщень. А у багатьох розвинених країнах покрівельне озеленення вже багато років є нормативною вимогою.
У Київському національному університеті будівництва і архітектури вже понад п’ять років питаннями вивчення впливу «зелених конструкцій» на атмосферне повітря та енергоефективність будівель займаються разом кафедри охорони праці та навколишнього середовища й теплогазопостачання і вентиляції. Ініціювала та ефективно розвиває цей напрямок дослідження в Університеті завідувачка кафедри охорони праці та навколишнього середовища Тетяна Ткаченко. Від самого початку розроблення цієї теми від кафедри теплогазопостачання і вентиляції плідно співпрацює професор Віктор Мілейковський. Більшість досліджень є унікальними і не мають світових аналогів, зокрема дослідження охолоджувального ефекту рослин залежно від швидкості вітру в аеродинамічній трубі, що встановлена в лабораторії вентиляції.
Ці дослідження на факультеті інженерних систем та екології є міждисциплінарними і охоплюють як біологічні й екологічні питання, так і інженерні питання систем формування мікроклімату.
З 2021 року розпочато підготовчий етап до лабораторних досліджень впливу «зелених конструкцій» на якість внутрішнього повітря в приміщеннях. На кафедрі теплогазопостачання і вентиляції створюється нова лабораторія тепломасообміну в “зелених” конструкціях в аудиторії 434 на вул. Освіти, 4. У цій лабораторії плідно працюють доцентка Вікторія Коновалюк та асистентки Анна Москвітіна й Ірина Пефтєва.
З метою вивчення впливу рослин на якість внутрішнього повітря, вологісний і тепловий режим у приміщеннях при їхньому поєднанні з системами формування мікроклімату розробляється компактна газообмінна камера. Дана установка дозволить досліджувати дію рослин на якість внутрішнього повітря при різній освітленості та температурі. Також це дозволить досліджувати вплив внутрішнього озеленення на вентиляцію та кондиціонування повітря.
При проєктуванні цих систем необхідно враховувати наявність фітостін та інших видів внутрішнього озеленення через фотосинтез рослин. Зокрема, існує можливість тимчасово зменшити або припинити подачу зовнішнього повітря під час його сильного забруднення, наприклад, при тиснявах на автошляхах.
Більше інформації буде надано у майбутніх публікаціях у наукових виданнях та виступах у наукових конференціях.
Професор кафедри ТГПіВ Віктор МІЛЕЙКОВСЬКИЙ